poniedziałek, 20 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Cyfrowe rozwiązania ułatwią wsparcie uchodźców z Ukrainy

    Zobacz również

    Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zawiera szereg rozwiązań, które umożliwią przebywającym w Polsce Ukraińcom korzystanie z cyfrowych usług. Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Każda osoba objęta wsparciem przewidzianym w ustawie uzyska PESEL oraz możliwość założenia Profilu Zaufanego niezbędnego do skorzystania z e-usług, które oferuje polska administracja.

    - Reklama -

    Prosta procedura dla osób przybywających z Ukrainy

    PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości osoby w oparciu o dostępne (w tym unieważnione) dokumenty, takich jak paszport, dowód osobisty, karta Polaka, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości. W przypadku dzieci dopuszcza się również akt urodzenia. Procedura ta znajdzie zastosowanie nawet w przypadku osób, które przekroczyły granicę bez dokumentów – w takiej sytuacji umożliwia się nadanie PESEL na podstawie stosownego oświadczenia wnioskodawcy.

    Współpraca z samorządem

    Procedura przewiduje nadanie PESEL i udostępnienie Profilu Zaufanego w jednym okienku w urzędzie gminy. W celu sprawnego wdrożenia nowych rozwiązań oraz przygotowania urzędów do sprawnej realizacji nowych zadań 6 marca odbyło się spotkanie przedstawicieli Cyfryzacji KPRM z reprezentantami strony samorządowej. Wnioski samorządów zostaną uwzględnione w pracach legislacyjnych, a koszty realizacji nowych zadań zostaną sfinansowane przez rząd. Wnioski składane w urzędach będą dwujęzyczne – w wersji polskiej i ukraińskiej.

    Dbamy o bezpieczeństwo

    Proces będzie zabezpieczony tak, jak wydawanie obywatelom polskim dowodów osobistych. Każdy wniosek zawierać będzie biometryczną fotografię osoby, której nadawany będzie PESEL, a do rejestru zapisywane będą jej odciski palców. Oznaczenie dokumentu, na podstawie którego nadano numer PESEL wraz z danymi osoby oraz informacją o obywatelstwie zostanie zapisana w rejestrze. Dodatkowo wprowadza się nową kategorię oznaczenia cudzoziemca w celu wyszczególnienia numerów PESEL osób, którym numer został nadany w trybie specjalnym. Urzędnik w gminie będzie miał także dostęp do bazy Straży Granicznej zawierającej informacje o danych osób, które wjechały do Polski z Ukrainy po 24 lutego.

    Elektroniczny dokument tożsamości – Diia.pl

    Każdy pełnoletni obywatel Ukrainy objęty wprowadzaną procedurą będzie mógł skorzystać z dokumentu Diia.pl (Дія пл) udostępnionego w ramach aplikacji mObywatel. Nazwa nowego rozwiązania, które udostępni i potwierdzi tożsamość użytkownika w relacjach z urzędami, nawiązuje do rządowej aplikacji mobilnej Diia udostępnianej obywatelom przez rząd Ukrainy. Nowy mobilny dokument będzie dostępny w ramach aktualizacji mObywatela, którą już w połowie marca udostępnimy w sklepach App Store i Google Play.

    ŹródłoKPRM
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Nowe karty sieciowe WiFi 6 od TP-Link – Archer TX50UH oraz Archer TX20U Nano

    TP-Link prezentuje dwie nowe karty sieciowe ze złączem USB. Archer TX50UH pozwala na uzyskanie prędkości transmisji Wi-Fi do 3000...