sobota, 18 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    UKE znowu wygrał z TP

    Zobacz również

    Skarga Telekomunikacji Polskiej na zmianę warunków oferty ramowej o dostępie do pętli lokalnej została oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

    - Reklama -

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Telekomunikacji Polskiej S.A. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 3 kwietnia 2007 r. w sprawie zmiany i zatwierdzenia projektu „Oferty ramowej określającej warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień w zakresie dostępu pełnego i współdzielonego” (oferta LLU – Local Loop Unbundling), przedstawionego przez Spółkę w wykonaniu decyzji z dnia 23 czerwca 2006 r.

    Podając ustne motywy rozstrzygnięcia Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, że z uwagi na zakres kognicji Sądu w niniejszej sprawie, nie zasługiwał na uwzględnienie zarzut nieważności postępowania, opierający się na twierdzeniu o nieprawidłowym powołaniu Prezesa UKE. W tym zakresie Sąd podzielił stanowisko reprezentowane w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

    Odnosząc się do zarzutu związanego z uregulowaniem w zatwierdzanej ofercie ramowej zasad świadczenia usługi dostępu do lokalnej pętli abonenckiej na łączach nieaktywnych, Sąd podkreślił, że także ten zarzut nie zasługuje na uwzględnienie, albowiem wprowadzona już we wcześniejszych decyzjach definicja lokalnej pętli abonenckiej odnosiła się zarówno do łączy nieaktywnych, jak i łączy aktywnych.

    Wojewódzki Sąd Administracyjny nie uwzględnił także zarzutu TP związanego z zastosowaną przez Prezesa UKE metodą ustalenia opłat. Sąd podkreślił, odwołując się do przepisów prawa wspólnotowego i poprzednio obowiązującej ustawy Prawo telekomunikacyjne, że ratio legis wprowadzenia art. 221 do przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne polega na utrzymaniu w mocy, w okresie przejściowym, obowiązków już obciążających przedsiębiorcę o znaczącej pozycji rynkowej. W ocenie Sądu okoliczność ta przemawia za tym, że nie można odwoływać się tylko do literalnej wykładni przepisu art. 221 ust. 1 pkt 1 lit i) Prawa telekomunikacyjnego i należy uznać, że art. 39 Prawa telekomunikacyjnego ma zastosowanie także przy ustalaniu opłat za dostęp do lokalnej pętli abonenckiej.

    ŹródłoUKE
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    LG prezentuje nowe bezprzewodowe słuchawki douszne LG TONE Free z grafenem

    LG Electronics wprowadza na globalny rynek najnowszy model słuchawek TONE Free T90S, który jest gwarancją bardzo dobrej jakości dźwięku....