sobota, 2 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

  Hiszpański gigant Telefónica wybiera Vertiv. Współpraca na rzecz oszczędności energii i zielonego jutra

  Zobacz również

  Vertiv, globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej oraz rozwiązań zapewniających ciągłość jej działania, przedłużył umowę o współpracy z wiodącą hiszpańską firmą telekomunikacyjną Telefónica w celu poprawy jej efektywności energetycznej. W ramach umowy Telefónica spodziewa się zaoszczędzić około 45 GWh rocznie w ciągu trzech lat, co odpowiada zużyciu mocy przez około 13 tys. gospodarstw domowych w Hiszpanii. Vertiv dostarczy gotowe rozwiązanie umożliwiające oszczędność energii w różnych regionach w Hiszpanii, w których obsługiwany jest rdzeń sieci Telefónica.

  - Reklama -

  Umowa ta stanowi rozszerzenie współpracy nawiązanej w 2018 r., która rozpoczęła się jako pilotażowy projekt mający na celu zmniejszenie zużycia energii w jednej z najważniejszych lokalizacji, obsługującej rdzeń sieci Telefónica w Madrycie. Według operatora, inicjatywa ta zakończyła się sukcesem, gdyż doprowadziła do redukcji całkowitego zużycia energii średnio o 20%. W ramach pierwszej fazy nowej umowy współpraca zostanie rozszerzona na 40 najważniejszych lokalizacji Telefónica w całej Hiszpanii.

  Umowa Vertiv i Telefónica zakłada wdrożenie innowacyjnego modelu zwanego Energy Savings as a Service (ESaaS), w ramach którego doświadczony partner technologiczny inwestuje w krytyczną infrastrukturę, obsługuje ją i utrzymuje. Głównym celem jest zmniejszenie zużycia energii, a tym samym śladu węglowego. W tym przypadku Vertiv dostarcza rozwiązanie „pod klucz”, w ramach którego najważniejsze obiekty Telefónica zostaną zmodernizowane za pomocą wydajnych usług obsługujących infrastrukturę krytyczną oraz zarządzających jej wydajnością i utrzymaniem. 

  Jednym z kluczowych elementów umowy jest zarządzanie przez Vertiv działaniami konserwacyjnymi, które zapewniają optymalną wydajność sprzętu w całym obiekcie. Producent odpowiedzialny jest za prowadzanie działań serwisowych oraz zapobiegających awarii przy użyciu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Vertiv zobowiązał się też do wprowadzenia mechanizmów sztucznej inteligencji (AI) w celu monitorowania danych i sprzętu, co ułatwi ostrzeganie przed potencjalnymi awariami. Finalnie przełoży się to na wydłużenie cyklu życia wykorzystywanych przez Telefónica rozwiązań oraz zwiększenie efektywności energetycznej sieci.

  – Projekt ten wiąże się z wieloma wyzwaniami, wśród których jest zapewnienie specjalistycznej konserwacji infrastruktury – powiedział Pablo Ledesma, dyrektor ds. sieci, usług i infrastruktury IT oraz działań operacyjnych w Telefónica Spain. – Ale przynosi również wiele korzyści, gdyż zapewni nam posiadanie najbardziej zaawansowanych, najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, umożliwiającej wdrażanie usług w chmurze i na brzegu sieci. W ramach tego projektu chcemy również ulepszyć systemy klimatyzacji w budynkach technicznych obsługujących infrastrukturę telekomunikacyjną sieci światłowodowych lub mobilnych, z których świadczymy usługi naszym klientom, aby osiągnąć maksymalne oszczędności energii.

  Oprócz korzyści związanych z redukcją śladu węglowego, model ten zapewnia również korzyści finansowe – powiedziała Karsten Winther, prezes Vertiv w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. – Telefónica spodziewa się obniżyć zarówno koszty energii, jak i swój ślad węglowy. Dodatkowo, dzięki zaangażowaniu firmy Vertiv do prowadzenia działań optymalizacyjnych Telefónica będzie mogła zainwestować wszystkie swoje zasoby w podstawową działalność.

  Oprócz głównych lokalizacji obsługujących rdzeń sieci, które zostały już zoptymalizowane w 2023 r., Vertiv pomoże poprawić wydajność ponad 10 dodatkowych obiektów Telefónica w całej Hiszpanii w 2024 r., między innymi w Madrycie, Barcelonie, Saragossie, Corunii, Maladze i Walencji. Według operatora osiągnięte do tej pory wyniki są zgodne z wyznaczonymi celami, a prace nad rozszerzeniem zakresu współpracy o inne spółki z grupy Telefónica już trwają.

  Vertiv jest doświadczonym partnerem, który bardzo dobrze zna naszą infrastrukturę, jest więc właściwą firmą do podjęcia tego innowacyjnego projektu – mówi Enrique Blanco, Global CTIO w Telefónica. – Inicjatywa ta pomoże nam osiągnąć nasze cele w zakresie energii i emisji: poprawić efektywność energetyczną w celu zmniejszenia wskaźnika zużycia energii na jednostkę transferu danych (MWh/PB) o 90% do 2025 r., zmniejszyć emisje w zakresie 1 oraz 2 (scope 1+2) o 90% do 2030 r. oraz stać się firmą o zerowej emisji netto do 2040 r. w całym łańcuchu wartości. Jesteśmy świadomi, że najlepszy kilowat to ten, którego nie zużywamy. Nie chcemy na tym poprzestać, dlatego rozszerzymy ten udany projekt na jak największą liczbę lokalizacji.

  Ten pionierski model został z powodzeniem wdrożony we współpracy z Telefónica i można go powielać w innych lokalizacjach i krajach, dzięki czemu inne przedsiębiorstwa mogą czerpać korzyści z większej wydajności oraz oszczędności kosztów – podsumowuje Karsten Winther. – Stawia to Vertiv w doskonałej pozycji, aby pomóc firmom zmniejszyć zużycie energii, zapewniając najnowocześniejszą infrastrukturę krytyczną, technologię i doświadczonych ekspertów.

  ŹródłoVertiv
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  - Reklama -

  Najnowsze

  Nowe promocje Play dla domu – światłowód i telewizja w supercenie z Netflix w cenie abonamentu

  Play wprowadza pakiety rozrywki w najlepszej cenie – światłowód z dostępem do serwisu Netflix w supercenie już od 50...