piątek, 10 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    V etap cyfryzacji telewizji naziemnej

    Zobacz również

    20 maja sygnał telewizji analogowej z nadajników: Białogard, Bydgoszcz, Kalisz, Katowice, Konin, Kraków, Lębork, Łódź, Piła oraz Świnoujście zostanie zastąpiony przez sygnał z naziemnych multipleksów cyfrowych. Dodatkowo zdecydowana większość stacji doświetlających, które współpracują z wyłączanymi analogowymi stacjami głównymi, będzie zastąpiona przez stacje cyfrowe emitujące programy multipleksu trzeciego (MUX-3).

    - Reklama -

    V etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestial) obejmie łącznie obszar 754 gmin, należących do 13 województw: wielkopolskiego, łódzkiego, małopolskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Na tym terenie dostępne będą już tylko cyfrowe programy telewizyjne emitowane z 26 stacji głównych oraz 22 stacji doświetlających małej mocy (tzw. gapfillery).

    20 maja sygnał naziemnej telewizji cyfrowej zastąpi sygnał analogowy na terenie:

    •     137 gmin województwa wielkopolskiego;
    •     125 gmin województwa łódzkiego;
    •     121 gmin województwa małopolskiego;
    •     114 gmin województwa śląskiego;
    •     101 gmin województwa kujawsko-pomorskiego;
    •     65 gmin województwa zachodniopomorskiego;
    •     46 gmin województwa pomorskiego;
    •     13 gmin województwa świętokrzyskiego;
    •     12 gmin województwa opolskiego;
    •     8 gmin województwa dolnośląskiego;
    •     4 gmin województwa lubuskiego;
    •     4 gmin województwa mazowieckiego;
    •     4 gmin województwa warmińsko-mazurskiego.

    Warunki odbioru sygnału DVB-T
    Przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej analizy symulacyjne poziomu natężenia sygnału DVB-T oraz pomiary w terenie potwierdziły, że na obszarze objętym V etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych programów Telewizji Publicznej będzie dostępny dla ponad 95% mieszkańców. Jest to zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, która przewiduje, iż nadawca publiczny (Telewizja Polska S.A.) jest zobowiązany do zapewnienia pokrycia sygnałem programów telewizyjnych: TVP 1, TVP 2 oraz regionalnych programów telewizyjnych terytorium Polski, na którym zamieszkuje co najmniej 95% ludności.

    Problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX-3 nie powinni mieć mieszkańcy województw: wielkopolskiego, łódzkiego, pomorskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

    Dobre warunki odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będę także na przeważającej części obszarów objętych V etapem, a należących do województw: małopolskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

    Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić jedynie w niektórych miejscowościach położonych w terenach górskich oraz w miejscach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony.

     Dodatkowe stacje doświetlające
    Odbiór sygnału cyfrowego poza głównymi stacjami nadawczymi będą zapewniały stacje doświetlające (tzw. gapfillery), których uruchomienie realizowane jest przez operatora technicznego – EmiTel sp. z o.o. na rzecz nadawcy publicznego – Telewizji Polskiej S.A. w ramach środków pochodzących z rezerwy celowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W celu zapewnienia jak najszerszego zasięgu odbioru programów naziemnej telewizji cyfrowej w ramach V etapu cyfryzacji zostaną uruchomione 22 stacje doświetlające.

    Wykorzystywane do tej pory analogowe stacje retransmisyjne zostaną stopniowo zastąpione przez cyfrowe stacje doświetlające. Proces ten rozpocznie się 20 maja 2013 roku o godz. 1:00. W godzinach od 1:00 do 5:00 zostaną wyłączone wszystkie stacje analogowe i równocześnie włączone zostaną cyfrowe stacje główne. Natomiast w przypadku 22 stacji doświetlających, ich włączenia będą dokonywane sukcesywnie od godz. 8:00 do godz. 16:00. Przerwa w odbiorze sygnału telewizyjnego w przypadku stacji doświetlających będzie wynosiła od 7 do 15 godzin. Czas ten znacznie skrócono w porównaniu do III etapu (19 marca br.), podczas którego przerwa wynosiła do 40 godzin.

    Pełny wykaz cyfrowych stacji doświetlających wraz z informacją o terminie ich uruchomienia zamieszczamy w załączniku u dołu tej strony.

    Programy z multipleksów cyfrowych
    Naziemna telewizji cyfrowa w standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestial) to dostęp do bogatej oferty programowej i lepszej jakości sygnału. Dzięki procesowi cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce, który potrwa do lipca 2013 r., w miejsce dotychczas dostępnych kilku programów telewizji analogowej, możliwy będzie odbiór ogólnopolski nawet do 24 bezpłatnych programów telewizji cyfrowej.

    Aktualnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 22 programów TV, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (w skrócie MUX). Są to następujące programy:

        MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;
        MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
        MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka.

    Jak odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej?
    Wysoka jakość cyfrowego obrazu i dźwięku wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym dostępnym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego dekodera – tzw. „przystawki STB” (Set Top-Box) i podłączenie go do dotychczasowego analogowego telewizora.

    Rozwiązanie polegające na zakupie dekodera STB jest tańsze i nie wymaga zmiany odbiornika – koszt prostego dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej wynosi około 80 – 150 zł. Pamiętajmy sprzęt do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej najlepiej zakupić u sprawdzonego i rzetelnego sprzedawcy.

    Obiór sygnału cyfrowego najczęściej umożliwi wykorzystywana do tej pory antena. Pamiętajmy jednak, że najlepsze warunki odbioru zapewniają anteny kierunkowe, które charakteryzuje duży zysk antenowy, umożliwiający odbiór sygnału z odległych stacji i nadawczych.

    Osoby, które korzystają z oferty platform telewizji satelitarnej i kablowej zyskują alternatywę w postaci naziemnej telewizji cyfrowej. Jednakże jeśli nie planują zmian w zakresie sposobu odbioru sygnału telewizyjnego, to z ich punktu widzenia zmiana z analogowej na cyfrową techniki nadawania sygnału telewizji naziemnej będzie niezauważalna. Nie wiąże się także z koniecznością wymiany telewizora lub dekodera.

    ŹródłoUKE
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    6 GHz na usługach, czyli kilka słów o Wi-Fi 6E

    Liczba urządzeń podłączonych do domowej sieci stale wzrasta. Kiedyś były to laptopy i smartfony, teraz także lodówki, telewizory, systemy...