poniedziałek, 2 grudnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Mieliście telewizję w dawnym UPC Polska? Play ma dla Was nowości

    Zobacz również

    Usługi domowe w Play w ostatnich latach bardzo się rozwinęły. Oferujemy Wam m.in. innowacyjną Telewizję Nowej Generacji i internet światłowodowy nawet do 5 Gb/s. Jesteśmy jednym z kluczowych dostawców domowej rozrywki w Polsce, co stało się możliwe m.in. dzięki przejęciu przez nas firmy UPC Polska.

    - Reklama -

    Chociaż formalne połączenie obu operatorów nastąpiło w 2023 r., to niektóre procesy migracyjne wciąż trwają. Realizujemy je w sposób niezauważalny dla klientów, zmiany ograniczając do niezbędnego minimum.

    Warto podkreślić, że część zmian w ofercie telewizyjnej jest konsekwencją naturalnego rozwoju technologicznego, widocznego we wszystkich obszarach rynku.

    O tym, jak zmieniają się usługi domowe w Play, rozmawiamy z Arturem Dominiakiem, dyrektorem Departamentu Usług dla Domu.

    Katarzyna Tajak-Pietrowska, Play: W którym momencie procesu łączenia Play i dawnego UPC Polska jesteśmy?

    Artur Dominiak: Krótka odpowiedź brzmiałaby tak, że jesteśmy na finiszu tego procesu. Dla naszch czytelników mam też jednak nieco dłuższą wersję odpowiedzi.

    Przejęcie UPC Polska przez Play nastąpiło w kwietniu 2022 r., a niecałe dwa lata później obie firmy połączyły się. Z formalnego punktu widzenia proces więc już się zakończył (operatorem wszystkich usług jest Play). Z technicznego jednak, wciąż trwa – przełączamy właśnie ostatnie usługi do naszych fioletowych systemów. Świadomie rozłożyliśmy to w czasie, by zmiany były jak najmniej odczuwalne dla naszych abonentów. Zdecydowana większość z nich działa się w tle.

    Opowiedz więc, co już zrobiliśmy.

    Za nami wiele pracy w systemach informatycznych, których nazwy klientom niewiele by powiedziały. Na tym zresztą polega wyzwanie – jak opowiedzieć o tym procesie w sposób przystępny dla odbiorców?

    Mogę jednak podać przykład routerów – obecnie 99 proc. wszystkich tych urządzeń działa w systemach Play. Aktualizację ich oprogramowania realizowaliśmy nocą, gdy większość użytkowników śpi, a zużycie danych jest najmniejsze.

    Zmieniliśmy też usługi telefonii stacjonarnej – teraz świadczymy je z wykorzystaniem nowocześniejszej infrastruktury. To nie jest oczywiście najpopularniejsza usługa, ale wciąż korzysta z niej kilkaset tysięcy abonentów. Dzięki temu, możemy oferować pełną gamę usług telekomunikacyjnych – od telefonii komórkowej, przez światłowód, telewizję, a nawet telefonię stacjonarną.

    Co przed nami?

    Już wkrótce kolejni abonenci telewizji w Play skorzystają z naszego innowacyjnego dekodera Play BOX TV. Rozpoczynamy właśnie bezpłatną wymianę starych dekoderów TV 4K BOX. Warto przy tym zaznaczyć, że w wcześniej stosowaliśmy też inne urządzenia (np. dekodery Horizon), których wymieniać jednak nie planujemy tak długo, jak długo dobrze będą służyć klientom.

    Dlaczego wymieniamy akurat ten konkretny sprzęt?

    Ze względów technologicznych. W przypadku dekodera TV 4K BOX nie mamy możliwości jego pełnej integracji z naszymi systemami. Obrazowo rzecz ujmując, to urządzenie jest zbyt silnie zakorzenione w systemach firmy, do której w przeszłości należało UPC Polska. „Wykorzenienie” rodziłoby ryzyko, że dotychczasowe funkcje dekodera mogłyby nie działać prawidłowo. Stąd decyzja o zaoferowaniu jego użytkownikom naszego najlepszego sprzętu – Play BOX TV.

    Co ważne, cały proces jest prosty i wygodny, wymaga tylko przepięcia dwóch kabli ze starego do nowego dekodera, a sam sprzęt będzie można zamówić przez Paczkomat InPost lub docelowo odebrać w salonie. Planujemy też wsparcie techników dla klientów, jeśli potrzebowaliby asysty. Do dekoderów dołączamy nawet wygodny przewodnik z masą przydatnych wskazówek i aktualną listą kanałów, którą będzie można położyć na stole tuż obok pilota.

    Klienci, których dotyczy ten proces, otrzymają wiadomości ze szczegółowymi instrukcjami. Dostaną też sporo czasu na wymianę. I oczywiście kilka przypomnień.

    Jakie zalety ma Play BOX TV?

    Jest to urządzenie oparte na systemie Android TV – a to oznacza, że oferuje nie tylko dostęp do setek kanałów telewizyjnych, ale również popularnych aplikacji. Od Netflix po YouTube. To ważne szczególnie, gdy korzystamy ze starszego odbiornika telewizyjnego lub takiego, którego system uniemożliwia instalację aplikacji. Poza tym, dekoder jest kompaktowy i będzie działać wszędzie, gdzie go zabierzemy, nie tylko w domu – oczywiście dając przy tym dostęp do rozrywki w formacie 4K. W końcu, technicznie jest to następca urządzenia TV 4K BOX.

    Jakich zmian mogą spodziewać się jeszcze abonenci?

    Już w marcu 2025 r. dotychczasowi klienci UPC Polska – i to bez względu na typ posiadanego dekodera – otrzymają dostęp do aplikacji Play NOW. Usługa ta, podobnie jak TV GO, umożliwia oglądanie telewizji w aplikacji lub przez stronę internetową.

    Co jest największym wyzwaniem w procesie łączenia spółek?

    W każdym tego typu procesie wyzwaniem jest przyzwyczajenie użytkowników. Dlatego rozumiejąc to, od początku założyliśmy, że zmiany przeprowadzać będziemy stopniowo, by abonenci mogli się do nich przyzwyczaić. Biorąc pod uwagę skalę operacji, mogę powiedzieć, że ta strategia okazała się słuszna.

    Warto jednak podkreślić, że część zmian w ofercie telewizyjnej Play związana jest nie tylko z połączeniem z UPC Polska, ale z naturalnym rozwojem technologicznym, który w tym segmencie dokonuje się równie szybko jak w innych. Mowa m.in. o sposobie nadawania telewizji. W Play korzystamy ze standardu IP – oznacza to, że wszystkie kanały nadajemy bezpośrednio przez internet, a nie przez satelitę czy łączami naziemnymi. Ten standard – nie tylko u nas – staje się dominujący i w kolejnych latach zastąpi dotychczas wykorzystywane w telewizji kablowej DVB-C. Ma to związek z rozwojem sieci stacjonarnej. Starsze łącza, przez które sygnał telewizyjny nadawany był niejako oddzielnie, na całym świecie są zastępowane światłowodami, co ma niebagatelne znaczenie w czasach, gdy zapotrzebowanie na szybki internet i wysoki transfer danych rośnie skokowo.

    Czego jeszcze mogą spodziewać się klienci korzystający z telewizji w Play?

    Dla wszystkich abonentów usług dla domu szykujemy kolejne nowości i promocje. Już dziś oferujemy największą liczbę serwisów streamingowych w abonamencie w dobrej cenie – w tym Prime Video i SkyShowtime jako jedyni wśród operatorów. Chcemy być domowym hubem rozrywki.

    ŹródłoPlay
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Sterując firmą w cyberprzestrzeni – zarządzanie, regulacje, ubezpieczenia

    Kluczowe wyzwania, związane z cyberbezpieczeństwem oraz odpowiedzialność kierownictwa firm w tym obszarze były tematem konferencji, w której 28 listopada...