sobota, 14 września, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Polskie małe i średnie firmy znów na celowniku cyberprzestępców

    Zobacz również

    Kampanie phishingowe skierowane do małych i średnich firm w Europie wciąż stanowią bardzo duże zagrożenie. Dane pokazują, że w maju 2024 roku szczególnie narażona na nie była Polska. 80% użytkowników ochronionych przed nowym rodzajem phishingu to polskie firmy. Poniżej opisujemy, jak wyglądały te ataki.

    - Reklama -


    W maju 2024 roku badacze przeanalizowali dziewięć szeroko zakrojonych kampanii phishingowych, celujących w MŚP w Polsce, Rumunii i Włoszech, rozprzestrzeniając różne rodziny malware. W porównaniu do poprzedniego roku atakujący zmienili narzędzie dostarczające szkodliwe oprogramowanie z AceCryptor na ModiLoader i zwiększyli różnorodność wykorzystywanego malware. Atakujący używali skompromitowanych wcześniej kont e-mail i serwerów firmowych do rozsyłania złośliwych wiadomości, hostowania malware i gromadzenia skradzionych danych.

    – Łącznie zidentyfikowaliśmy dziewięć kampanii phishingowych, z których siedem było wymierzonych w Polskę – mówi Jakub Kaloč, który analizował kampanie. – Payload dostarczany i uruchamiany na skompromitowanych maszynach był zróżnicowany. Wykryliśmy kampanie dostarczające Formbook, który kradnie informacje; Agent Tesla, trojana zdalnego dostępu i kradzieży danych; oraz Rescoms RAT, oprogramowania do zdalnego sterowania i nadzoru, zdolne do kradzieży wrażliwych danych.

    Przebieg ataku

    Wszystkie zbadane kampanie przebiegały według podobnego scenariusza. Aby zwiększyć skuteczność ataków, przestępcy podszywali się pod istniejące firmy i ich pracowników. Ofiara otrzymywała wiadomość e-mail z ofertą biznesową np.:

    Lub bardziej rozbudowaną:

    Załączniki

    Załączniki miały nazwy takie jak RFQ8219000045320004.tar (Request for Quotation) lub ZAMÓWIENIE_NR.2405073.IMG (ORDER_NO), a sam plik był albo plikiem ISO, albo archiwum.

    W kampaniach, w których załącznikiem był plik ISO, jego zawartością był plik wykonywalny ModiLoader (nazwany podobnie lub tak samo jak plik ISO), który uruchamiał się, gdy ofiara próbowała otworzyć ten plik wykonywalny.

    W przypadku, gdy załącznikiem było archiwum RAR, jego zawartością był mocno zaciemniony skrypt wsadowy, o tej samej nazwie co archiwum, z rozszerzeniem .cmd. Plik skryptowy zawierał również zakodowany w base64 plik wykonywalny ModiLoader, zamaskowany jako lista unieważnienia certyfikatów kodowana w formacie PEM. Skrypt odpowiadał za zdekodowanie i uruchomienie osadzonego w nim pliku wykonywalnego ModiLoader.

    Po uruchomieniu ModiLoader

    ModiLoader to downloader napisany w języku programowania Delphi, którego prostym zadaniem jest pobieranie i uruchamianie złośliwego oprogramowania. W dwóch kampaniach próbki ModiLoader były skonfigurowane do pobierania malware z przejętego serwera należącego do węgierskiej firmy. W pozostałych kampaniach ModiLoader pobierał malware z chmury Microsoft OneDrive. Zaobserwowaliśmy cztery konta, na których hostowane było złośliwe oprogramowanie pobierane i uruchamiane przez ModiLoader.

    ŹródłoEset
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Razer BlackWidow V4 Pro 75% – nowa era bezprzewodowych klawiatur z wyświetlaczem OLED

    Razer zaprezentował dziś RazerBlackWidow V4 Pro 75%, która zapewnia graczom najwyższą kontrolę i personalizację, przełamując granice tradycyjnej klawiatury. Bazując...