sobota, 14 września, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Centra danych siłą napędową rozwoju. Nie tylko technologicznego

    Zobacz również

    Postęp technologiczny przesuwa granice innowacji, zwiększając tym samym zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Kluczową rolę w zapewnieniu niezawodnego dostępu do technologii odgrywają centra danych. Mając na uwadze ich wpływ na gospodarkę, środowisko naturalne i społeczeństwo, Microsoft ogłosił Datacenter Community Pledge – zobowiązanie do stanowienia siły napędowej dla dobra społeczności, którym służą.

    - Reklama -

    Niedawny raport „Budowanie przyszłości centrów danych” przygotowany przez Instytut Spraw Cyfrowych i Forum Prawo dla Rozwoju podaje, że wartość rynku centrów danych w Polsce wzrośnie do 6 mld zł w 2028 r., a średni roczny wzrost do tego czasu ma wynieść 7,4 proc.

    Usługi cyfrowe, sztuczna inteligencja czy centra danych, będące fundamentem chmury obliczeniowej, mają również ogromny potencjał w promowaniu innowacji i sprostaniu największym wyzwaniom społecznym.

    Tworzymy i obsługujemy globalną sieć zaawansowanych centrów danych, które umożliwiają korzystanie z tej technologii, i zdajemy sobie sprawę z kluczowej roli, jaką społeczności odgrywają w tym ekosystemie – pisze na blogu Noelle Walsh – Corporate Vice President, Cloud Operations and Innovation w Microsoft. – Przy planowaniu, projektowaniu, budowie i obsłudze każdego z naszych obiektów polegamy na rozległej sieci lokalnych dostawców, urzędników, interesariuszy i mieszkańców. Wobec nich jesteśmy zobowiązani do bycia odpowiedzialnymi sąsiadami i wnoszenia pozytywnego wkładu w lokalne gospodarki i ekosystemy, jednocześnie rozwijając transformację cyfrową. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia wspierania społeczności, a nasze centra danych powinny być zasobem, który zaspokaja lokalne potrzeby i priorytety – dodaje.

    W ostatnim czasie Microsoft ogłosił Datacenter Community Pledge, zobowiązanie firmy do uwzględniania potrzeb społeczności oraz ich potencjału przy budowaniu swojej infrastruktury chmurowej. Koncentruje się ono na 3 obszarach:

    Budowanie zrównoważonej przyszłości
    Projektowanie i obsługa centrów danych Microsoft ma wspierać cele klimatyczne, osiągając zerową emisję dwutlenku węgla, dodatni bilans wodny i zerową ilość odpadów przed 2030 rokiem.

    – Nasze działania na rzecz zrównoważonego rozwoju zaczynają się od wzięcia odpowiedzialności za nasz ślad operacyjny. Jesteśmy w pełni zaangażowani w osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla do 2030 r., a nasze centra danych odgrywają kluczową rolę w tej kompleksowej strategii dekarbonizacji – pisze Noelle Walsh.

    Do 2025 roku Microsoft ma pozyskiwać 100 proc. energii odnawialnej w skali globalnej zarówno znacznie rozszerzając, jak i dekarbonizując lokalne sieci elektroenergetyczne, a do 2030 r. firma będzie uzupełniać więcej wody, niż jej zużywać.

    Innym kluczowym aspektem jest osiągnięcie zerowej ilości odpadów. W 2020 r. firma wprowadziła w Amsterdamie pierwsze w swoim rodzaju Microsoft Circular Center zaprojektowane w celu ponownego wykorzystania serwerów i sprzętu w swoich centrach danych. Od tego czasu zbudowano ponad 10 Circular Centers w kluczowych lokalizacjach, a planem do 2030 r. jest osiągnięcie zerowej ilości odpadów poprzez połączenie ich redukcji, ponownego użycia, recyklingu i kompostowania.

    Współpraca odbywa się również z lokalnymi władzami, firmami, szkołami i organizacjami non-profit, dzięki czemu możliwe jest tworzenie miejsc pracy i możliwości przyuczenia do zawodu. Firma zapewnia także niezbędne szkolenia w zakresie umiejętności cyfrowych i edukację STEM dla dorosłych i dzieci. Celem jest umożliwienie członkom społeczności zdobycia umiejętności niezbędnych w erze cyfrowej, przygotowując ich na wyzwania przyszłości.

    Firma inwestuje również w inicjatywy mające na celu poprawę lokalnego zrównoważonego rozwoju. Przykładem jest przywracanie wrażliwych korytarzy wodnych i inwestowanie w projekty mające na celu ochronę drzew, wzmocnienie rodzimej flory i ochronę siedlisk ekologicznych, zapewniając korzyści dla otaczających ekosystemów i szanując naturalne piękno obszarów, gdzie zlokalizowane są centra danych.

    – Nasze centra danych generują ulepszenia infrastruktury publicznej i przychody z podatków, które służą jako katalizator poprawy jakości życia na tych obszarach. Przekłada się to na nowe i ulepszone usługi społeczne, takie jak parki, w których rodziny mogą się spotykać, lepiej wyposażone szkoły, które wspierają edukację dzieci oraz dobrze utrzymane drogi i infrastrukturę cyfrową, które łączą nas wszystkich – pisze Noelle Walsh.


    Odpowiedzialne sąsiedztwo
    Datacenter Community Pledge obejmuje również ścisłą współpracę ze społecznościami i działanie z poszanowaniem lokalnego środowiska na wszystkich etapach rozwoju i działalności, jednocześnie współpracując z organizacjami non-profit i dostawcami, którzy podzielają wartości Microsoft.

    We wszystkim, co robimy, staramy się być odpowiedzialnym sąsiadem. Słuchamy, uczymy się, budujemy relacje i realizujemy nasze zobowiązania – kierując się tym, co jest ważne lokalnie. Będziemy projektować nasze centra danych z myślą o środowisku i społecznościach, w których się znajdujemy – od praktyk zrównoważonego rozwoju i materiałów budowlanych po środki redukcji hałasu i światła. – kończy Noelle Walsh.

    ŹródłoMicrosoft
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Razer BlackWidow V4 Pro 75% – nowa era bezprzewodowych klawiatur z wyświetlaczem OLED

    Razer zaprezentował dziś RazerBlackWidow V4 Pro 75%, która zapewnia graczom najwyższą kontrolę i personalizację, przełamując granice tradycyjnej klawiatury. Bazując...