piątek, 10 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Drony monitorują sieci TAURONA

    Zobacz również

    Drony wyposażone w kamery termowizyjne oraz urządzenia do pomiarów akustycznych wykorzystuje TAURON do monitoringu i diagnostyki sieci ciepłowniczej. Dzięki zastosowaniu tych nowoczesnych metod diagnostycznych możliwe jest skrócenie czasu naprawy sieci oraz poprawa efektywności jej pracy. Przelot nad siecią ciepłowniczą wykonywany jest zarówno z kamerą termowizyjną jak i wizyjną. Pozwala to na wygenerowanie ortofotomap odzwierciedlających położenie sieci ciepłowniczej oraz warunki terenowe.

    - Reklama -

    – Wykorzystanie drona pozwala wykonać szczegółową inspekcję podziemnej i naziemnej infrastruktury ciepłowniczej, nawet w trudno dostępnym terenie. Dron może latać nad całą długością rurociągu, jednocześnie rejestrując i wyświetlając monitorowane miejsce w czasie rzeczywistym – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – Dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań do monitoringu sieci ciepłowniczych skracamy czas wykonywania poszczególnych zadań technologicznych, zwiększamy bezpieczeństwo pracy i poprawiamy efektywność pracy urządzeń energetycznych – dodaje prezes TAURONA.

    Przelot nad siecią ciepłowniczą wykonywany jest zarówno z kamerą termowizyjną jak i wizyjną. Pozwala to na wygenerowanie ortofotomap odzwierciedlających położenie sieci ciepłowniczej oraz warunki terenowe.

    Bezzałogowe statki, są niezastąpione w nowoczesnej diagnostyce elementów infrastruktury ciepłowniczej. Technologia termowizyjna stosowana w dronach pozwala na szybsze zlokalizowanie awarii, uszkodzeń izolacji, strat ciepła poprzez obrazowe pokazanie różnic temperaturowych w obrębie przebiegu sieci ciepłowniczej. Kamera termowizyjna mierzy niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone i przekształca je w obraz. Termowizja to badanie nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla ludzi i badanych przedmiotów.

    Dron z kamerą termowizyjną, wizyjną oraz z zoomem, wykorzystywany w TAURONIE to zaawansowany technologicznie nowoczesny bezzałogowy statek powietrzny stosowany również przez wszelkiego rodzaju służby mundurowe, ratownicze, poszukiwawcze  na całym świecie.

    Wykorzystanie tak zaawansowanego technologicznie sprzętu wymagało zdobycia przez naszych pracowników szczególnych uprawnień lotniczych, umożliwiających realizację operacji poza zasięgiem wzroku z wykorzystaniem drona o masie startowej do 25 kg. Wynika to z obowiązującego na terenie Polski i Unii Europejskiej Prawa Lotniczego – tłumaczy Marcin Staniszewski, prezes spółki TAURON Ciepło.

    W celu szybkiego i precyzyjnego wykrywania nieszczelności w rurach ciepłowniczych TAURON oprócz dronów i termowizji stosuje również metody akustyczne. Firma posiada dwa wozy diagnostyczne wyposażone w geofony oraz zestawy urządzeń do wykrywania sygnałów fal dźwiękowych, wytwarzanych przez szumy wody wypływającej pod ciśnieniem przez nieszczelność.

    ŹródłoTauron
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Teraz z Copilot dla Microsoft 365 możesz porozmawiać po polsku

    Dane z nowego, czwartego już raportu Microsoft Work Trend Index wskazują jednoznacznie, że AI przekształca nie tylko sposób wykonywania...