sobota, 2 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

  Rządy świata podpisują porozumienie w sprawie zapobiegania nadużyciom w zakresie oprogramowania szpiegującego

  Zobacz również

  Koalicja rządów światowych, w tym Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, podejmuje kroki w kierunku stworzenia ram ograniczających wykorzystanie komercyjnego oprogramowania szpiegującego w celu zapobiegania łamaniu praw człowieka. Porozumienie przyciągnęło także uwagę gigantów technologicznych, takich jak Google, Microsoft i Meta, którzy przyłączyli się do sprawy. Ogłoszenie dotyczące tych ram następuje po narzuceniu przez Stany Zjednoczone nowej polityki odmawiania wiz twórcom i operatorom oprogramowania szpiegującego.

  - Reklama -

  Umowa przeciwko oprogramowaniu szpiegowskiemu

  Spyware to jeden z najniebezpieczniejszych typów złośliwego oprogramowania w krajobrazie zagrożeń, a komercyjne rozwiązania w zakresie oprogramowania szpiegującego nie są wyjątkiem.

  Na przykład oprogramowanie szpiegowskie Pegasus firmy NSO Group jest zwykle instalowane na urządzeniach w złośliwych zamiarach i ma na celu pomóc operatorom w podsłuchiwaniu rozmów telefonicznych, wydobywaniu danych, wykonywaniu nagrań wideo i głosowych lub przechwytywaniu wiadomości.

  Oprogramowanie szpiegowskie: niezbyt dwuznaczne moralnie

  Narzędzia takie często wykorzystują exploity dnia zerowego w celu uzyskania dostępu do podatnych na ataki urządzeń i zazwyczaj są sprzedawane za ogromne sumy pieniędzy. Konsensus jest taki, że twórcy komercyjnego oprogramowania szpiegującego często sprzedają swoje wywrotowe rozwiązania dużym podmiotom komercyjnym i rządom na całym świecie.

  Chociaż cel narzędzia jest oczywisty, twórcy komercyjnego oprogramowania szpiegującego umieszczają się w moralnie niejednoznacznym obszarze, udając legalne firmy, które mogłyby pomóc w łapaniu przestępców. Jednak w większości przypadków narzędzia spyware wpadają w niepowołane ręce, pozwalając użytkownikom na angażowanie się w naruszenia praw człowieka, w tym inwigilację cywilną, cenzurę, szantaż i inne formy nadużyć.

  Kilka krajów odmówiło podpisania porozumienia

  Według The Recorded Future jedynie 24 z 35 podmiotów uczestniczących w konferencji, w tym Grecja, Włochy, Cypr i Singapur, podpisały umowę. Chociaż pełna lista uczestników nie została upubliczniona, niektóre kraje, w tym Meksyk, Hiszpania, Tajlandia i inne, podobno odmówiły podpisania porozumienia w sprawie spyware.

  Ochrona przed oprogramowaniem szpiegującym

  Skuteczny system antywirusowy to jedno z najlepszych rozwiązań pozwalających zabezpieczyć się przed oprogramowaniem szpiegującym i jego niszczycielskimi skutkami. Skuteczny antywirus może pomóc udaremnić nie tylko ataki oprogramowania szpiegowskiego, lecz także wirusów, trojanów, robaków, exploitów zero-day, rootkitów, oprogramowania ransomware, ataków phishingowych i innych zagrożeń cyfrowych – mówi Dariusz Woźniak z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  - Reklama -

  Najnowsze

  Nowe promocje Play dla domu – światłowód i telewizja w supercenie z Netflix w cenie abonamentu

  Play wprowadza pakiety rozrywki w najlepszej cenie – światłowód z dostępem do serwisu Netflix w supercenie już od 50...