wtorek, 14 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    UKE: Monitorowanie realizacji celów Europejskiej Agendy Cyfrowej

    Zobacz również

    Prezes UKE przedstawia Raport – „Zestaw wskaźników do monitorowania wypełnienia celów EAC w zakresie szybkiego i bardzo szybkiego dostępu do Internetu”. Raport prezentuje dane pozwalające na ocenę realizacji celów postawionych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej w zakresie dostępności infrastruktury szerokopasmowej w Polsce. Podstawowym miernikiem dającym możliwość oceny jest Wskaźnik Dostępności Usług Szerokopasmowych (WDUS) na którego wartość składają się cztery składowe:

    - Reklama -

    1.    Wskaźnik Dostępności Infrastruktury Szerokopasmowej (WDIS),
    2.    Wskaźnik Penetracji Usługami Szerokopasmowymi (WPUS),
    3.    Wskaźnik Konkurencji Infrastruktury Szerokopasmowej (WKIS),
    4.    Wskaźnik Zrównoważonej Dostępności Infrastruktury (WZDI),

    przy czym dwa z nich są zgodne z celami NPS i zostały wyznaczone dla poszczególnych obszarów gminnych:

    • Wskaźnik Dostępności Infrastruktury Szerokopasmowej (WDIS) – może być używany do weryfikacji NPS w zakresie „zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s do końca 2020 roku”,
    • Wskaźnik Penetracji Usługami Szerokopasmowymi (WPUS) – może być wykorzystany do sprawdzenia stopnia realizacji NPS w zakresie „doprowadzenia do wykorzystania usług dostępu o prędkości co najmniej 100 Mb/s przez 50% gospodarstw domowych do końca 2020 roku” oraz może być używany do badania realizacji Strategii Rozwoju Kraju 2020 w zakresie „Zwiększenia wykorzystania technologii cyfrowych”.

    Tak zbudowane wskaźniki i ich wzajemna korelacja powodują iż Raport jest unikalną analizą, którą można było przeprowadzić przy wykorzystaniu bardzo szczegółowych danych pozyskanych i przeanalizowanych przez UKE, a następnie odnieść do konkretnych celów EAC. Zestaw wskaźników do monitorowania wypełnienia celów EAC w zakresie szybkiego i bardzo szybkiego dostępu do Internetu jest pierwszą taką publikacją dotyczącą realizacji celów Narodowego Planu Szerokopasmowego (NPS) w poszczególnych obszarach kraju.

    Podjęcie przez Prezesa UKE tej inicjatywy i właśnie stworzenie tego Raportu pozwoliło na dziś udostępnić jedno z lepszych narzędzi dla ukierunkowywania planowania kolejnych kroków realizacji trwających już projektów, a także planowania nowych inwestycji z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Przy czym priorytetem stworzenia i udostępniania Raportu, jako wsparcia działań związanych z realizacją EAC i NPS, jest osiągnięcie głównego celu Rządu jakim jest danie polskiemu konsumentowi (obywatelowi) w jak najkrótszym czasie jak najszybszej usługi następnej generacji.

    Przybliżając kluczowe informacje zawarte w Raporcie należy wskazać, iż w opracowaniu znajdują się szczegółowe zestawienia umożliwiające porównanie danych dla poszczególnych obszarów/gmin. Dane wykorzystane w opracowaniu zostały pozyskane przez UKE od 3179 przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w ramach prowadzonej inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej w roku 2014 i dotyczą roku 2013.

    Przy powyższych danych wyznaczenie WDUS pozwala na jednoznaczną i usystematyzowaną analizę rozwoju poszczególnych obszarów administracyjnych Polski w zakresie infrastruktury szerokopasmowej i dostępności usług szerokopasmowych dla użytkowników końcowych. W zakresie jego składowych należy wskazać, iż wartość wskaźnika WDIS dla przepustowości równych lub większych od 30 Mb/s, wyliczona dla całego kraju wynosi 52,77%. Dla przepustowości z przedziału od 100 Mb/s wartość wskaźnika WDIS wyniosła 51,63%.

    W całym kraju nie było obszarów gminnych, w których penetracja usługami o przepustowościach równych lub większych od 30 i od 100 Mb/s była równa lub większa od 50%. W przypadku przedziału od  30 Mb/s najwyższa wartość wynosi 35,87%, natomiast w przypadku przedziału od 100 Mb/s jest to 15,92%. Natomiast wartość wskaźnika WPUS liczonego globalnie dla całego kraju dla przepustowości równych lub większych od 30 Mb/s wynosi 8,20%, natomiast dla przepustowości z przedziału od 100 Mb/s wynosi na koniec 2013 rok – 0,91%.

    Pozostałe dwie składowe WDUS, przedstawione w opracowaniu, to Wskaźnik Konkurencji Infrastruktury Szerokopasmowej (WKIS) określający stopień zduplikowania infrastruktury szerokopasmowej w poszczególnych punktach adresowych oraz Wskaźnik Zrównoważonej Dostępności Infrastruktury (WZDI) określający równomierność rozkładu dostępności infrastruktury szerokopasmowej na analizowanym obszarze.

    ŹródłoUKE
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Nowe soundbary Samsung Q-Serii debiutują w Polsce

    W polskich sklepach pojawiła się właśnie bogata oferta soundbarów Samsung. Wśród nich znalazły się najbardziej zaawansowane modele z Q-Serii,...