poniedziałek, 15 lipca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

  Zmiana standardu nadawania kanałów TVP na DVB-T2/HEVC

  Zobacz również

  W połowie grudnia nastąpi zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej, w ramach którego możliwy jest odbiór większości programów Telewizji Polskiej S.A. – TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info. Zmiany będą dotyczyć obszaru całego kraju i zostaną przeprowadzone w dwóch etapach.

  - Reklama -

  Zmiana standardu nadawania kanałów TVP na DVB-T2/HEVC
  Zgodnie z zapowiedzią Telewizji Polskiej S.A. zmiana standardu nadawania nastąpi w dwóch etapach:

  Województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie – noc z 14 na 15 grudnia 2023 r.


  Województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie – noc z 18 na 19 grudnia br.
  Modyfikacja sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Pozostałe multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1 i MUX-2 nadawane są w nowym standardzie od I połowy 2022 roku.

  Efektem zmiany standardu telewizji naziemnej do DVB-T2/HEVC jest przede wszystkim możliwość podniesienia jakości obrazu ze względu na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych częstotliwości radiowych, a także rozbudowa obecnej oferty programowej w przyszłości. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże się jednak z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego (dekoder albo telewizor) na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika telewizyjnego w odpowiedni dekoder.

  Najprostszym sposobem sprawdzenia czy nasz sprzęt umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC jest sprawdzenie czy telewizor umożliwia odbieranie obrazu i dźwięku programów nadawanych na MUX-1 i MUX-2, którymi są np.: TV Trwam HD i Stopklatka HD dla MUX-1 oraz Polsat HD i TVN HD dla MUX-2. W przypadku braku prawidłowego odbioru programów nadawanych w standardzie DVB-T2/HEVC, dla dalszego odbioru programów Telewizji Polskiej S.A. nadawanych na MUX-3 konieczna będzie dokonana we własnym zakresie wymiana telewizora lub zakup dekodera telewizyjnego umożliwiającego odbiór telewizji w nowym standardzie. Wszystkie sprzedawane aktualnie w Polsce nowe dekodery telewizji naziemnej i telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC. Weryfikację odbiornika można również przeprowadzić korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie https://telewizjanaziemna.pl/.

  Jednocześnie, w celu zapewnienia widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, Telewizja Polska S.A. będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło:

  • TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.
  • TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  - Reklama -

  Najnowsze

  Galaxy Z Fold6 i Z Flip6 – otwórz się na wyższy poziom Galaxy AI

  Samsung podczas Galaxy Unpacked w Paryżu prezentuje nowe modele smartfonów Galaxy Z Fold6 i Galaxy Z Flip6, a także...