Trwają prace nad publicznym eDziennikiem. Rozwiązanie ma zapewnić uczniom i rodzicom równy dostęp do informacji o edukacji niezależnie od rodzaju szkoły, do której uczęszcza dziecko. Zanim zapadną decyzje o ostatecznym kształcie usługi, nauczyciele, dyrektorzy, rodzice i uczniowie będą mogli przetestować podstawowe funkcje eDziennika w praktyce, podczas pilotażu. Ich doświadczenia pomogą wybrać kierunek rozwoju cyfryzowania ekosystemu edukacji. Start pilotażu będzie możliwy po wejściu w życie nowych przepisów Prawo oświatowe oraz ustawy o systemie informacji oświatowej.
Centralny eDziennik
Początek września to ważny moment dla milionów rodzin. Uczniowie wrócą do szkolnych klas, nauczyciele rozpoczną kolejny rok pracy, a rodzice ponownie wejdą w codzienną rutynę. Nadchodzący rok szkolny może jednak przynieść większą zmianę i otworzyć nowy rozdział dla edukacji. W resortach cyfryzacji oraz edukacji trwają prace nad pilotażem nowej publicznej usługi cyfrowej – eDziennika. Rozwiązanie to jest projektowane z myślą o zapewnieniu rodzicom i uczniom prostego, bezpiecznego i bezpłatnego dostępu do podstawowych informacji o edukacji, niezależnie od tego, do jakiej szkoły chodzi dziecko.
Publiczny eDziennik ma być udostępniony pilotażowo, bezpłatnie, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, a przy tym pozbawiony reklam, treści sponsorowanych oraz ofert handlowych. To kluczowy krok do budowania spójnego sytemu publicznych usług cyfrowych dla edukacji. Wcześniej w wersji cyfrowej zostały już udostępnione m.in. legitymacja nauczyciela i szkolna oraz wersja aplikacji mObywatel Junior stworzona z myślą o uczniach.
– eDziennik to nie tylko kolejne narzędzie dla szkół, lecz przede wszystkim krok milowy w budowie spójnego systemu publicznych usług cyfrowych dla edukacji. Tworzymy nowy standard, którego celem jest udostępnienie milionom rodziców i uczniów informacji o nauce na równych zasadach, a przy tym z zapewnieniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Szkoły pozwolą wyznaczyć kierunek
Prace nad pilotażem eDziennika obejmują przygotowanie niezbędnej infrastruktury i konfiguracji technicznej, opracowanie materiałów dla szkół i rodziców, zapewnienie wsparcia w zakresie użytkowania systemu oraz przygotowanie legislacji. W pierwszym etapie rozwiązanie ma zostać udostępnione testowo ograniczonej liczbie szkół. Celem jest sprawdzenie, jak eDziennik będzie funkcjonał w codziennym życiu i wpisywał się w rzeczywiste potrzeby społeczności szkolnej.
Pilotaż obejmie wybrane szkoły reprezentujące różne regiony Polski i typy miejscowości. Dzięki temu możliwe będzie sprawdzenie, jak eDziennik funkcjonuje w różnych warunkach i jakie są doświadczenia poszczególnych grup użytkowników. Udział w pilotażu będzie dobrowolny, a decyzję o zaangażowaniu szkoły podejmie dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym, np. gminą czy powiatem. Zgodnie z założeniami, do testów zostaną zaproszeni nie tylko dyrektorzy i nauczyciele, ale też rodzice i uczniowie.
Bezpieczny fundament
Dane wrażliwe uczniów wymagają szczególnej ochrony, dlatego warunkiem uruchomienia pilotażu jest ich bezpieczeństwo. Jednym z elementów jest chroniony dostęp do systemu i sprawdzone mechanizmy potwierdzania tożsamości, wykorzystywane w cyfrowych usługach publicznych.
eDziennik nie jest zwykłą aplikacją informacyjną, dlatego dostęp do niej musi być jednoznacznie przypisany do właściwego użytkownika: dyrektora, nauczyciela, rodzica lub ucznia. Dyrektorzy, nauczyciele i uprawnieni pracownicy szkół będą korzystać z eDziennika przez stronę internetową edziennik.gov.pl, logując się za pośrednictwem Węzła Krajowego – dzięki temu nikt nieuprawniony nie będzie miał dostępu do systemu. Rodzice natomiast znajdą informacje o swoim dziecku w usłudze „Szkoła” w aplikacji mObywatel, a uczniowie sprawdzą własne dane w aplikacji mObywatel Junior.
Takie podejście pozwala jednocześnie potwierdzić tożsamość użytkownika bez konieczności tworzenia kolejnego systemu kont i haseł dla szkół oraz ich oddzielnego zabezpieczania. To daje pewność, że do danych ucznia ma dostęp tylko uprawniona do tego osoba.
Pilotaż ma pokazać, czy wybrany model logowania jest wygodny i zrozumiały dla użytkowników. Szczególnie ważne będzie upewnienie się, że ten proces nie tworzy dodatkowych barier organizacyjnych ani technicznych dla szkół i nauczycieli. Wnioski pomogą wyznaczyć kierunek rozwoju usługi.
Co dalej?
Nowy rok szkolny przynosi szansę na otwarcie kolejnego rozdziału cyfryzacji edukacji. Ten etap będzie możliwy po wejściu w życie zmian legislacyjnych, w tym nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy o systemie informacji oświatowej. Prace nad pilotażem publicznego eDziennika trwają, a pierwsze szkoły już zgłaszają chęć udziału w testach, by mieć wpływ na dalszy kierunek zmian.