wtorek, 30 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Raport CERT Orange Polska o zagrożeniach w sieci

    Zobacz również

    Kilkanaście tysięcy przypadków naruszeń bezpieczeństwa w sieci w ciągu roku, niezliczone ilości zidentyfikowanego i przeanalizowanego złośliwego oprogramowania, ponad 100 tysięcy ostrzeżeń o potencjalnym ataku – to bilans ubiegłorocznej działalności CERT Orange Polska, czuwającego nad bezpieczeństwem sieci internetowej Orange i jej klientów.

    - Reklama -

    Właśnie opublikowany został raport podsumowujący najważniejsze rodzaje cyberzagrożeń, które pojawiły się w sieci w ubiegłym roku oraz trendy i wyzwania w  tej dziedzinie.

    Przez sieć Orange Polska przechodzi około 40 procent ruchu polskiego internetu, co pozwala przełożyć zaobserwowane trendy i wnioski na cały krajowy internet. Chcemy się nimi podzielić. Raport CERT Orange Polska pomoże zarówno menedżerom, w zrozumieniu zagrożeń oraz podejmowaniu decyzji biznesowych i inwestycyjnych, jak również internautom – powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska ds. Operacyjnych. – Nie można bagatelizować cyberzagrożeń. Istotna część życia i biznesu przenosi się do sieci, więc siłą rzeczy tam przenosi się także przestępczość. Bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas priorytetem, dlatego zapewniamy narzędzia technologiczne i stały monitoring zagrożeń oraz doradzamy jak z usług naszej firmy korzystać bezpiecznie. Jestem przekonany, że skala tych działań ma realny wpływ na poziom bezpieczeństwa teleinformatycznego w Polsce – dodał.

    Wśród cyberzagrożeń, na które zwracają uwagę specjaliści z CERT Orange Polska oraz eksperci od sieciowego bezpieczeństwa, są tzw. bankery, czyli złośliwe oprogramowanie wykradające dane logowania do systemów e-bankowości oraz malware przeprowadzający ataki APT (Advanced Persistent Threat), które mają na celu przejęcie jak największej liczby elementów organizacji lub sieci.

    Znacząco wzrasta także zjawisko wykorzystywania legalnych aplikacji w  rozprzestrzenianiu mobilnego złośliwego oprogramowania. Nawet popularne, dojrzałe oprogramowanie może zawierać nieodkryte krytyczne luki bezpieczeństwa.  Z roku na rok obserwujemy również wzrost siły ataków DDoS. Jest to  spowodowane zarówno większą dostępnością szerokopasmowych łączy internetowych oraz większą liczbą urządzeń w sieci, ale też nowymi technikami wzmacniania ataków z jakich korzystają cyberprzestępcy.

    Z raportu wynika także, że wyzwaniem są urządzenia bezpieczeństwa dla najmniejszych firm, które usiłują pogodzić niską cenę z szerokim zakresem oferowanych funkcjonalności. W efekcie proponują użytkownikowi bardzo niski poziom bezpieczeństwa.  Orange Polska oferuje wsparcie w tym zakresie i stara się objąć swoich klientów jak największym zakresem opieki, jednocześnie proponując również rozwiązania komercyjne dla klientów instytucjonalnych.  

    Orange Polska podejmuje wiele działań, które mają przeciwdziałać różnym zagrożeniom czyhającym na internautów w sieci. Już w 2006 roku zyskał uprawnienia do posługiwania się zastrzeżoną nazwą CERT® (Computer Emergency Response Team) dla zespołu reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa teleinformatycznego w Orange Polska. Oprócz członkostwa w największej organizacji zrzeszającej światowe CERTy – FIRST (Forum of Incident Response and Security Teams), CERT Orange Polska jest jednym z dwóch tego typu polskich zespołów zajmujących się obsługą incydentów, posiadających status Akredytowanego Członka  międzynarodowej inicjatywy Trusted Introducer, działającej przy europejskiej organizacji TERENA TF-CSIRT, zrzeszającej ponad 200 jednostek CERT w Europie.

    Firma oferuje także wiele rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo korzystania z sieci, zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. Prowadzi również szeroko zakrojone działania edukacyjne, skierowane także do najmłodszych internautów. Te działania szczególnie zyskują na znaczeniu wraz z obniżającym się wiekiem, w jakim dzieci po raz pierwszy mają kontakt z wirtualnym światem.

    Wolontariusze Orange Polska w bibliotekach, szkołach i świetlicach uczą zasad bezpiecznego korzystania z zasobów internetu – w spotkaniach tych wzięło udział prawie 30 tysięcy uczniów.

    ŹródłoOrange
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    GENESIS ponownie wybrany najlepszą polską marką gamingową przez czytelników ITHardware

    Z ogromną dumą i radością informujemy, że po raz drugi z rzędu wybraliście GENESIS jako najlepszą polską marką gamingową...