poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Sejm przyjął ustawę o aplikacji mObywatel

    Zobacz również

    Pierwsza w Polsce ustawa poświęcona aplikacji, zyskała szerokie poparcie wśród parlamentarzystów. „Sejm przyjął ustawę zdecydowaną większością głosów (436 posłów za), za co bardzo dziękuję. To świadczy o tym, że cyfryzacja usług publicznych jest potrzebna, a społeczeństwo oczekuje tych zmian. Czeka nas rewolucja cyfrowa, na której wszyscy skorzystamy: dowód osobisty w smartfonie będzie tak samo ważny jak ten plastikowy” – mówi Adam Andruszkiewicz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

    - Reklama -

    Nowy – cyfrowy dokument tożsamości

    Trzeba podkreślić, że cyfrowy dokument tożsamości to nie jest dowód osobisty w postaci elektronicznej – to zupełnie nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego), którym będziemy mogli posługiwać w kraju. „Ten elektroniczny dokument będzie powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać dokument tożsamości. Teraz będziemy mogli posłużyć się też aplikacją mObywatel. To przełomowy krok w rozwoju cyfryzacji i e-administracji w Polsce. Podobnie jak kolejne funkcje, które pojawiają się w aplikacji i usprawniają relacje na linii obywatel – administracja publiczna. Dziękuję za zaangażowanie całemu zespołowi Cyfryzacja KPRM z ministrem Januszem Cieszyńskim na czele, bez wsparcia którego tak sprawne uchwalenie ustawy nie byłoby możliwe” – zaznaczył minister Andruszkiewicz.

    Przypominamy, że cyfrowym dokumentem tożsamości nie będziemy mogli posłużyć się przekraczając granicę kraju (tu wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w postaci tradycyjnej albo paszportu) oraz wnioskując o dowód osobisty.

    Każdy użytkownik będzie informowany o zmianie danych w rejestrach państwowych, z których pobierane są dane do cyfrowego dokumentu tożsamości, oraz konieczności aktualizacji tych danych.

    mObywatel do usług!

    Już dziś, przy pomocy aplikacji mObywatel, możemy złożyć np. wniosek o refundację podatku VAT za paliwa gazowe. Nowa ustawa przewiduje zbudowanie narzędzia, które umożliwi jednostkom samorządu terytorialnego i innym pomiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego czy innych. – To rozwiązanie, które kompleksowo odpowiada na potrzeby mieszkańców. Jeśli samorząd wystąpi np. o dołączenie do mObywatela karty miejskiej, będzie to możliwe. Samorządy będą mogły prowadzić ewidencję, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli  – wyjaśnia minister Adam Andruszkiewicz.

    Wygodnie i bezpiecznie

    Wkrótce możliwe będzie też wykorzystywanie aplikacji mObywatel jako drugiego czynnika uwierzytelnienia profilu zaufanego.

    – Aplikacja rządowa ma przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej, a także umożliwiać e-płatności urzędowe. To będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktów z urzędami – podkreśla sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

    W mObywatelu dostępne będą również usługi e-Urzędu Skarbowego. Aplikacja umożliwi także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków czy uiszczanie opłat skarbowych.

    Aktualnie użytkownicy aplikacji mObywatel mają dostęp do kilkunastu usług. Od 9 stycznia 2023 w aplikacji dostępna jest mLegitymacja emeryta-rencisty, którą pobrało już prawie 280 tys. użytkowników. Dostępne są także legitymacja adwokacka i poselska.

    Po wejściu w życie ustawy, w mObywatelu pojawią się nowe cyfrowe dokumenty:

    • dokumenty poświadczające prawo wykonywania zawodu medycznego:
    • prawo wykonywania zawodu: lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, farmaceuty, fizjoterapeuty, ratownika medycznego,
    • ograniczone prawo wykonywania zawodu: pielęgniarki, położnej.
    • Legitymacja osoby niepełnosprawnej
    • Legitymacja służbowa nauczyciela
    • Legitymacja doktoranta
    • Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy

    Każdy student będzie w pierwszej kolejności otrzymywał cyfrową wersję legitymacji studenckiej, która dostępna będzie w aplikacji mObywatel. Natomiast mLegitymacja szkolna będzie dostępna dla każdego ucznia, jeśli rodzic nie wyrazi sprzeciwu.

    Aplikacja mObywatel została pobrana do tej pory przez niemal 10 mln Polaków.

    ŹródłoKPRM
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Raport CERT Orange Polska za rok 2023: trzykrotnie więcej fałszywych stron wyłudzających dane

    Rekordową liczbę, bo ponad 360 tysięcy fałszywych stron internetowych, zablokował w ubiegłym roku CERT Orange Polska. To niemal trzykrotnie...