poniedziałek, 20 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    KE: UKE może ograniczać dostęp do sieci

    Zobacz również

    Działania UKE pod lupą Komisji Europejskiej. Bruksela zbada plany polskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego, które mogą skutkować ograniczeniem dostępu do sieci światłowodowych. Komisja Europejska postanowiła dokładniej zbadać, czy polski regulator rynku telekomunikacyjnego (UKE), powinien pozwolić Telekomunikacji Polskiej, na przyznanie operatorom alternatywnym wyłącznie ograniczonego dostępu do swoich przyszłych sieci światłowodowych, aby i oni mogli oferować

    - Reklama -

    szerokopasmowy dostęp do internetu. Komisja ma poważne wątpliwości, czy decyzja Prezesa UKE o nienałożeniu obowiązku ustalania cen dostępu do tych sieci w oparciu o ponoszone koszty nie narusza unijnych przepisów telekomunikacyjnych. Zdaniem Komisji decyzja Prezesa UKE może mieć negatywny wpływ na konkurencję i przyszły rozwój sieci światłowodowych. Warunki dostępu do sieci światłowodowej TP będą miały wpływ na to, czy (i po jakiej cenie) operatorzy alternatywni, w tym operatorzy posiadający siedzibę w innych państwach członkowskich, będą w stanie świadczyć usługi telekomunikacyjne polskim konsumentom. Dlatego też Komisja zawiesiła plany UKE i wszczęła postępowanie wyjaśniające, które powinna zakończyć w terminie 3 miesięcy.

    Musimy zapobiegać monopolom w obszarze szerokopasmowych sieci światłowodowych. W ramach postępowania wyjaśniającego zbadamy, czy w Polsce istnieje prawidłowa równowaga między zachętami do inwestycji, a ochroną równych warunków prowadzenia działalności – mówi Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji.

    UKE proponuje odstąpienie od regulacji opłat, które TP będzie pobierała od operatorów alternatywnych za dostęp do swojej sieci światłowodowej, której zakończenie zlokalizowane jest w lokalu abonenta (FTTH), ponieważ chce zachęcić głównego operatora do budowy takich sieci w Polsce. Zgodnie z zaleceniem Komisji w sprawie sieci dostępowych nowej generacji regulator rynku telekomunikacyjnego może w wyjątkowych przypadkach odstąpić od regulacji cen dostępu do sieci operatora dominującego (operatorów dominujących), jeżeli potrafi wykazać, że operatorzy alternatywni są w stanie uzyskać taki dostęp na konkurencyjnych warunkach, co powinno skutkować powstaniem efektywnej konkurencji na rynku detalicznym. Te konkurencyjne warunki zapewnić może np. funkcjonalny rozdział operatora dominującego lub podobne rozwiązania, gwarantujące równorzędne traktowanie detalicznego pionu operatora zasiedziałego i operatorów alternatywnych.

    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Nowe karty sieciowe WiFi 6 od TP-Link – Archer TX50UH oraz Archer TX20U Nano

    TP-Link prezentuje dwie nowe karty sieciowe ze złączem USB. Archer TX50UH pozwala na uzyskanie prędkości transmisji Wi-Fi do 3000...