Centralna Ewidencja Obiektów Zbiorowej Ochrony to ogólnopolski, cyfrowy rejestr wszystkich schronów, ukryć i miejsc doraźnego schronienia. System ten, oparty o rządową platformę SKR-Z (System Komunikacji Rządowej – Zastrzeżone), pozwoli służbom ratunkowym i administracji publicznej podejmować natychmiastowe decyzje w sytuacjach kryzysowych. Podpisanie listu intencyjnego między Ministerstwem Cyfryzacji a Państwową Strażą Pożarną to milowy krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa ludności.
– Gdy zagrożenie staje się realne, liczy się jedno: szybka decyzja i dostęp do wiarygodnych danych. Budując Centralną Ewidencję Obiektów Zbiorowej Ochrony, tworzymy cyfrowe narzędzie, które w każdej gminie może uratować ludzkie życie. To konkretny przykład, jak technologia może służyć obywatelom – nie w abstrakcji, ale tu i teraz – powiedział wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.
Nowy system – cyfrowy fundament bezpieczeństwa
Centralna Ewidencja Obiektów Zbiorowej Ochrony (CEOZO/OZO), prowadzona przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, będzie zawierać pełne dane dotyczące lokalizacji, pojemności i stanu technicznego wszystkich obiektów ochronnych w kraju. To pierwsze tego typu, scentralizowane i cyfrowe rozwiązanie w historii Polski.
Dzięki temu możliwe będzie:
- efektywne planowanie ewakuacji i rozmieszczenia ludności,
- szybka weryfikacja stanu schronów w czasie rzeczywistym,
- zapewnienie ochrony na wypadek katastrof naturalnych, awarii przemysłowych czy ataków zbrojnych.
- SKR-Z: Bezpieczeństwo informacji w każdej sytuacji
- Budowa i utrzymanie CEOZO wymaga gwarancji nieprzerwanej, bezpiecznej łączności –rejestr zostanie osadzony w infrastrukturze SKR-Z (System Komunikacji Rządowej – Zastrzeżone).
SKR-Z, zarządzany przez NASK, to:
- certyfikowana przez ABW platforma do bezpiecznej komunikacji o klauzuli „zastrzeżone”,
- gotowa, skalowalna infrastruktura – bez potrzeby budowy własnych centrów danych,
- niezawodna łączność „always-on”, działająca w sieciach komórkowych, kablowych i satelitarnych,
- bezpieczeństwo i ciągłość działania nawet w warunkach zagrożenia.
Docelowo dostęp do systemu SKR-Z uzyskają wszystkie gminy i komendy Państwowej Straży Pożarnej.
– Integracja Centralnej Ewidencji Obiektów Zbiorowej Ochrony z platformą SKR-Z to kolejny krok w cyfrowej transformacji ochrony ludności w Polsce. Robimy coś wyjątkowego – łączymy bezpieczeństwo publiczne z technologią najwyższej klasy – powiedział nadbryg. Józef Galica, zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Kluczowe role i instytucje
Projekt CEOZO to współpraca:
- Komendanta Głównego PSP, jako organu prowadzącego ewidencję i odpowiedzialnego za jej operacyjne wykorzystanie,
- NASK, jako dostawcy bezpiecznej infrastruktury komunikacyjnej i operatora SKR-Z,
- Ministerstwa Cyfryzacji, odpowiedzialnych za nadzór nad cyfrową transformacją administracji publicznej i bezpieczeństwem teleinformatycznym.
Zakończenie budowy i pełne uruchomienie Centralnej Ewidencji Obiektów Zbiorowej Ochrony planowane jest na grudzień 2025 r.