czwartek, 2 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    DVB-T2/HEVC dostępny już dla 76% gospodarstw domowych

    Zobacz również

    W nocy z 22 na 23 maja Emitel przeprowadził zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4. Zmiany dotyczyły prawie całej południowej Polski – objęły południową część Wielkopolski, Ziemię Łódzką, Kielecczyznę, Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk i Opolszczyznę.Refarming pasma 700 MHz zbliża się do końca. Za nami już trzy z czterech etapów projektu. Po jego zakończeniu Polacy zyskają nie tylko nową jakość telewizji, ale zwolnione pasmo posłuży rozwojowi sieci mobilnej 5 gen.

    - Reklama -

    Ostatni etap, kończący cały proces refarmingu, zaplanowany jest już na 27 czerwca br.

    W przypadku widzów z województwa łódzkiego oprócz przestrojenia odbiornika może być konieczna korekta ustawień anten odbiorczych. Szczegółowe parametry można sprawdzić w aplikacji EmiMaps: www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/aplikacja-emimaps/.

    Dziś w nocy refarming pasma 700 MHz i zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej objął już swoim zasięgiem prawie całą południową Polskę. Oznacza to, że naziemna telewizja w standardzie DVB-T2 jest już dostępna na 68% powierzchni Polski

    Realizowana w ramach refarmingu zmiana standardu nadawania DVB-T2/HEVC to:

    ✓ Lepsza jakość obrazu – rozdzielczość HD

    ✓ Możliwość nadawania programów UHD / 4k

    ✓ Lepsza jakość dźwięku

    ✓ Szerszy zakres udogodnień – personalizacja dźwięku

    ✓ Usługi dodatkowe – telewizja hybrydowa HbbTV

    ✓ Lepsza oferta – możliwe będzie zmieszczenie większej liczby kanałów na multipleksach.

    Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota zdalnego sterowania. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej powinni zaopatrzyć się w dekoder lub wymienić telewizor. Strona rządowa wspiera gospodarstwa domowe w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, przyznając bon na dofinansowanie. W przypadku zakupu telewizora kwota dofinansowania wynosi 250 zł, natomiast w przypadku dekodera jest to 100 zł.  

    Refarming pasma 700 MHz to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

    Zgodnie z decyzją UKE zmianie nie podlega jeszcze standard nadawania dla emisji programów MUX3, który będzie mógł nadawać w standardzie DVB-T do końca 2023 roku (https://www.uke.gov.pl/akt/mux-3-bedzie-mogl-nadawac-w-standardzie-dvb-t-do-konca-2023-r-,419.html). Nie zmieniły się również parametry emisji MUX8, który nadawany jest w paśmie VHF i nie jest przedmiotem refarmingu.

    ŹródłoEmitel
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    GENESIS ponownie wybrany najlepszą polską marką gamingową przez czytelników ITHardware

    Z ogromną dumą i radością informujemy, że po raz drugi z rzędu wybraliście GENESIS jako najlepszą polską marką gamingową...