wtorek, 14 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    NIE! na przemoc (wideo)

    Zobacz również

    Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci który był 19.11. To dobry moment, żeby przypomnieć o trwającej kampanii „REAGUJ”, której celem jest motywowanie dorosłych do reagowania w sytuacjach przemocy wobec dzieci. Jej organizatorem jest nasz partner, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Jak pokazują wyniki badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) o postawach wobec kar fizycznych, przyzwolenie Polaków na bicie dzieci spada. Już 59% osób uważa, że nie powinno być stosowane jako kara.

    - Reklama -

    Dlaczego zatem kampania o reagowaniu na przemoc jest potrzebna?

    Oto kilka powodów:

    • co trzeci Polak uważa, że są jednak sytuacje, kiedy bicie dzieci jest usprawiedliwione,
    • nadal jest 6% zwolenników tej metody, którzy twierdzą, że mają prawo jej używać,
    • aż 39% badanych więcej niż raz dyscyplinowało swoje dzieci za pomocą kar cielesnych, najczęściej klapsem (36%),
    • i niestety klapsy wydają się dziś częściej stosowane niż 5 lat temu (wynik z 2017 – 26%), nadal 43% Polaków nie wie o zakazie bicia dzieci.

    Bierność ma się za dobrze

    Prawie dwie trzecie (60%) badanych zetknęło się z sytuacją krzywdzenia dziecka. Znaczna część z nich pozostała bierna wobec tych zachowań. Dlaczego?

    Reagowanie na przemoc wobec dzieci to nasz obowiązek i rolą dorosłych jest ochrona najmłodszych.

    Celem tej kampanii jest zwiększenie ich/naszej gotowości do reagowania, gdy podejrzewają lub widzą, że dziecko jest krzywdzone.

    Po prostu REAGUJ

    Dziecko w wyniku krzywdzenia doświadcza wielu cierpień. Niepotrzebnych. Konsekwencje tego to niska samoocena, trudności w relacjach z ludźmi, obniżona umiejętność przyswajania wiedzy, większe prawdopodobieństwo zachowań agresywnych i autoagresywnych. Przemoc to bolesna „blizna”, która zostaje na całe życie.

    Chcemy wspólnie z Wami budować świat, w którym dzieci są bezpieczne – świat wolny od przemocy! Wspólnie powiedzmy STOP przemocy wobec dzieci! – pisze Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. A my przyłączamy się do jej apelu. Reakcja na przemoc może przywrócić dziecku poczucie bezpieczeństwa. Może chronić jego zdrowie, a nawet życie. To sygnał, że nie jest same, że jest zauważone i są dorośli, którym można ufać. Wiele dzieci nie ma w swoim otoczeniu osób, które mogłyby to wyrazić.

    Co możecie zrobić dziś?

    Warto zwiększać świadomość i zachęcać do reagowania. Można udostępnić przekazy kampanii w swoich kanałach social media, pokazać swój sprzeciw na przemoc. Na stronie REAGUJ znajdziecie kluczowe informacje na temat sposobów zachowania w sytuacji podejrzenia lub bycia świadkiem przemocy wobec dzieci. Do pobrania są plakaty, które można wydrukować i powiesić na osiedlu. Można też skorzystać z infolinii FDDS w sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100 (bezpłatnie, anonimowo, od pn. do pt. w godz. 12-15, a w czw. dodatkowo 16:30-20:30). Konsultanci nie podejmą działania za osobę dzwoniącą, ale podpowiedzą, co może zrobić.

    ŹródłoOrange
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Nowe soundbary Samsung Q-Serii debiutują w Polsce

    W polskich sklepach pojawiła się właśnie bogata oferta soundbarów Samsung. Wśród nich znalazły się najbardziej zaawansowane modele z Q-Serii,...