środa, 8 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    UKE: Decyzja dla spółek Orange Polska i Cyfrowy Polsat

    Zobacz również

    W dniu 29 lipca 2015 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję nr DHRT-WWM-6080-133/13(59) odmawiającą zmiany umowy zawartej pomiędzy Polską Telefonią Komórkową Centertel sp. z o.o. (obecnie Orange Polska S.A.) a Cyfrowym Polsatem S.A. w zakresie zmiany wysokości stawki za zakańczanie połączeń w ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej CP (stawki MTR CP).

    - Reklama -

    Prezes UKE odmówił zmiany umowy polegającej na określeniu stawki MTR CP na poziomie 100% najwyższej stawki MTR spośród stawek MTR stosowanych przez operatorów zasiedziałych MNO (niezależnie od okresu taryfikacyjnego) oraz dodania do umowy klauzuli na wypadek uchylenia Decyzji SMP CP (tj. decyzji nakładającej na CP określone obowiązki regulacyjne związane z usługą zakańczania połączeń w sieci CP).

    Prezes UKE uznał, że wprowadzenie zmiany do umowy, zgodnie z propozycją CP, w zakresie, w jakim propozycja ta dotyczy określenia stawki MTR należnej CP w wysokości 100% najwyższej spośród stawek MTR stosowanych przez operatorów zasiedziałych MNO, nie jest zasadne, gdyż aktualnie na podstawie umowy stawka MTR CP jest zgodna z obowiązkiem wynikającym z Decyzji SMP CP. Zmiana zapisów umowy nie wpłynęłaby na spełnienie przez CP w większym stopniu niż obecnie obowiązku zakazu stosowania zawyżonych stawek MTR w ruchomej publicznej sieci telefonicznej CP, wynikającego z Decyzji SMP CP, a mogłaby skutkować uregulowaniem relacji pomiędzy CP a Orange w sposób dyskryminujący innych operatorów mobilnych, z którymi współpracuje CP.

    Wobec okoliczności, iż w chwili obecnej w umowie stawka MTR CP jest na poziomie symetrycznym względem stawek MTR operatorów MNO (wynosi 0,0429 PLN/min.), a więc jest zgodna z obowiązkiem wynikającym z Decyzji SMP CP, brak jest podstaw do zmiany warunków współpracy stron. Stawka MTR CP oparta została bowiem o przewidziany w Zaleceniu Komisji 2009/396/WE z dnia 7 maja 2009 r. w sprawie uregulowań dotyczących stawek za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych i ruchomych (tzw. Zalecenie w sprawie FTR i MTR) model operatora efektywnego, którego profil stworzony został w oparciu o dane techniczne i ekonomiczne krajowych infrastrukturalnych operatorów telefonii mobilnej.

    W odniesieniu do drugiej propozycji CP, dotyczącej wprowadzenia do umowy klauzuli, zgodnie z którą w przypadku, gdy Decyzja SMP CP utraciłaby z jakichkolwiek przyczyn moc wiążącą (w całości bądź w części dotyczącej obowiązku stosowania stawek MTR CP, w szczególności w przypadku prawomocnego uchylenia lub stwierdzenia nieważności przedmiotowej decyzji), w stosunkach między stronami obowiązywać miałaby stawka MTR CP w wysokości 0,1223 PLN/min., Prezes UKE wskazuje, że w chwili obecnej nie można jednoznacznie ustalić skutków wprowadzenia tego rozwiązania. Przy założeniu, że określony przez CP warunek ziściłby się w przyszłości, nie sposób jest stwierdzić, w jakich okolicznościach i kiedy stawka MTR CP w wysokości 0,1223 PLN/min. znalazłaby zastosowanie. Nie można między innymi ocenić, jak proponowana stawka MTR CP kształtowałaby się względem stawek MTR innych operatorów MNO, a to oznaczałoby, że istnieje poważne ryzyko świadczenia przez CP w przyszłości tej samej usługi różnym operatorom na odmiennych warunkach, co nie sprzyja rozwojowi konkurencji i wpływa na dyskryminujące ustalenie warunków współpracy międzyoperatorskiej.

    Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, Prezes UKE uznał, iż proponowana przez CP zmiana umowy nie znajduje uzasadnienia w świetle przesłanek zawartych w art. 28 ust. 1 Pt, w związku z czym wniosek CP o zmianę umowy nie zasługuje na uwzględnienie.

    ŹródłoUKE
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Grupa Polsat-Interia liderem Internetu w Polsce

    Grupa Polsat-Interia z zasięgiem 20,9 mln RU została – drugi raz w tym roku – nr 1 wśród wydawców...