poniedziałek, 20 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Deutsche telekom wdroży system zarządzania transportem i wsparcia zarządzania kryzysowego

    Zobacz również

    System CEMA został opracowany przez T-Mobile w Czechach we współpracy z VŠB, Politechniką w Ostrawie, na platformie Centrum Rozwoju Systemów Transportu (RODOS, Centrum pro rozvoj dopravních systémů). Deutsche Telekom zaprezentowała to rozwiązanie w dniu wczorajszym, na konferencji odbywającej się w ramach Transport Research Arena — TRA w Warszawie.

    - Reklama -
    • Central Europe Mobility Atlas — CEMA to system monitoringu mobilności oraz system zarządzania stworzony w ramach współpracy T-Mobile i VŠB (Politechniki w Ostrawie
    • Rozwiązanie — opracowane i przetestowane w Czechach — będzie stopniowo wdrażane w Polsce, Austrii, na Słowacji, Węgrzech, w Chorwacji i Słowenii
    • CEMA wykorzystuje dane przetworzone w celu zachowania anonimowości i pochodzące z sieci mobilnej oraz z połączonych urządzeń pokładowych stosowanych w samochodach

    – CEMA to jedyny w swoim rodzaju system, który jako pierwszy w historii łączy pochodzące z różnych krajów zanonimizowane dane dotyczące przemieszczania, dzięki czemu uzyskane informacje przedstawiają szeroki obraz sytuacji — tłumaczy Martin Hájek, główny manager centrum RODOS, i dodaje: – Jedną z przyczyn, dla których opracowano system, był brak kompletnych informacji, które pozwoliłyby przeprowadzić niemal natychmiastową analizę i ocenę dynamiki mobilności (położenie i mobilność osób) w większej liczbie jednostek terytorialnych, w tym na obszarach przygranicznych.

    Rozwiązanie techniczne opiera się na analizach danych pochodzących z różnych źródeł, w tym udostępnionych przez operatora komórkowego zanonimizowanych danych masowych, które pochodzą z sieci mobilnych, z podłączonych do GPS urządzeń pokładowych (OBU) przekazujących dane o swojej pozycji, a także na analizie historycznych sytuacji kryzysowych, m.in. powodzi. Przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym umożliwia bezzwłoczną reakcję systemu, który tym samym może natychmiast poinformować np. jednostki zintegrowanego systemu ratownictwa, pozwalając im z kolei na szybkie przygotowanie się i zareagowanie na czas. W przypadku sytuacji kryzysowej informacje z CEMA umożliwiają skuteczne zarządzanie daną sytuacją i jej rozwiązanie.

    Niemniej jednak CEMA znajduje szereg zastosowań także w innych obszarach — informacje online oraz historia informacji z tego systemu mogą mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane w ramach planowania transportu publicznego oraz budowania infrastruktury transportu, a także umożliwiają skuteczniejszy proces decyzyjny w turystyce i innych sektorach zależnych od mobilności ludzi. CEMA stanowi także jeden z kluczowych elementów technologicznych w koncepcji inteligentnych miast.

    Zalety rozwiązania CEMA w sytuacjach kryzysowych:

    • Pomaga zorganizować i kontrolować organizację służb kryzysowych, planować i wskazywać drogi ewakuacji, wspierać dowodzenie akcją kryzysową i ekip ratunkowych.
    • W czasie rzeczywistym przekazuje precyzyjne informacje przedstawione w przystępny w odbiorze schemat graficzny.
    • Rozwiązanie to stanowi unikalne źródło informacji dla administracji publicznej w zakresie potencjalnych scenariuszy zarządzania w przypadku klęsk żywiołowych i innych sytuacji kryzysowych. Narzędzie to służy również do celów zapobiegania powstaniu sytuacjom kryzysowym.
    ŹródłoT-Mobile
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Nowe karty sieciowe WiFi 6 od TP-Link – Archer TX50UH oraz Archer TX20U Nano

    TP-Link prezentuje dwie nowe karty sieciowe ze złączem USB. Archer TX50UH pozwala na uzyskanie prędkości transmisji Wi-Fi do 3000...