niedziela, 12 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    O Edukacyjnej Sieci Antysmogowej na konferencji Edukacja dla powietrza

    Zobacz również

    O założeniach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA) i o tym, jak dotrzeć z problemem zanieczyszczonego powietrza przez dzieci do rodziców, opowiadała uczestnikom piątkowej konferencji w Lublińcu „Edukacja dla powietrza, by zdrowo i długo żyć” Barbara Leśniczak z NASK, kierownik ds. operacyjnych Edukacyjnej Sieć Antysmogowej. W ramach konferencji Barbara Leśniczak poprowadziła wykład „Edukacyjna Sieć Antysmogowa – o SMOGu przez dzieci do rodziców” na temat projektu ESA,

    - Reklama -

    jego założeń, realizowanych działaniach i systematycznej zmianie postaw społecznych, jaka następuje w obszarze świadomości dbania o jakość powietrza, którym oddychamy.

     – Każdego roku w wyniku chorób spowodowanych oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem umiera w Polsce ponad 40 tysięcy osób, dla porównania na drogach ginie około 3 tysięcy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że SMOG najbardziej szkodzi dzieciom i młodzieży oraz osobom starszym. Jest niezwykle istotne, abyśmy jako dorośli mieli świadomość, że nasze niewłaściwe nawyki związane z ogrzewaniem domów mają gigantyczne przełożenie na stan zdrowia naszych pociech. Widząc dziecko z papierosem reagujemy oburzeniem… To samo statystyczne dziecko każdego dnia z powietrzem wdycha ilość substancji rakotwórczych porównywalną do wypalenia kilku papierosów – mówiła na konferencji Barbara Leśniczak.

    Prelegentami w czasie konferencji byli również prof. Jerzy Buzek, który wygłosił wykład „SMOG jako współczesny SMOK – czy się uwolnimy?” oraz prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego z wystąpieniem „Wkraczamy na planetarną terra incognita”. Uczestnicy wysłuchali również prezentacji Łukasza Kosiedowskiego z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który mówił o zanieczyszczeniach powietrza w kontekście praw człowieka oraz wykładu Piotra Siergieja z Polskiego Alarmu Smogowego o tym, jak rozwiązać problem niskiej emisji w Polsce. Konferencja została zorganizowana przez Urząd Miejski w Lublińcu.

    ESA jest projektem realizowanym przez NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Celem projektu jest propagowanie wiedzy z zakresu ochrony powietrza, ze szczególnym naciskiem na problematykę smogu: przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie, a także działań, które pozwalają zredukować poziom zanieczyszczenia powietrza.

    Do sieci projektu ESA podłączonych jest już ponad 330 szkół podstawowych, a każdego dnia chęć uczestnictwa zgłaszają dziesiątki nowych. Placówki mają zainstalowane mierniki zanieczyszczenia mierzące m.in. poziom pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5.

    ŹródłoNASK
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Teraz z Copilot dla Microsoft 365 możesz porozmawiać po polsku

    Dane z nowego, czwartego już raportu Microsoft Work Trend Index wskazują jednoznacznie, że AI przekształca nie tylko sposób wykonywania...