piątek, 14 czerwca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

  Większość internautów nadal nie dba o bezpieczeństwo haseł

  Zobacz również

  Koniec haseł w sieci był wieszczony od lat, ale pomimo kilku prób zmiany technologii te nadal istnieją. Niestety hasła są często najsłabszym punktem w naszym systemie bezpieczeństwa, dlatego ten element ochrony jest często analizowany przez producentów rozwiązań antywirusowych. Niedawno opublikowany raport oceny cyberbezpieczeństwa konsumentów Bitdefender za rok 2024 oferuje wgląd w to, jak internauci radzą sobie z bezpieczeństwem swoich haseł i ujawnia pewne powszechne praktyki, które zdecydowanie nie są bezpieczne.

  - Reklama -

  Hasła – słabe ogniwo naszego bezpieczeństwa w sieci

  Byłoby miło żyć w świecie bez haseł, ale ta przyszłość jest wciąż odległa. Certyfikaty, dane biometryczne i klucze bez wątpienia powoli je zastępują, ale hasła są nadal używane jako kopie zapasowe i dla wielu osób pozostają podstawową metodą uwierzytelniania.

  Raport oceny cyberbezpieczeństwa konsumentów Bitdefender za rok 2024 wykazał, że 37% respondentów przyznaje się do zapisywania swoich haseł. Dodatkowo 18,7% używa tego samego hasła do trzech lub więcej kont, a 15,8% używa tego samego hasła do co najmniej dwóch kont.

  Takie zachowanie jest niebezpieczne głównie dlatego, że naraża użytkowników na naruszenia bezpieczeństwa danych i inne zagrożenia, które są obecne w sieci.

  Z drugiej strony zgodnie z raportem Bitdefender sytuacja na innych frontach zaczyna się poprawiać. Około 22,9% respondentów korzysta z menedżera haseł, który jest znacznie lepszy i bezpieczniejszy niż ulubiona przeglądarka internetowa. Tymczasem 17,3% korzysta z funkcji automatycznego uzupełniania w przeglądarce, a 14,4% korzysta z opcji automatycznego uzupełniania w systemie operacyjnym.

  Różnice regionalne

  Oczywiście nie wszyscy internauci zachowują się w taki sam sposób i wydaje się, że różnice wynikają głównie od tego, w jakim kraju się znajdują.

  Włochy przodują pod względem ryzykownych zachowań – prawie połowa respondentów (41%) zapisuje swoje hasła.

  Niemcy i Australia częściej używają tego samego hasła na wielu kontach.

  Stany Zjednoczone wykazują bardziej zrównoważone podejście, z nieco większym wykorzystaniem menedżerów haseł w porównaniu ze średnią światową.

  W ustaleniach szczegółowo opisano również wykorzystanie funkcji autouzupełniania opartych na przeglądarce, które są najpopularniejsze we Francji i najrzadziej używane w Wielkiej Brytanii.

  Kluczowe dane dotyczące bezpieczeństwa haseł

  Dane Bitdefender podkreślają jasny komunikat: chociaż ludzie nadal w dużym stopniu polegają na przestarzałych i niebezpiecznych praktykach związanych z hasłami, rośnie liczba internautów korzystających z menedżerów haseł i opcji bezpiecznego autouzupełniania.

  Sama liczba naruszeń bezpieczeństwa danych powinna każdemu dać do myślenia i skłonić użytkowników do ponownej oceny sposobu, w jaki używają haseł i tego, co faktycznie robią po naruszeniu ich danych uwierzytelniających.

  Współczesne menadżery haseł są niezbędnymi narzędziami do zachowania odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa. Rozwiązania te umożliwiają generowanie unikalnych, długich i bardzo skomplikowanych haseł, dzięki którym będziemy mogli odpowiednio zabezpieczyć wszystkie swoje konta przed niepowołanym dostępem – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  - Reklama -

  Najnowsze

  T-Mobile Polska zdobył trzy nagrody w prestiżowych konkursach HR

  Jako T-Mobile Polska jesteśmy w gronie najlepszych pracodawców w naszym kraju. Zależy nam na naszych pracownikach, dlatego realizujemy różnorodne...