czwartek, 9 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Polska mniej narażona na ataki hakerów, którzy szukają nowych luk

    Zobacz również

    Polska bezpieczniejsza – to efekt mniejszej ilości ataków na krajowe komputery przez cyberprzestępców. Najbezpieczniejszym krajem w Europie jest Norwegia, najmniej bezpiecznym – Macedonia. W ostatnich tygodniach Polska obroniła pozycję jednego z bardziej bezpiecznych krajów na tle krajów Europy (13 miejsce). Indeks zagrożeń na poziomie 32,7 pozwolił znaleźć się w rankingu najbezpieczniejszych sieci m.in. przed Belgią (33,2) oraz Słowenią (34,3)oraz zaraz za Niemcami (32,4).

    - Reklama -

    To efekt mniejszej ilości skutecznych ataków na polskie komputery. Co ciekawe, do ataków na polskie komputery najczęściej dochodziło z amerykańskich IP. Najbezpieczniejszą siecią w Europie była sieć norweska (26,8), natomiast najbardziej zagrożoną – macedońska (85,2).

    Najbardziej popularnym zagrożeniem dla komputerów w lipcu br. był OpenDreamBox 2.0.0 WebAdmin Plugin – podatność, która dotyczy nawet 32% organizacji na całym świecie – alarmują specjaliści z firmy Check Point Software Technologies. Według ekspertów to ósma najczęściej wykorzystywana przez hakerów podatność na świecie!

    Eksperci Check Pointa udostępnili najnowsze dane dotyczące bieżącego krajobrazu cyberzagrożeń. Podatność w OpenDreamBox 2.0.0 WebAdmin Plugin, wykryta w lipcu b.r., znajduje się już w czołówce (8. Miejsce) najczęściej wykorzystywanych przez hakerów i umożliwia im zdalne wykonywanie poleceń na komputerach docelowych. Według analityków Check Point, była często uruchamiana wraz atakami IoT, najczęściej z MVPower DVR Remote Code Execution, która jest również znana z botnetu Mirai. Fakt, że tak wiele organizacji zostało dotkniętych przez nowo odkrytą dziurę bezpieczeństwa, pokazuje, jak ważne jest, aby organizacje chroniły się m.in. za pomocą regularnych cykli aktualizacyjnych.

    Co ciekawe, w lipcu odnotowano znaczny spadek wykorzystania cryptominera Cryptooot, który z trzeciej pozycji w czerwcu, spadł na dziesiątą pozycję najbardziej pożądanych malware. Cryptoloot przez półtora roku zdominował ranking najpopularniejszego szkodliwego oprogramowania, wpływając w pierwszej połowie roku na 7,2% organizacji na świecie. Jak wskazują badacze Check Pointa, mniejsza popularność może wiązać się z zakończeniem działalności Coinhive, głównego konkurenta Crypotloot. Cyberprzestępcy po prostu zaczęli sięgać po alternatywne złośliwe oprogramowanie do wydobywania kryptowalut, takie jak XMRig i Jsecoin, które obecnie zajmują dwie czołowe pozycje wśród najpopularniejszego malware’u.

    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    6 GHz na usługach, czyli kilka słów o Wi-Fi 6E

    Liczba urządzeń podłączonych do domowej sieci stale wzrasta. Kiedyś były to laptopy i smartfony, teraz także lodówki, telewizory, systemy...