poniedziałek, 20 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Kaspersky Lab znalazł słaby punkt ransomware Jaff i przygotował bezpłatne narzędzie

    Zobacz również

    Szkodliwy program Jaff, który szyfruje dane ofiar i żąda zapłacenia okupu za przywrócenie dostępu, pojawił się zaledwie kilka dni przed epidemią niesławnego WannaCry. Prowadząc analizę, eksperci z Kaspersky Lab znaleźli słaby punkt w kodzie Jaffa, co pozwoliło na przygotowanie bezpłatnego narzędzia deszyfrującego dla ofiar tego zagrożenia.

    - Reklama -

    Jaff jest dystrybuowany przez cyberprzestępczy botnet Necurs — ten sam, który stał za kampaniami innych zagrożeń: Locky oraz Dridex. Ofiary Jaffa otrzymują spamowe wiadomości e-mail z zainfekowanymi plikami PDF. Po uruchomieniu załącznika szkodnik szyfruje dane użytkownika i dodaje do nich rozszerzenia .jaff, .wlu lub .sVn.

    Ofiara otrzymuje informację, że do odzyskania danych konieczne jest zapłacenie okupu w wysokości od 0,5 do 2 bitcoinów (przy bieżącym kursie tej kryptowaluty jest to odpowiednik 1500 — 5000 dolarów). Najwięcej infekcji odnotowano w Chinach, Indiach, Rosji, Egipcie i Niemczech.

    Analizując kod szkodnika Jaff, badacze z Kaspersky Lab wykryli błąd, który występuje we wszystkich znanych na chwilę obecną wersjach tego zagrożenia. Odkrycie to pozwoliło na uaktualnienie bezpłatnego narzędzia Kaspersky Lab — RakhniDecryptor — o procedury umożliwiające odszyfrowanie danych zablokowanych przez Jaffa.

    Aby odszyfrować dane zablokowane przez szkodliwy program Jaff, należy:

    • Wyleczyć zainfekowany komputer przy użyciu skutecznego programu antywirusowego.
    • Pobrać najnowszą wersję narzędzia RakhniDecryptor (wersja 1.21.2.1): https://kas.pr/u3ok.
    • Uruchomić pobrane narzędzie, które poprosi o wskazanie jednego zaszyfrowanego pliku oraz informacji o okupie (w pliku .txt lub .html). Następnie narzędzie przeprowadzi testowe odszyfrowanie wskazanego pliku i jeżeli wszystko będzie działać prawidłowo, pozostałe pliki zablokowane przez Jaffa zostaną przywrócone.
    ŹródłoKaspersky Lab
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Nowe karty sieciowe WiFi 6 od TP-Link – Archer TX50UH oraz Archer TX20U Nano

    TP-Link prezentuje dwie nowe karty sieciowe ze złączem USB. Archer TX50UH pozwala na uzyskanie prędkości transmisji Wi-Fi do 3000...