czwartek, 2 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    SOKiK oddalił odwołanie Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel

    Zobacz również

    W dniu 19 marca 2015 r. Sąd Okręgowy w Warszawie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów („SOKiK”) opublikował wyrok w sprawie z odwołania Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (obecnie „Orange Polska S.A.”) od decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 27 grudnia 2012 r. o nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 20.000,00 PLN za naruszenie obowiązku zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej, poprzez ujawnienie danych objętych

    - Reklama -

    tajemnicą telekomunikacyjną, tj. danych dotyczących użytkownika i danych transmisyjnych.

    SOKiK oddalił odwołanie.
    Podając ustne motywy uzasadnienia SOKiK wskazał, że doszło do ujawnienia danych stanowiących tajemnicę telekomunikacyjną. Nazwa usługi może w sposób pośredni prowadzić do identyfikacji abonenta przy uwzględnieniu pozostałych ujawnionych danych, takich jak data transmisji danych i ich ilość oraz numer telefonu.

    Zdaniem SOKiK podnoszony w niniejszej sprawie problem konieczności wyrażenia zgody na ujawnienie danych stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jest kwestią wtórną dla jej oceny, gdyż z materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie wynika, że pracownik przedsiębiorcy telekomunikacyjnego zakładał, że rozmawia z abonentem, którego dane dotyczyły. Przy założeniu jednak, że zgoda taka byłaby potrzebna SOKiK uznał, że nie doszło do jej udzielenia w sposób wymagany przez przepisy prawa. Zgoda ta musi bowiem zostać wyrażona w relacji abonent przedsiębiorca telekomunikacyjny – co nie miało miejsca – i musi być wyraźna, a nie dorozumiana.

    SOKiK wskazał także, że w sprawie o nałożenie kary pieniężnej przez Prezesa UKE na przedsiębiorcę telekomunikacyjnego nie można się powoływać na nadużycie prawa podmiotowego przez abonenta. Zarzut tego rodzaju może być podnoszony w relacjach prywatnoprawnych, a nie publicznoprawnych.

    W związku z powyższym SOKiK uznał karę wymierzoną przez Prezesa UKE za zasadną.

    Wyrok nie jest prawomocny.

    ŹródłoUKE
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    GENESIS ponownie wybrany najlepszą polską marką gamingową przez czytelników ITHardware

    Z ogromną dumą i radością informujemy, że po raz drugi z rzędu wybraliście GENESIS jako najlepszą polską marką gamingową...