czwartek, 30 listopada, 2023

Nasze serwisy:

Więcej

  Zaufanie, etyka i rola kobiet w kształtowaniu przyszłości IT

  Zobacz również

  Co to znaczy, że pokładamy nadzieję w technologii? Czy na pewno jej ufamy? W ciągu 10 lat wypłynęło na światło dzienne wiele zagrożeń związanych z technologią. Siłą rzeczy zaczęliśmy więc dyskutować na temat etyki w branży technologicznej oraz konieczności stworzenia konkretnych rozwiązań prawnych, mimo że nie wszystkim się to podoba i że generalnie ludzie nie chcą słyszeć o zagrożeniach i wyzwaniach w IT – tak skomentowała piąta rewolucję technologiczną Raisa Ghazi, podczas ekskluzywnego wystąpienia w ramach Women in IT Day 2023.

  - Reklama -

  Zaufanie do technologii może przyczynić się do stworzenia bardziej zrównoważonego i inkluzywnego społeczeństwa. Dlatego firmy powinny skupić się na inkluzywności i różnorodności, a etyka powinna być równie ważna jak doskonałość produktu.

  W swoim przemówieniu „In Tech We Trust”, Raisa Ghazi podkreśliła kluczową rolę kobiet w branży IT, zwracając uwagę na ich unikalną wartość dodaną i konieczność zwiększenia ich obecności w sektorze. Raisa zarysowała wizję piątej rewolucji przemysłowej, gdzie zaufanie do technologii może przyczynić się do stworzenia bardziej zrównoważonego i inkluzywnego społeczeństwa. Podkreśliła, że różnorodność doświadczeń i perspektyw, w tym kobiecych, jest kluczowa dla innowacji i postępu.

  Raisa zwróciła uwagę na potrzebę dyskusji o etyce w branży technologicznej, w obliczu wyzwań i zagrożeń związanych z rozwojem technologii. Podkreśliła, że firmy powinny skupić się na inkluzywności i różnorodności, a etyka powinna być równie ważna jak doskonałość produktu. Wskazała na konieczność tworzenia strategii umożliwiających kobietom pełne wykorzystanie ich potencjału, przełamywania stereotypów i ograniczeń, które hamują ich rozwój zawodowy.

  Raisa podkreśliła, że kobiety posiadają cechy, które czynią je doskonałymi liderami, ale często brakuje im pewności siebie i umiejętności negocjacyjnych. Zachęciła do samorozwoju i wyznaczania osobistych celów, podkreślając, że każdy ma potencjał do osiągnięcia sukcesu w branży IT.

  Sztuczna Inteligencja: przełomowe możliwości i wyzwania dla przyszłości pracy

  Podczas Women in IT Day 2023, panelistki z branży IT skupiły się również na roli sztucznej inteligencji (AI) w kształtowaniu przyszłości pracy.

  Monika Mrówka z Accenture uspokajała obawy dotyczące zastąpienia ludzi przez AI, mówiąc: – Nie sądzę, byśmy musieli obawiać się o Pani stanowisko pracy. Dziennikarze są raczej bezpieczni, AI na razie nie jest w stanie ich zastąpić.” Dodała również: „W mojej pracy w konsultingu widzę, jak AI zmienia usługi i sprzedaż, minimalizując monotonne zadania.

  Anu Passi Rauste podkreśliła znaczenie AI w edukacji i przekwalifikowaniu: – Technologia zawsze była narzędziem wspomagającym, dającym nowe szanse i zasoby. Skupiamy się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do analizy ogromnej liczby danych, co otwiera nowe możliwości w edukacji i kariery.

  Akanksha Goel z Socialize zwróciła uwagę na przyszłość pracy w kontekście AI: – Sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzi, ale pracownicy zostaną zastąpieni tymi, którzy rozumieją branżę AI. Podkreśliła również pozytywne aspekty: – To świat, gdzie będziemy mieć więcej możliwości pracy kreatywnej i czasu dla siebie oraz rodziny.

  Podsumowując, prowadząca debatę Klaudia Nawrocka-Pawlik zacytowała dane Uniwersytetu Stanforda, mówiąc: – Wydajność niektórych stanowisk pracy wzrosła o ponad 20% dzięki wykorzystaniu narzędzi takich jak czat GPT. To podkreśla, jak AI może przyczynić się do efektywniejszej i bardziej satysfakcjonującej pracy.

  Kompetencje pracownika na rynku IT: Techniczne umiejętności i miękkie kompetencje

  Idąc dalej tematem pracy, ekspertki również wypowiedziały się w kontekście kompetencji pracownika. Ddyskusja skupiła się na kluczowych umiejętnościach, które są obecnie najbardziej cenione na rynku pracy w branży IT.

  Aleksandra Suchorzewska z Accenture zwróciła uwagę na znaczenie umiejętności miękkich: – Oprócz technicznych, ważne są łatwość komunikacji, wrażliwość, umiejętność słuchania i pozytywne myślenie. Szczególnie w pracy zdalnej, umiejętność dawania feedbacku jest nieoceniona.

  Paula Lewandowska z Point 72 podkreśliła konieczność ciągłego uczenia się: – Szukamy osób, które łączą kompetencje twarde i miękkie, z chęcią nauki i rozwoju. Ważne jest, aby pracownicy byli otwarci na zdobywanie nowych umiejętności.

  Róża Szafranek z HR Hints zaznaczyła wartość rezyliencji i autorefleksji: – Cenimy umiejętność powrotu do równowagi po kryzysie i zdolność przyjmowania feedbacku. W sprzedaży ważne są także umiejętności słuchania, szczególnie u osób introwertycznych.

  Inge Van Belle z Herculean Alliance zwróciła uwagę na „czynnik X” w rekrutacji:- Szukam mentalności nastawionej na rozwój i umiejętności przywódczych. Ważne jest, aby DNA kandydata pasowało do DNA organizacji.

  Susanna Laurin z FUNKA Foundation podkreśliła znaczenie dostępności i inkluzywności: – W UE mamy prawo, które wyrównuje szanse między osobami zdrowymi a z niepełnosprawnościami. Pracownicy muszą być wyczuleni na dostępność i otwartość. Umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów jest kluczowa.

  Eksperci zgodzili się, że na rynku IT poszukiwane są zarówno umiejętności techniczne, jak i miękkie, takie jak komunikacja, rezyliencja, zdolność do uczenia się i adaptacji, a także zrozumienie i dopasowanie do kultury organizacyjnej.

  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  - Reklama -

  Najnowsze

  Sezon świąteczny a rynek e-commerce, czyli sztuka przyciągania klientów i zwiększania zysków

  W obliczu dynamicznych zmian w zachowaniach konsumentów, a także rozwoju rynku e-commerce, marketingowcy na całym świecie starają się zrozumieć...