środa, 15 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Tysiące elektronicznych zgłoszeń narodzin

    Zobacz również

    Tylko w tym roku Polacy zgłosili online przyjście na świat ponad 100 tysięcy dzieci. W sumie – z naszej e-usługi skorzystali już niemal 350 tysięcy razy. Noworodek w domu to nowe (miłe) obowiązki i mało czasu. A ten jest cenny – zwłaszcza, że na zgłoszenie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia. – Dzięki naszej e-usłudze Zgłoś urodzenie dziecka można to zrobić wygodnie i szybko – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

    - Reklama -

    Coraz więcej e-Polaków

    Zanim podpowiemy Wam jak z naszej e-usługi skorzystać – oto garść najświeższych danych. Tylko w tym roku przez internet rodzice zgłosili już przyjście na świat dokładnie 115 158 dzieci. Najwięcej – w marcu (15 721). 

    Wynik z tegorocznego marca jest drugim najlepszym wynikiem w historii naszej e-usługi (ruszyła 1 czerwca 2018 r.). Więcej dzieci zgłoszono online tylko w kwietniu 2020 r. – 17 231. 

    Co ciekawe – biorąc pod uwagę inne kryterium, a dokładnie procent zgłoszonych online dzieci do ogólnej liczby narodzin – w takim przypadku, w tym roku wygrywa kwiecień. W czwartym miesiącu tego roku przez internet zgłoszono 55% wszystkich urodzonych wtedy maluchów.

    Pod tym względem najlepszym miesiącem w historii naszej e-usługi był także kwiecień 2020 r. Wtedy online rodzice zgłosili narodziny ponad 60% wszystkich dzieci, które w tamtym miesiącu przyszły na świat.

    Na koniec – od początku uruchomienia naszej e-usługi, dzięki niej zarejestrowano narodziny dokładnie 330 618 najmłodszych Polaków. Czekamy na więcej! 

    Do dzieła!

    Przejdźmy do rzeczy – oto jak skorzystać z naszej e-usługi.

    Po pierwsze i najważniejsze – to bardzo proste. Cały proces zgłaszania to tylko pięć prostych kroków! Sprawdźcie, jak to zrobić.

    Przede wszystkim – zdecydujcie, który rodzic zgłasza narodziny malucha. Gdy decyzja zapadnie, mama lub tata musi mieć dostęp do internetu, smartfon lub komputer i co najważniejsze – profil zaufany (PZ). 

    Jeśli nie macie profilu zaufanego, możecie założyć go od ręki. 

    Profil zaufany bardzo Wam się przyda jeszcze nie raz. Dzięki niemu złożycie wniosek o 500+, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, a także załatwicie online wiele innych urzędowych spraw.

    Jeśli macie już profil zaufany, czas przystąpić do działania.

    Wejdźcie na portal GOV.pl. W prawym górnym rogu strony znajdziecie wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoś urodzenie dziecka.  

    Czas na wspomniane już pięć prostych kroków: 

    • Krok 1: Oświadcz, że jesteś rodzicem.
    • Krok 2: Sprawdź poprawność swoich danych oraz wprowadź dane drugiego rodzica.
    • Krok 3: Uzupełnij dane dziecka (w tym imię).
    • Krok 4: Wybierz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.
    • Krok 5: Sprawdź wszystkie informacje we wniosku i podpisz go profilem zaufanym.

    W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień. 

    Za jednym razem

    Co ważne, nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli dziecko zostanie zameldowane – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – tłumaczy minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

    ŹródłoKPRM
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Co drugi klient z niego korzysta, mBank zmienia Menedżera finansów

    Menedżer finansów to narzędzie dostępne w aplikacji mobilnej mBanku. Pomaga klientom w zarządzaniu budżetem. Obecnie korzysta z niego już...