piątek, 10 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Dlaczego warto wyrzucać e-śmieci?

    Zobacz również

    Sektor technologii cyfrowych zużywa globalnie 10 proc. energii elektrycznej. Jest też odpowiedzialny za 4 proc. całkowitej globalnej emisji CO2. To więcej niż lotnictwo. Jak korzystać zasobów sieci mądrzej, tak by zminimalizować swój ślad ekologiczny – z okazji Dnia Cyfrowego Sprzątania Świata przypadającego na 19 marca, podpowiada Yann Lechelle, Dyrektor Generalny Scaleway.

    - Reklama -

    Jeszcze w 2012 roku 51 proc. Amerykanów uważało, że burzowa pogoda wpływa na chmury obliczeniowe. Może się to wydawać zabawne, ale nawet dzisiaj istnieje rozdźwięk między tym, jak wyobrażamy sobie cyfryzację, a tym, jaka ona w rzeczywistości jest.

    Technologie takie jak internet, chmura i inne rozwiązania cyfrowe są często postrzegane jako „lekkie i puszyste”, unoszące się gdzieś w powietrzu. Łatwo zapomnieć, że za tymi usługami kryje się rozbudowana infrastruktura, która pochłania ogromne ilości zasobów.

    Internet też napędza zmianę klimatu

    Domowy router internetowy zużywa tyle samo energii elektrycznej co lodówka. Energia zużyta na jedną transakcję bitcoinową (~2250 kWh) mogłaby zasilać przeciętne polskie gospodarstwo domowe przez pół roku. Każde pojedyncze działanie cyfrowe ma swój fizyczny ślad – jedno wyszukiwanie w internecie zużywa tyle samo energii elektrycznej, co żarówka przez 1-2 minuty.

    Wciąż jednak większość energii pochłanianej przez sektor cyfrowy pochodzi nie z jej z użytkowania, a z faktu wytworzenia samej infrastruktury. Na przykład za około 90 proc. emisji dwutlenku węgla przypadających na smartfona, odpowiada jego produkcja, a tylko 10 proc. jego późniejsze ich użytkowania. Sprawia to, że w obecnej sytuacji branża cyfrowych technologii w znacznym stopniu przyczynia się do kryzysu klimatycznego.

    Zła wiadomość jest taka, że do 2025 roku jego globalny ślad węglowy podwoi się do 8 proc.

    Dobra wiadomość jest taka, że możemy coś z tym zrobić. Zarówno osoby prywatne, jak i firmy, dostawcy usług cyfrowych.

    Cyfrowe Sprzątanie Świata – 19 marca 2022

    Digital Cleanup Day to inicjatywa uruchomiona dwa lat temu w nawiązaniu do Dnia Sprzątania Świata, wydarzenia z wieloletnią tradycją. Jego technologiczny odpowiednik ma na celu zachęcić użytkowników i biznes do zminimalizowania cyfrowego zanieczyszczenia środowiska poprzez sprzątanie cyfrowych śmieci, ograniczenie ilości e-odpadów i rozpowszechnianie informacji na ten temat.

    Oto, jak możemy przyczynić się do zmiany sytuacji.

    1. Wyrzuć swoje cyfrowe śmieci

    Gdy przesyłasz coś do sieci, jest to przechowywane na fizycznym dysku w centrum danych gdzieś na świecie. Maile w twojej skrzynce odbiorczej, filmy na profilu w mediach społecznościowych, zdjęcia na Twoim koncie w chmurze – wszystkie one zajmują miejsce na serwerach działających 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

    Prawdopodobnie do większości z tych plików, e-maili i dokumentów nigdy nie wrócisz. Oznacza, że “leżą” tam i zużywają energię potrzebną do ich utrzymania. To tak, jakbyś trzymał włączone światło w pokoju, do którego nigdy nie wchodzisz.

    Dołącz do osób, które w Dniu Cyfrowego Sprzątania Świata zrobią porządek w swoich folderach i usuną niepotrzebne pliki, aplikacje, e-maile, zdjęcia, filmy i inne cyfrowe śmieci.

    2. Zminimalizuj ilość e-odpadów

    E-odpady czyli odpady elektroniczne to termin odnoszący się do samego sprzętu. Jak wspomniano wcześniej, proces produkcji sprzętu jest jednym z największych winowajców ze względu na emisje CO2. W związku z tym jedną z najlepszych rzeczy, jaką można zrobić, jest zaoferowanie swoim starym urządzeniom elektronicznym drugiego życia.

    Nie wyrzucaj po prostu sprzętu – napraw go, oddaj, sprzedaj, wykorzystaj ponownie. Czy masz starego laptopa, który zalega w szafie? Dlaczego nie podarować go lokalnej szkole, aby wesprzeć uczniów mieszkających daleko od domu?

    Czasami sprzętu elektronicznego nie da się naprawić. Należy wtedy oddać go do recyklingu. Odpady elektroniczne mogą zawierać materiały szkodliwe dla środowiska, ale ich prawidłowa utylizacja pomoże zminimalizować czynione mu szkody. Firma Apple opracowała nawet roboty specjalnie wyszkolone do demontażu iPhone’ów. Jeśli więc nie wiesz, co zrobić ze swoim starym smartfonem, dlaczego nie oddać go producentowi?

    3. Zwiększaj świadomość na temat cyfrowego zanieczyszczenia środowiska

    Ślad, jaki sektor cyfrowy wywiera na środowisko, jest wciąż czymś, o czym większość ludzi nie wie. Możesz zwiększyć swój własny pozytywny wkład w budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości, angażując w to także innych.

    Zwykła rozmowa z przyjaciółmi i rodziną, podczas której dowiedzą się, jak działa internet i chmura, może pomóc im zrozumieć rzeczywisty wpływ ich cyfrowych działań. Można zachęcić znajomych do przejścia na narzędzie do przesyłania wiadomości, które chroni prywatność, takie jak Signal. Ponieważ nie przetwarza ono żadnych danych o użytkowniku, więc zużywa mniej energii. 

    Prywatność jest ekologiczna!

    Ważne jest także rozpowszechnianie informacji poza swoimi kręgami znajomych. Możesz organizować wydarzenia w mediach społecznościowych, zapraszać ludzi do udziału w inicjatywach sprzątania cyfrowego świata, a nawet publicznie wzywać organizacje do namysłu nad ich śladami cyfrowymi i podjęcia działań w celu ich zmniejszenia.

    Dlaczego centra danych są kluczowe?

    Co do ostatniego punktu – wszystkie platformy i strony internetowe korzystają z usług hostingowych, czyli centrów danych, aby być w sieci. Jednak nie wszystkie centra danych są sobie równe. Niektóre są bardziej wydajne i przyjazne środowisku niż inne. W związku z tym możesz napisać do firm i instytucji z prośbą, aby hostowały swoje usługi w nowoczesnych centrach danych, które zużywają mniej zasobów.

    Usunięcie wiadomości e-mail jest jak zakręcenie wody podczas mycia zębów – dobrze jest to zrobić, ale indywidualny wpływ jest niewielki. Ten e-mail zajmuje niewielki ułamek powierzchni jednego serwera, podczas gdy w centrum danych znajdują się tysiące serwerów, które zużywają nie tylko energię elektryczną, ale także wodę do chłodzenia.

    Centra danych są odpowiedzialne za ok. 1 proc. światowego zużycia energii elektrycznej i ich udział stale rośnie. Jedno centrum danych może zużywać tyle energii, ile małe miasto.

    Również w przypadku zużycia wody liczby są oszałamiające. Centra danych w Holandii zużywają średnio 1 milion metrów sześciennych wody rocznie. Odpowiada to rocznemu zużyciu wody przez 20 tys. osób.

    Niewielka poprawa wydajności centrum danych przekłada się zatem na ogromną oszczędność zasobów. To znacznie więcej niż można osiągnąć, usuwając stare wiadomości e-mail.

    Brak świadomości społecznej na temat wpływu centrów danych na środowisko przekłada się na brak społecznej kontroli ich efektywności. Poza społeczną kontrolą są również firmy, które korzystają z nieefektywnych usług. W rezultacie energia jest nadal marnowana.

    Sytuacja może ulec zmianie dzięki lepszemu zrozumieniu roli sektora cyfrowego. Sprzyjają mu takie wydarzenia jak Dzień Cyfrowego Sprzątania Świata. Presja opinii publicznej, w połączeniu z działaniami legislacyjnymi, powinna wkrótce zmienić standardy środowiskowe, które będą przestrzegane przez wszystkie centra danych.

    Jak zadbać o zrównoważoną przyszłość?

    Scaleway – operator najbardziej zrównoważonego centrum danych w Europie podejmuje wyzwanie, jakim jest zmiana klimatu, i wyposaża użytkowników internetu w narzędzia i wiedzę potrzebną do tego, by domagać się bardziej zrównoważonego sektora technologicznego.

    Kryzysowi klimatycznemu można zapobiec poprzez połączenie działań indywidualnych, zbiorowych, legislacyjnych i przemysłowych. Warunkiem powodzenie jest to, by każdy odegrał swoją rolę, czy to poprzez skasowanie wiadomości e-mail, oddanie starego laptopa, czy wybór świadomego ekologicznie dostawcy usług w chmurze.

    ŹródłoScalway
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    6 GHz na usługach, czyli kilka słów o Wi-Fi 6E

    Liczba urządzeń podłączonych do domowej sieci stale wzrasta. Kiedyś były to laptopy i smartfony, teraz także lodówki, telewizory, systemy...