wtorek, 16 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

  Kontrola rodzicielska online – chroń swoje dzieci

  Zobacz również

  Dowiedz się jak narzędzia kontroli rodzicielskiej wspierają rodziców w tworzeniu bezpiecznego środowiska online dla najmłodszych.

  - Reklama -


  Dzieciństwo naszych pociech, czyli młodych XXI w., to dorastanie „ze smartfonem w ręce”. Biegła, wręcz naturalna umiejętność korzystania z urządzeń elektronicznych i narzędzi cyfrowych nie oznacza jednak, że świadomość zagrożeń jest równie intuicyjna. Ferie zimowe to idealny czas na świadome towarzyszenie dziecku w cyfrowym świecie.

  Dajesz dziecku telefon? Rób to z głową
  Smartfony stały się nieodłącznym elementem codzienności, także w życiu najmłodszych. Badania przeprowadzone przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową Państwowy Instytut Badawczy (NASK-PIB) w ramach projektu „Nastolatki 3.0” wskazują, że przeciętny wiek, w którym polskie dzieci dostają pierwszy telefon z dostępem do Internetu to 8 lat i 5 miesięcy. Obecnie smartfony stają się dla młodych ludzi niemal całym światem. Funkcje jakie oferują pozwalają im na rozwijanie swoich zainteresowań. Niestety Internet pełen jest również szkodliwych treści, a niekontrolowany dostęp do nich sprawia, że dzieci narażone są na szereg zagrożeń. Wspomniane badanie pokazuje również, że rodzice często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw, z jakimi ich dzieci mogą się spotkać w sieci, a przecież Internet oprócz przydatnej wiedzy i pożądanej rozrywki jest pełen treści nieadekwatnych do ich wieku.

  W bezpiecznej obecności dziecka w sieci pomagają jednak narzędzia do kontroli rodzicielskiej. Dzięki nim jesteś w stanie filtrować treści dostarczane dziecku przez gry, strony internetowe, czy filmy. Kontrola rodzicielska jest narzędziem, które pomoże Ci mądrze nadzorować aktywność dziecka w sieci, ustalić reguły korzystania z Internetu i aplikacji oraz uchronić przed niebezpieczeństwami ze strony cyberprzestępców, czy ekspozycji na nieodpowiednie treści.

  Kontrola rodzicielska – jak działa?
  Opcja kontroli rodzicielskiej pojawia się jako standardowy element konfiguracji w coraz większej liczbie modeli smartfonów. Zazwyczaj znajdziesz ją jako jedną z głównych kategorii Ustawień. W większości przypadków wystarczy wybrać opcję Skonfiguruj kontrolę rodzicielską i postępować według wskazówek systemu. Kontrola rodzicielska jest dostępna nie tylko z poziomu ustawień telefonu czy tabletu, ale również specjalnych aplikacji. Łatwo i szybko pobierzesz je z Google Play bądź App Store.

  Programy i aplikacje kontroli rodzicielskiej, które instaluje się na smartfonie, tablecie, laptopie lub komputerze stacjonarnym, posiadają funkcje, które dają dostęp do informacji o aktywności Twojego dziecka na jego urządzeniu. Działają poprzez połączenie – sparowanie sprzętów Twojego i dziecka.

  Zakres nadzoru może dotyczyć konkretnych stron internetowych, aplikacji, gier czy korzystania z mediów społecznościowych. Możesz też blokować dostęp do płatnych usług (zakupy w sieci, numery typu sms premium, gry, mikropłatności) i kontrolować czas jaki Twoje dziecko wykorzystuje na gry, przeglądanie stron internetowych, czy mediów społecznościowych. Masz także możliwość ustawiania limitów czasowych, czyli ograniczanie czasu korzystania z narzędzi cyfrowych.

  Aplikacja mOchrona – stworzona dla rodziców z myślą o dzieciach
  mOchrona – to darmowa aplikacja Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), projektu realizowanego w NASK-PIB. Dzięki niej zminimalizujesz ryzyko kontaktu ze szkodliwymi treściami i ustalisz reguły dostępu m.in. do mediów społecznościowych.

  Jakie funkcje posiada aplikacja mOchrona?
  konto rodzica – pozwoli Ci na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu,
  domyślnie zablokowane kategorie witryn z przemocą i treściami powszechnie uznanymi za nieodpowiednie dla dzieci (możesz to zmienić),
  dziecko może wysłać do Ciebie prośbę o dostęp do zablokowanych treści,
  aplikacja raportuje Ci o czasie spędzonym przez dziecko np. w mediach społecznościowych, aplikacja zaopatrzona jest w przycisk S.O.S. – dziecko może zaalarmować opiekuna o treści, która budzi jego niepokój.
  Aplikację pobierzesz na Androida, iOS, HarmonyOS oraz Windows.

  Rozmowa to podstawa
  Gotowe narzędzia kontroli rodzicielskiej to nie wszystko. Drogą do sukcesu jest przede wszystkim świadomość rodzica o zagrożeniach, jakie w Internecie czyhają na najmłodszych. Żadna aplikacja do kontroli telefonu czy komputera dziecka nie zastąpi rozmowy z pociechą i uświadamiania mu zagrożeń, jakie czekają na niego w sieci. Tylko odpowiednie przygotowanie dziecka do korzystania z Internetu pozwoli skutecznie zwiększyć jego bezpieczeństwo online. To jednak proces powolny i wymagający nauki. Warto zatem od początku mieć kontrolę nad sposobem korzystania dziecka z urządzenia z dostępem do Internetu, którą oferują narzędzia kontroli rodzicielskiej. Warto jednak, aby nakładać ją w porozumieniu z dzieckiem.

  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  - Reklama -

  Najnowsze

  SECURE 24 : wyznaczamy horyzont cyberbazpieczeństwa

  10-latek edukujący o cyberbezpieczeństwie, szef agencji ENISA, agent FBI, dziennikarz śledczy „Washington Post”, szefowa ważnego ukraińskiego serwisu informacyjnego –...