czwartek, 9 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    NASK: Ponad dwa razy więcej zgłoszeń treści pedofilskich

    Zobacz również

    W ciągu roku ponad dwukrotnie wzrosła liczba zgłoszeń zakwalifikowanych przez ekspertów Dyżurnet.pl, jako zawierające treści seksualne z wykorzystywaniem nieletnich. Duży wzrost liczby takich zgłoszeń świadczy o zaufaniu internautów do skuteczności działania zespołu Dyżurnet.pl. Dzięki działaniom specjalistów aż 80 procent nielegalnych materiałów zniknęło z sieci w ciągu tygodnia od zgłoszenia.

    - Reklama -

    Dyżurnet.pl, funkcjonujący w ramach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej), jest punktem kontaktowym przyjmującym anonimowe zgłoszenia internautów dotyczące potencjalnie nielegalnych treści w Internecie.

    Statystyki zgłoszeń
    Ogółem internauci w 2015 roku zaalarmowali Dyżurnet.pl aż o 14 277 potencjalnie nielegalnych materiałach, na które natrafili w sieci. To wzrost o 29 procent w porównaniu do 11 063 zgłoszeń w 2014 roku. Najczęściej informowali o materiałach przedstawiających seksualne wykorzystywanie nieletnich (11 227 zgłoszeń, rok wcześniej 9117), z czego, podczas analizy, eksperci Dyżurnet.pl uznali za nielegalne 3029 spośród zgłoszonych do nich treści (incydenty CSAM*). Rok wcześniej za takie uznali ponad dwukrotnie mniej (1395).

    * CSAM (Child Sexual Abuse Materials) to termin określający materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dziecka – utożsamiany z terminem „pornografia dziecięca” ponieważ oznacza fakt wykorzystania dziecka w świecie realnym.

    99 procent zgłoszeń przesyłanych jest przez indywidualnych użytkowników Internetu, którzy natrafili na, ich zdaniem, nielegalne treści. O niebezpiecznych materiałach informują zespół także zagraniczne zespoły zrzeszone w sieci INHOPE oraz takie instytucje, jak: Biuro Rzecznika Praw Dziecka, CERT Polska czy też telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 16 111 (dawniej Helpline.org.pl).

    Głównym sposobem przekazywania informacji jest formularz na stronie internetowej www.dyzurnet.pl – w ten sposób przekazane zostało 97 procent wszystkich zgłoszeń.

    Z naszych obserwacji wynika, że w Internecie nie ma lawinowego przyrostu materiałów niebezpiecznych czy nielegalnych. Wzrost liczby zgłoszeń wiąże się przede wszystkim z coraz większą świadomością społeczną dotyczącą zagrożeń internetowych. Na pewno jest także efektem dużego zaufania do Dyżurnet.pl jako zespołu przyjmującego anonimowe zgłoszenia i podejmującego wobec nielegalnych lub szkodliwych treści odpowiednie działania – podkreśla Martyna Różycka, kierownik Zespołu Dyżurnet.pl.

    Działania podejmowane przez Dyżurnet.pl
    Wysoka skuteczność interwencji zespołu Dyżurnet.pl jest możliwa dzięki współpracy z polską Policją oraz z innymi zespołami reagującymi zrzeszonymi w INHOPE (Międzynarodowe Stowarzyszenie Internetowych Zespołów Reagujących). Niezwykle ważna jest bowiem szybkość reakcji oraz sieć zaufanych ekspertów, podejmujących działania wobec nielegalnych treści w swoich krajach.

    Co istotne, znacznie zwiększyła się liczba zgłoszonych materiałów zamieszczonych na serwerach poza granicami Polski. Większość umieszczona była w USA (60 procent), Rosji (12 procent) oraz Kanadzie (11 procent).

    Efektywność Dyżurnet.pl
    Szybkie i skuteczne usuwanie treści pedofilskich z sieci jest niezwykle ważne z punktu widzenia ofiary. Specjaliści zwracają uwagę, że upowszechnienie zapisu krzywdy dziecka, odbywające się poprzez dystrybucję materiałów CSAM z jego udziałem, może mieć bardzo poważny wpływ na psychikę nieletniej ofiary i powodować, tak zwaną, wtórną wiktymizację.  Zamieszczenie ich w Internecie może być tylko jednym z etapów przestępczego działania – począwszy od uwiedzenia nieletniego, wykorzystania seksualnego i udokumentowania tego aktu, a następnie udostępniania i rozpowszechniania takiego materiału.

    W 2015 roku aż 55% treści pedofilskich zgłoszonych do Dyżurnet.pl zniknęło z sieci w ciągu 48 godzin od ich zgłoszenia. W ciągu tygodnia wskaźnik ten osiągnął 79 procent. Kolejne 5 procent usuwanych było w ciągu dwóch tygodni. 10 procent zgłoszonych incydentów dotyczyło materiałów ocenionych przez pracowników Dyżurnet.pl jako niezgodne z prawem, jednak nie ma możliwości ich usunięcia ze względu na to, że w kraju lokalizacji serwera są one legalne.

    Zespół Dyżurnet.pl funkcjonuje od 2005 roku, w tym czasie przeanalizował niemal 60 tysięcy zgłoszeń przesłanych przez użytkowników Internetu, instytucji oraz innych zespołów reagujących.

    ŹródłoNASK
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Plus uatrakcyjnia ceny iPhone’ów

    Plus daje możliwość zakupu smartfonów Apple w korzystnych ofertach w ramach: programów Plus Wymiana, Plus Odkup i Wakacje od...