poniedziałek, 6 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Kaspersky Lab pomaga odkryć skarby cywilizacji na greckiej wyspie Santorini

    Zobacz również

    Kaspersky Lab informuje o wspieraniu Towarzystwa Archeologicznego w Atenach w pracach renowacyjnych dotyczących malowideł ściennych w wiosce Akrotiri, położonej na wyspie Santorini. Wspomniane towarzystwo archeologiczne jest najstarszą instytucją naukową w Grecji oraz drugą najstarszą w Europie pod względem badań dotyczących kultury greckiej.

    - Reklama -

    Wykopaliska w Akrotiri, na Santorini, zainicjowane przez zmarłego profesora Spyridona Marinatosa, są prowadzone z ogromnym sukcesem od 1967 r. Od tego czasu Towarzystwo Archeologiczne opublikowało aż 12 woluminów prac dotyczących wykopalisk i pochodzących z nich znalezisk, co znacząco przyczyniło się do poszerzenia wiedzy społeczności naukowej dotyczącej tego wyjątkowego miejsca.

    Akrotiri to osada założona mniej więcej w połowie piątego tysiąclecia p.n.e. (okres neolitu) na wulkanicznej greckiej wyspie Santorini, która należy do archipelagu Cyklady. Osada rozrosła się uzyskując status miasta kosmopolitycznego, jednak została zniszczona w potężnej erupcji ponad 3 000 lat temu, w wyniku której została przykryta popiołem wulkanicznym. Dzięki temu przetrwały pozostałości wspaniałych fresków oraz wiele obiektów i dzieł sztuki, nadal jednak grozi im zniszczenie na skutek upływu czasu. Zaawansowana i wyrafinowana architektura tego starożytnego miasta, jak również jego sławne freski, sprawiają, że jest to miejsce niepowtarzalne, które warto badać.

    Prezes i dyrektor generalny Kaspersky Lab, Jewgienij Kasperski, powiedział: – Byłem na Santorini kilka razy i jestem oczarowany pięknem i kulturą tego miejsca – bez wątpienia jest to kolebka kultury europejskiej. Wiedząc, jak ważne są prace badawcze i renowacja tego dziedzictwa kulturowego, ogromnie się cieszę, że możemy przyczynić się do tego, aby skarby tak niepowtarzalnej kultury starożytnej ujrzały światło dzienne.

    Wsparcie finansowe firmy oraz działania promujące wspominane prace mają na celu zaprezentowanie światu unikatowego skarbca europejskiego dziedzictwa kulturowego, w szczególności malowideł ściennych i fresków Akrotiri.

    Kaspersky Lab, chociaż znany jest przede wszystkim ze swoich innowacji technologicznych, dostrzega również ogromne znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego ludzkości. Akrotiri jest przykładem cennego zabytku kultury materialnej, który możemy stracić, jeśli nie zbadamy go należycie, nie będziemy odpowiednio przechowywać i otaczać opieką. Dzięki pomocy Kaspersky Lab znaczna powierzchnia malunków w budynku Xeste 4 zostanie poddana renowacji.

    – Malowidła ścienne są zwykle odzyskiwane we fragmentach, a prace nad nimi wymagają dużej ostrożności i trwają wiele czasu – powiedziała dr Dora Vassilicos, członek zarządu Towarzystwa Archeologicznego w Atenach. – Mam nadzieję, że pewnego dnia freski Akrotiri zostaną zaprezentowane w pełnej okazałości w muzeum i będą oglądane przez setki tysięcy odwiedzających z całego świata. To wspaniale, że nasza praca cieszy się zainteresowaniem i zyskuje wsparcie.

    Prof. Christos Doumas, dyrektor odpowiedzialny za prace wykopaliskowe w Akrotiri, dodał: – Akrotiri jest unikatowym miejscem. Jego sztuka i kultura stała pod wieloma względami na bardziej zaawansowanym poziomie w stosunku do innych w ówczesnych czasach. Od rozpoczęcia naszych wykopalisk archeologicznych, niemal 50 lat temu, odkryliśmy wiele perełek sztuki i kultury starożytnej, nadal jednak jest wiele do zrobienia. Jesteśmy wdzięczni firmie Kaspersky Lab za jej wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego. Współpraca ta jest dla nas niezwykle cenna i planujemy również wspólne działania w przyszłości.

    Działania Kaspersky Lab w zakresie promocji pracy Towarzystwa Archeologicznego w Atenach nie ograniczają się jedynie do renowacji malowideł ściennych. Firma wspierała również tłumaczenie i publikację książki na temat tego miasta i jego historii, zatytułowanej “Akrotiri, Thera and the East Mediterranean” autorstwa profesor Nanno Marinatos, która jest greckim archeologiem i ekspertem w dziedzinie religii i ikonografii minojskiej.

    ŹródłoKaspersky Lab
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    GENESIS ponownie wybrany najlepszą polską marką gamingową przez czytelników ITHardware

    Z ogromną dumą i radością informujemy, że po raz drugi z rzędu wybraliście GENESIS jako najlepszą polską marką gamingową...