środa, 15 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    App coverage – nowa metoda pomiaru jakości sieci

    Zobacz również

    Jakość i niezawodność sieci komórkowych są w centrum uwagi użytkowników za sprawą wzrostu popularności smartfonów i aplikacji mobilnych. W najnowszym raporcie Mobility Report firma Ericsson zaprezentowała nową koncepcję pomiaru jakości sieci – tzw. „zasięg aplikacji” (ang. App Coverage). Firma Ericsson przedstawiła testy możliwości sieci prowadzone z perspektywy aplikacji. App coverage pozwala zdefiniować obszar, w którym działanie sieci jest wystarczające do korzystania z konkretnych aplikacji.

    - Reklama -

    Ericsson przeanalizował dane z aplikacji pomiarowej Speedtest rejestrowane w marcu 2013 roku. Statystyki pochodzą z pomiaru prędkości downlink na obszarze obsługiwanym przez wszystkie technologie radiowe poza WiFi.

    Pomiar jakości sieci ‘App Coverage’ pozwala określić, jaki procent połączeń z siecią mobilną na danym obszarze umożliwia korzystanie z różnych typów aplikacji. Najgorsze wyniki zanotowano w Ameryce Łacińskiej oraz Europie Środkowej i Wschodniej. W naszym regionie tylko 5% połączeń z siecią pozwala na streming wideo (powyżej 10 Mbps). Dla porówniania w Afryce jest to 7% a w Ameryce Północnej 31%.

    Dla odpowiedniej jakości połączeń głosowych i komunikacji tekstowej wymagana jest prędkość downlink w wysokości 0,1 Mb na sekundę. Wartość 1Mbps  jest niezbędna do bezproblemowego przeglądania stron internetowych, audio streamingu czy korzystania z komunikatorów internetowych w czasie rzeczywistym. Jednak dopiero w ramach zasięgu 10 Mb na sekundę, możliwy jest wysokiej jakości streaming wideo.

    – Zasięg aplikacji odnosi się do obszaru na którym aplikacja pracuje w sposób oczekiwany przez użytkownika. Zasięg ten jest inny dla różnych aplikacji, ze względu na ich odmienne wymagania np. w kwestiach przepustowości czy opóźnienia. Nasze badania wskazują, że ‘zasięg aplikacji’ będzie kluczowym wyróżnikiem dla operatorów. – powiedział Oliver Kanzi, prezydent firmy Ericsson w Polsce.

    Wpływ na jakość korzystania z aplikacji ma również klasa używanego smartfona. Trzy lata temu high-endowy sprzęt wspierał technologię WCDMA/HSPA 7.2, a obecne smartfony obsługują prędkość downlink do 100 Mb na sekundę. Prędkość ta, jak pokazują badania, jest jednak rzadko osiągana. Według ekspertów firmy Ericsson, rozważanie możliwości technicznych sieci z perspektywy ‘zasięgu aplikacji’ umożliwi operatorom planowanie sieci w sposób, który bierze pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na jej jakość.

    ŹródłoEricsson
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Karta debetowa mPay nareszcie dostępna dla wszystkich

    mPay z przyjemnością ogłasza, że od dziś karta debetowa mPay jest dostępna dla wszystkich użytkowników aplikacji. Dzięki niej będziecie...