Japonia jest drugim po Korei Południowej celem wizyty wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego w Azji. Pierwszego dnia polska delegacja, w której uczestniczy także Konrad Gołota, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za przemysł zbrojeniowy, odbyła serię spotkań z przedstawicielami biznesu, administracji, a także z pracującymi w Japonii polskimi naukowcami.
Polska delegacja spotkała się z Panem Minoru Kiuchi, ministrem ds. bezpieczeństwa gospodarczego, który odpowiada za naukę i technologię oraz sztuczną inteligencję. Rozmawiano o zacieśnieniu roboczej współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie technologii przełomowych, a także w cyberbezpieczeństwie. Strona polska zaproponowała swoim partnerom podpisanie memorandum o współpracy w cyberbezpieczeństwie w zakresie analogicznym do tego, jakie w ubiegłym roku Polska zawarła z USA. Strona japońska doceniając osiągnięcia Polski w budowie cyberodporności wyraziła duże zainteresowanie szczególnie bezpieczeństwem infrastruktury energetycznej.
Podczas rozmowy z Ministrem Cyfryzacji Japonii Tairą Masaaki, który jest w rządzie odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo i sztuczną inteligencję omówiono kluczowe elementy działań przeciwdziałających hybrydowym atakom w cyberprzestrzeni. Strona polska zaproponowała współpracę i wymianę informacji w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego oraz rozwijania sztucznej inteligencji w administracji w oparciu duże modele językowe.
– Polska dziś jest liderem przemian cyfrowych w Europie, jednak nadal jest zainteresowana zdobywaniem nowych doświadczeń od krajów takich jak Japonia. Szczególnie istotna jest dobra współpraca i wymiana informacji dotyczących cyberzagrożeń. Japonia w ostatnim czasie istotnie rozwija swoje kompetencje i narzędzie do zwiększenia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i może liczyć na wsparcie i wymianę doświadczeń ze stroną polską – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Spotkanie z kierownictwem Parlamentarnej Ligii Przyjaźni Japońsko-Polskiej dotyczyło zacieśnienia współpracy w sektorze IT. Pan Fukushiro Nukaga, przewodniczący japońskiego parlamentu wyraził duże zainteresowanie kolejnymi rozmowami o doświadczeniu polskiego sektora publicznego, szczególnie w temacie cyberbezpieczeństwa, które w Japonii stoi na niższym poziomie niż w Polsce.
Nowe możliwości współpracy dla polskich firm i wsparcie naukowców
Wicepremier Krzysztof Gawkowski podczas wizyty w Japonii spotkał się z reprezentacją Japońskiej Federacji Biznesu Keidanren. Rozmowa koncentrowała się na kwestii inwestycji japońskich firm w Polsce, która może być dla japońskich firm bramą otwierającą drzwi do Unii Europejskiej. W Ministerstwie Cyfryzacji powstała specjalna grupa, której zadaniem jest ułatwianie kontaktów pomiędzy firmami z branży nowych technologii z obu krajów.
Na zaproszenie polskiej ambasady w Tokio na spotkanie z wicepremierem Gawkowskim przyjechała duża grupa polskich naukowców, inżynierów i przedsiębiorców, którzy pracują i mieszkają na stałe w Japonii. Wielu z nich rozwija obecnie przełomowe projekty, ale także z powodzeniem buduje własne firmy.