czwartek, 2 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    UKE: Decyzja dla Cyfrowego Polsatu i T-Mobile

    Zobacz również

    Decyzja dla Cyfrowego Polsatu i T-Mobile Polska odmawiająca zmiany umowy o połączeniu sieci w zakresie zmiany wysokości stawki za zakańczanie połączeń w ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej CP. Decyzją Prezes UKE odmawia zmiany umowy polegającej na określeniu stawki MTR CP na poziomie 100% najwyższej stawki MTR spośród stawek MTR stosowanych przez operatorów zasiedziałych MNO (niezależnie od okresu taryfikacyjnego) oraz dodania do umowy klauzuli na wypadek uchylenia

    - Reklama -

    Decyzji SMP CP (tj. decyzji nakładającej na CP określone obowiązki regulacyjne związane z usługą zakańczania połączeń w sieci CP).

    Prezes UKE uznał, że wprowadzenie zmiany do umowy, zgodnie z propozycją CP, w zakresie, w jakim propozycja ta dotyczy określenia stawki MTR należnej CP w wysokości 100% najwyższej spośród stawek MTR stosowanych przez operatorów zasiedziałych MNO, mogłoby w przyszłości prowadzić do sprzeczności z obowiązkiem wynikającym z Decyzji SMP CP. Należy bowiem mieć na uwadze, że w hipotetycznej sytuacji czasowego zróżnicowania stawek MTR operatorów zasiedziałych MNO w taki sposób, że stawka MTR T-Mobile nie byłaby stawką najwyższą (np. w przypadku różnych terminów doręczenia stronom decyzji regulujących stawki MTR lub w sytuacji uchylenia tych decyzji w różnych terminach), CP pobierałby stawkę zawyżoną – stawkę wyższą niż T-Mobile. Oznaczałoby to niewypełnienie obowiązku zakazu stosowania zawyżonych stawek MTR w ruchomej publicznej sieci telefonicznej CP, wynikającego z Decyzji SMP CP.

    Prezes UKE stwierdził, że wobec okoliczności, iż w chwili obecnej w umowie strony mają ustalone stawki MTR na symetrycznym poziomie – 0,0429 PLN/min, brak jest podstaw do zmiany warunków współpracy. Stawka MTR T-Mobile, a tym samym stawka MTR CP oparta została o przewidziany w Zaleceniu Komisji 2009/396/WE z dnia 7 maja 2009 r. w sprawie uregulowań dotyczących stawek za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych i ruchomych (tzw. Zalecenie w sprawie FTR i MTR) model operatora efektywnego, którego profil stworzony został w oparciu o dane techniczne i ekonomiczne krajowych infrastrukturalnych operatorów telefonii mobilnej.

    W odniesieniu do drugiej propozycji CP, dotyczącej wprowadzenia do umowy klauzuli, zgodnie z którą w przypadku, gdy Decyzja SMP CP utraciłaby z jakichkolwiek przyczyn moc wiążącą (w całości bądź w części dotyczącej obowiązku stosowania stawek MTR CP, w szczególności w przypadku prawomocnego uchylenia lub stwierdzenia nieważności przedmiotowej decyzji), w stosunkach między stronami obowiązywać miałaby stawka MTR CP w wysokości 0,1223 PLN/min, Prezes UKE wskazuje, że w chwili obecnej nie można jednoznacznie ustalić skutków wprowadzenia tego rozwiązania. Przy założeniu, że określony przez CP warunek ziściłby się w przyszłości, nie sposób jest stwierdzić, w jakich okolicznościach i kiedy stawka MTR CP w wysokości 0,1223 PLN/min znalazłaby zastosowanie. Nie można między innymi ocenić, jak proponowana stawka MTR CP kształtowałaby się względem stawek MTR innych operatorów zasiedziałych MNO, a to oznaczałoby, że istnieje poważne ryzyko świadczenia przez CP w przyszłości tej samej usługi różnym operatorom na odmiennych warunkach, co nie sprzyja rozwojowi konkurencji i wpływa na dyskryminujące ustalenie warunków współpracy międzyoperatorskiej.

    Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, Prezes UKE uznał, iż proponowana przez CP zmiana umowy nie znajduje uzasadnienia w świetle szeregu przesłanek zawartych w art. 28 ust. 1 Pt, w związku z czym wniosek CP o zmianę umowy nie zasługuje na uwzględnienie.

    ŹródłoUKE
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    GENESIS ponownie wybrany najlepszą polską marką gamingową przez czytelników ITHardware

    Z ogromną dumą i radością informujemy, że po raz drugi z rzędu wybraliście GENESIS jako najlepszą polską marką gamingową...