GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Rusza #ScratchDay

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2021-05-17 13:29 - czytano: 248 razy - dodaj komentarz
Rusza #ScratchDayRusza #ScratchDay! Maj to świetny moment na rozpoczęcie przygody z programowaniem. W tym miesiącu na całym świecie organizowane są różne inicjatywy związane z programowaniem w języku Scratch. To doskonała okazja do zapoznania się z tym ciekawym narzędziem lub kontynuowania pracy w aplikacji.To doskonała okazja do zapoznania się z tym ciekawym narzędziem lub kontynuowania pracy w aplikacji.
REKLAMA
Od czego się zaczęło?
Zazwyczaj na wiosnę organizowany był specjalny Dzień Scratcha, z okazji którego odbywały się wydarzenia promujące związane z nim idee oraz pokazujące możliwości edukacyjne tego narzędzia – w ubiegłym roku zamiast jednego dnia obchodziliśmy cały „Miesiąc Scratcha”! W tym roku #ScratchDay potrwa natomiast tydzień - od 17 do 23 maja. Zachęcamy jednak do zabawy przez cały miesiąc.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Scratcha we współpracy z grupą badawczą MIT Lifelong Kindergarten. Zarówno sami organizatorzy, jak i organizacje z całego świata, planują z tej okazji różne wydarzenia i wyzwania udostępniane online.

Jeśli nie próbowaliście jeszcze swoich sił w programowaniu albo myślicie, że kodowanie to tylko żmudne linijki kodu - czas najwyższy to odczarować. Przygotowaliśmy informację o aktywnościach, w których możecie wziąć udział w najbliższym czasie – bez wychodzenia z domu!

Czym jest Scratch?
Scratch to wizualny język programowania i platforma internetowa, gdzie dzieci mogą tworzyć własne animacje, gry i inne projekty. To, co wyróżnia Scratcha spośród dziesiątek narzędzi do nauczania programowania, to niesamowity zespół twórców oraz założenia wywodzące się z badaniach naukowych, zgodnie z którymi jest tworzony. Pomysłodawca Scratcha, Mitchel Resnick, profesor MIT, lider grupy badawczej Lifelong Kindergarten i założyciel Fundacji Scratcha, przedstawia swoje idee dotyczące edukacji pod hasłem „4P”:
 • Projects (projekty)
 • Passions (pasja)
 • Peers (rówieśnicy współpracujący ze sobą)
 • Play (zabawa)
Mitchel Resnick argumentuje, że w świecie dynamicznych zmian, w którym roboty i algorytmy przejmą od człowieka zadania schematyczne i powtarzalne, niezwykle istotną umiejętnością stanie się myślenie kreatywne. Coś, w czym człowiek zawsze prześcignie maszynę. Z tego względu, wraz z zespołem badawczym oraz społecznością edukatorów z całego świata, tworzy on narzędzia rozwijające kreatywność poprzez: uczenie pracy projektowej (Projects), wspieranie pasji uczniów (Passion), zachęcanie do współpracy z rówieśnikami (Peers), umożliwienie swobodnej zabawy (Play).

Jak świętować w Polsce?
Kursy programowania w Scratch z Klubem Młodego Programisty

Jeśli dopiero zaczynacie przygodę ze Scratch zapraszamy na platformę OSE IT-Szkoła, gdzie czekają na Was dwa darmowe kursy programowania w Scratch dla uczniów i nauczycieli:

„Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty” - skierowany do młodszych dzieci (6-9 lat) i tych wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji spróbować swoich sił w kodowaniu 

„Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty” – na ten kurs zapraszamy przede wszystkim starszych uczniów szkół podstawowych (dzieci w wieku 9-12 lat) i tych, którzy czują, że w Scratchu Juniorze programować mogą nawet z zamkniętymi oczami -> przejdź do kursu
Oba kursy w metodyczny i merytoryczny sposób wprowadzą uczniów w świat programowania blokowego. Od podstaw, krok po kroku, uczestnicy kursu nauczą się tworzyć - najpierw mniej, a później już nieco bardziej złożone - programy w wizualnym języku programowania Scratch. Dowiedzą się jaką rolę w programowaniu mają konstrukcje warunkowe, pętle, funkcje oraz zmienne. Nauczą się także debugować błędy, a wszystko poprzez przygotowywanie krótkich animacji i gier w aplikacjach Scratch Junior i Scratch 3.0. Musicie tego spróbować - pokażemy Wam, jak za pomocą prostego kodu wyczarować coś wyjątkowego. Do tej pory kursy zebrały już 5000 uczestników!

Jak dołączyć? Nic trudnego – wystarczy wejść na stronę https://it-szkola.edu.pl/ wpisać w wyszukiwarce słowo „Scratch”, wybrać odpowiedni kurs dla siebie, założyć konto i gotowe!

Każdy kurs zawiera 8 modułów – możecie więc zrealizować cały program w ciągu maja lub tygodnia Scratch Month, tj. 17-23 maja.

Urodziny Scratch ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog
W Polsce możemy też świętować miesiąc Scratcha biorąc udział w darmowych wydarzeniach przygotowanych przez różne organizacje, w tym przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Oto z czego możecie skorzystać:

Urodziny Scratcha - 18 maja. Zeszłoroczna impreza organizowana przez stowarzyszenie okazała się sukcesem. Sukcesy warto powtarzać dlatego także w tym roku Cyfrowy Dialog przygotował specjalną imprezę urodzinową. 

Wyzwania z kotem Scratchem na każdy dzień maja – to świetna gratka dla nauczycieli i uczniów. 
Publikacje o scratchowaniu w praktyce – jeśli chcecie dowiedzieć się o programowaniu w Scratch w praktyce, zajrzyjcie do artykułów o scratchowaniu międzypokoleniowym i historii nauczycieli, którzy uczą Scratcha dzieciaki i młodzież. Na stronie stowarzyszenia znajdziecie pierwsze wpisy z cyklu, który zaplanowany jest na osiem historii.

Wszyscy zainteresowani wydarzeniami mogą także dzielić się Scratch’owym entuzjazmem poprzez ustawienie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku (wystarczy wejść w swoje zdjęcie profilowe na Facebooku, kliknąć aktualizuj, dodać nakładkę i wyszukać wśród dostępnych nakładkę scratchową – Maj miesiącem Scratcha).
Źródło: KPRM
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: