niedziela, 5 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    TP musi wykonywać decyzję WLR

    Zobacz również

    Decyzja Prezesa UKE w sprawie hurtowej sprzedaży abonamentu przez Tele2 w sieci TP nadal podlega wykonaniu z mocy prawa.

    - Reklama -

    Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej decyzją z dnia 29 grudnia 2006 r. zmienił postanowienia umowy o połączeniu sieci pomiędzy Telekomunikacją Polską S.A. a Tele2 Polska Sp. z o.o., w zakresie ustalenia warunków świadczenia usługi hurtowego dostępu do sieci telekomunikacyjnej TP (usługa WLR – Wholesale Line Rental). Od tej decyzji TP złożyła do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odwołanie, domagając się jej uchylenia w całości oraz wstrzymania wykonalności. Sąd oddalił wniosek TP o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, a następnie wyrokiem z dnia 10 grudnia 2007 r. uchylił zaskarżoną decyzję w całości. Powyższy wyrok jest nieprawomocny, a Prezes UKE skorzystał z prawa do wniesienia apelacji od wyroku Sądu I instancji do Sądu Apelacyjnego.

    Prezes UKE w związku z pojawiającymi się informacjami o możliwości zaprzestania wykonywania tej decyzji, zwrócił się o wydanie opinii prawnej do Profesora Andrzeja Oklejaka, Kierownika Katedry Postępowania Cywilnego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ekspert ten potwierdził dotychczasowe stanowisko Regulatora, że decyzja Prezesa UKE, uchylona nieprawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do czasu uprawomocnienia się tego wyroku powinna być nadal wykonywana przez Telekomunikację Polską i Tele2.

    Zgodnie z opinią prof. Andrzeja Oklejaka, natychmiastowa wykonalność oznacza, iż decyzja powinna być niezwłocznie realizowana, pomimo złożenia odwołania do sądu. Z chwilą ogłoszenia wyroku Sądu I instancji, uchylającego decyzję Prezesa UKE, nie wygasa natychmiastowa wykonalność tej decyzji. Postępowanie przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest postępowaniem sądowym pierwszoinstancyjnym, którego wyrok jest nieprawomocny i nie podlega wykonaniu do czasu jego uprawomocnienia. Wygaśnięcie rygoru natychmiastowej wykonalności następuje z momentem wydania orzeczenia przez Sąd Apelacyjny. Dopiero bowiem wyrok Sądu Apelacyjnego (odwoławczego) jest natychmiast wykonalny z mocy ustawy.

    Zatem do czasu prawomocnego zakończenia postępowania przed Sądem II instancji decyzja Prezesa UKE pozostaje nadal w obrocie prawnym, w stanie niezmienionym, opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności z mocy ustawy i Strony mają obowiązek ją wykonywać. Dalszy status prawny decyzji jest uzależniony od treści orzeczenia, które zostanie wydane przez Sąd Apelacyjny.

    Mając to na uwadze, w przypadku uchylania się Telekomunikacji Polskiej od dalszego wykonywania postanowień decyzji z 29 grudnia 2006 r. w sprawie warunków świadczenia usługi WLR dla Tele2, Prezes UKE skorzysta z przewidzianych ustawą Prawo telekomunikacyjne środków regulacyjnych.

    Opinia prawna prof. Andrzeja Oklejaka została przekazana obu operatorom.

    Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach:

    • TP szantażuje Tele2
    • Tele2 negocjuje z TP SA
    ŹródłoUKE
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    GENESIS ponownie wybrany najlepszą polską marką gamingową przez czytelników ITHardware

    Z ogromną dumą i radością informujemy, że po raz drugi z rzędu wybraliście GENESIS jako najlepszą polską marką gamingową...