czwartek, 9 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Dzień Bezpiecznego Internetu – najlepsze inicjatywy nagrodzone

    Zobacz również

    Escape room z zagadkami dotyczącymi bezpieczeństwa w internecie, konkurs informatyczny na zaprojektowanie figury 3D czy akcja „Weekend bez telefonu” znalazły się wśród lokalnych inicjatyw nagrodzonych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet – organizatora polskich obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. DBI świętowaliśmy w naszym kraju w tym roku w lutym już 16. raz.

    - Reklama -

    Wspólnie działamy na rzecz bezpieczeństwa w internecie

    Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest na całym świecie od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Wydarzenie to ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i‍ młodzieży do zasobów internetowych. DBI to również promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Tego dnia wszystkie kraje podejmują wspólny wysiłek na rzecz cyfrowego bezpieczeństwa – w tym roku pod hasłem „Działajmy razem!”.

    Organizatorami polskich obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest Polskie Centrum Programu Safer Internet – Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – wraz z‍ głównym partnerem akcji – Fundacją Orange. Tegoroczna edycja DBI odbywała się także w partnerstwie z Facebook Polska i Google Polska oraz pod patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Komendy Głównej Policji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

    DBI 2020 – rekordowa edycja

    Wkład w starania o bezpieczniejsze środowisko internetowe może mieć każdy. Co roku w DBI angażują się szkoły, biblioteki, domy kultury, a także osoby prywatne. Lokalne inicjatywy można było zgłaszać za pośrednictwem strony http://www.dbi.pl.

    Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem liczby wydarzeń! Do końca lutego zgłoszono 4600 inicjatyw. Dla porównania w‍ poprzednich latach było to: 3977 w‍ roku 2019 i‍ 3654 w‍ 2018.

    – Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie. Przeprowadzone działania były ciekawe i inspirujące. Wśród nich znalazły się m.in. warsztaty, apele i zajęcia dla dzieci, tworzone były plakaty o‍ bezpieczeństwie w‍ internecie oraz strony internetowe. Dzieci oraz młodzież spotykali się z lokalną policją i rozmawiali o zagrożeniach w‍ internecie – podkreśla Agnieszka Żeglińska Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w NASK.

    W‍ niektórych placówkach zorganizowano również zajęcia z‍ projektowania robotów, powstawały escape roomy z‍ zagadkami dotyczącymi bezpieczeństwa w‍ internecie, a także filmy, piosenki, wierszyki, spektakle poruszające problematykę cyberprzemocy i‍ innych zagrożeń w‍ internecie. Nie pominięto też seniorów – specjalnie dla nich organizowane były warsztaty z‍ obsługi komputera, a‍ dla rodziców pogadanki i‍ warsztaty o‍ bezpiecznym internecie. Dzięki akcji DBI 2020 całe społeczności szkolne włączyły się do świętowania.

    Ponad 600 zgłoszeń w konkursie na najlepszą akcję
    Organizatorzy zgłoszonych inicjatyw mogli wziąć udział w konkursie na najciekawszą z nich. Wystarczyło przesłać do końca marca sprawozdanie z przeprowadzonych działań wraz z dokumentacją wizualną.

    – W tym roku nadeszło ich ponad 600. Sprawozdania zostały ocenione przez jury złożone z przedstawicieli instytucji organizujących DBI 2020 – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Pod uwagę wzięto jakość merytoryczną, czyli rzetelne i‍ dostosowane do wieku odbiorców przedstawienie kwestii bezpieczeństwa w‍ internecie, zasięg oznaczający dotarcie do możliwie dużej i‍ zróżnicowanej grupy odbiorców i innowacyjność – wykorzystanie nowych i‍ niestandardowych form pracy – dodaje.

    Nagrodzono w sumie 15 inicjatyw.

    Laureaci otrzymają zestawy robotów edukacyjnych ufundowane przez Fundację Orange. Skład jednego takiego zestawu to: robot edukacyjny Photon, tablet oraz przejściówka do komputera (umożliwiająca integrację robota z‍ komputerem).

    Pomagamy chronić dzieci w internecie
    Oprócz zaangażowania w polskie obchody Dnia Bezpiecznego Internetu Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzą szereg działań zmierzających do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. W strukturze NASK działa Zespół Dyżurnet.pl, który już od 15 lat zajmuje się reagowaniem na szkodliwe treści w sieci. Natomiast Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, gdzie młodzi ludzie mogą całodobowo uzyskać bezpłatną pomoc także w sprawach związanych z zagrożeniami w sieci oraz telefon dla rodziców i nauczycieli 800 100 100.  W obu instytucjach cyklicznie powstają raporty z badań dotyczących aktywności młodych ludzi w internecie, ostatnio Raport „Nastolatki 3.0”, „Rodzice Nastolatków 3.0” oraz “Patotreści w internecie”, które ukazały się w ubiegłym roku.

    Cały czas trwa też kampania „Nie zagub dziecka w sieci” prowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK. W ramach kampanii powstały m.in. poradniki dla rodziców na temat cyberprzemocy czy szkodliwych treści w internecie. Na stronie kampanii https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci rodzice znajdą wiele innych porad i wskazówek, jak towarzyszyć dziecku w sieci. Ambasadorem kampanii jest znany dziennikarz i popularyzator nauki, dr Tomasz Rożek.

    ŹródłoNASK
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    6 GHz na usługach, czyli kilka słów o Wi-Fi 6E

    Liczba urządzeń podłączonych do domowej sieci stale wzrasta. Kiedyś były to laptopy i smartfony, teraz także lodówki, telewizory, systemy...