Sektor technologiczny w Europie Środkowo-Wschodniej przeżywa intensywny rozwój, a nasz kraj ma szansę na to, by na stałe zająć w nim miejsce jednego z kluczowych graczy. Według firmy badawczej PMR wartość polskiego rynku IT w tym roku wzrośnie o 5,7% – do 61,1 mld zł, a w 2029 r. wyniesie nawet 68,1 mld. Tempo rozwoju może jeszcze bardziej przyśpieszyć dzięki kolejnym inwestycjom. Jedną z nich jest hub technologiczny skupiony na projektach związanych m.in. ze sztuczną inteligencją, który właśnie w Polsce chce intensywnie rozwijać globalna firma technologiczna Softerve. Jego zespół programuje np. humanoidy, które mogą przejmować zadania wymagające dużego wysiłku fizycznego czy roboty, które potrafią samodzielnie eksplorować kosmos.
Firma SoftServe powstała w 1993 r., a w naszym kraju jest obecna od ponad dekady i konsekwentnie realizuje tu strategię budowania Advanced Technology Hub. To centrum zaawansowanych technologii, które ma stać się kluczowym ośrodkiem innowacji – nie tylko dla tej organizacji, ale dla całego regionu. – Naszą strategią jest budowanie w Polsce wysoce wyspecjalizowanego hubu technologicznego. Stawiamy na kompetencje, które są dziś na topie na świecie – głównie związane z AI, rozwiązaniami chmurowymi i transformacją cyfrową – mówi Sebastian Drzewiecki, VP, Country Manager SoftServe Poland. – Polska stała się dla naszej firmy kluczowym krajem w przypadku rozwiązań budowanych wokół sztucznej inteligencji. Tylko na przestrzeni ostatniego roku nasz zespół zajmujący się tutaj tego typu projektami powiększył się o jedną trzecią – dodaje.
Sztuczna inteligencja made in Poland
Jednym z kluczowych składowych Advanced Technology Hub jest utworzony w 2023 r. Gen AI Lab, które koncentruje się na badaniach, testowaniu, rozwoju i wdrażaniu zaawansowanych modeli generatywnych sztucznej inteligencji. Jego zespół współpracuje z AWS, Google Cloud, Microsoft Azure czy NVIDIA. – Nasz Gen AI Lab to miejsce, gdzie eksperymentujemy z najnowszymi technologiami AI i opracowujemy te najbardziej innowacyjne rozwiązania – mówi Oleksii Reutov, AI & Data Science Delivery Excellence Lead z SoftServe Poland.
Laboratorium przyszłości w sercu Polski
Wśród projektów realizowanych obecnie przez SoftServe w ramach Advanced Technology Hub jest na przykład XR Car Design Pro – to aplikacja wykorzystująca NVIDIA Omniverse i zaawansowaną sztuczną inteligencję, dzięki której użytkownik może zwizualizować wybrany samochód w 3D. W ten sposób można wirtualnie „teleportować” się do dowolnego auta i siedząc na specjalnym fotelu wchodzić w czasie rzeczywistym w interakcje z jego detalami, dostosowywać kolory i konfiguracje, a następnie obejrzeć swój gotowy model z każdej perspektywy, także od zewnątrz.
Specjaliści z Advanced Technology Hub pracują również nad projektami na styku najnowocześniejszej robotyki i sztucznej inteligencji – rozwijają technologie stojące za systemami humanoidalnymi, które mogą przejmować najbardziej wymagające pod kątem fizycznym zadania i pomagać wypełniać luki kadrowe, a także nad robotami zbudowanymi do autonomicznej eksploracji kosmosu. Wdrażają również zaawansowane platformy IoT czy rozwiązania z zakresu predictive maintenance, które pozwalają na przewidywanie, kiedy maszyny lub urządzenia mogą ulec awarii, aby móc zaplanować konserwację, zanim do niej dojdzie.
Polski hub kuźnią nowych talentów
Obecnie dla SoftServe w Polsce pracuje łącznie ponad 1,5 tys. specjalistów (na całym świecie jest ich ponad 10 tys.), z czego 70% to osoby na poziomie middle i expert. Około 40% pracowników już jest zaangażowanych w naukę zaawansowanych technologii w ramach firmowych Centers of Excellence, bo firma nie tylko pozyskuje talenty z zewnątrz, ale również inwestuje w rozwój zarówno swojego zespołu, jak i szerszej społeczności technologicznej w Polsce. – Ważne jest dla nas nie tylko zatrudnianie ekspertów do naszego hubu, ale również dzielenie się wiedzą, edukowanie i doszkalanie specjalistów na przykład w zakresie tworzenia agentów AI, by wspierać rozwój technologii w ujęciu globalnym. Zapotrzebowanie na tego rodzaju kompetencje jest dziś bowiem ogromne na całym świecie i wszyscy borykają się z ich brakiem – podkreśla Sebastian Drzewiecki.
Pracownicy mają dostęp do zasobów SoftServe University – to inicjatywa edukacyjna, w ramach której można uzyskać wsparcie mentorów, ale i samemu zostać trenerem, a także korzystać z różnych rozwiązań edukacyjnych, w tym kursów technologicznych. Liczba zrealizowanych w jego ramach w 2024 r. godzin szkoleniowych przekroczyła imponujące 221 tysięcy. Firma współpracuje także z siedmioma polskimi uniwersytetami. W ramach tej kooperacji np. na Politechnice Wrocławskiej tylko w zeszłym roku zrealizowano kilka projektów z zakresu software engineering – kilkudziesięciu studentów uczestniczyło w rozwijaniu rozwiązań z zakresu rehabilitacji kierowanej, rozpoznawania twarzy czy spersonalizowanych planów leczenia, wykorzystując m.in. sztuczną inteligencję. Inną edukacyjną inicjatywą SoftServe jest Gen AI Academy, która oferuje szkolenia dla uczestników z zewnątrz.
Ambitne plany na horyzoncie – co dalej z polskim hubem?
Plany dotyczące dalszego rozwoju Advanced Technology Hub w Polsce są ambitne. Na przestrzeni kolejnego roku SoftServe zamierza zatrudnić do niego około 300 kolejnych specjalistów, koncentrując się na rolach wysoce wyspecjalizowanych. Przynajmniej połowa z nich będzie pracować w dynamicznie rozwijającym się obszarze agentic AI. – Obecnie realizujemy w Polsce około 65 projektów, ale wciąż widzimy ogromny potencjał wzrostu. Do tego niezbędni są nam odpowiednio wykwalifikowani ludzie – mówi Oleksii Reutov.
– Patrzymy w przyszłość i chcemy budować społeczność technologiczną ponad podziałami firmowymi. Mamy w naszym DNA tę otwartość i chęć dzielenia się wiedzą. Mam nadzieję, że z czasem uda nam się stworzyć formalne lub nieformalne konsorcjum łączące różne firmy wspierające rozwój innowacyjnych kompetencji – dodaje Sebastian Drzewiecki.
Polska w technologicznej grze
Rozwój Advanced Technology Hub przez SoftServe wpisuje się w szerszy trend, dzięki któremu Polska staje się coraz ważniejszym technologicznym „zagłębiem” na mapie Europy. Podobne inwestycje w ostatnich latach ogłosiły również inne globalne firmy technologiczne, co potwierdza atrakcyjność polskiego rynku i wysokie kwalifikacje naszych specjalistów.
– Kompetencji, których poszukujemy, brakuje na całym świecie, a potrzeba ich rozwijania ma charakter globalny. Polska wyróżnia się wysokim potencjałem i gotowością specjalistów do ciągłego rozwoju i adaptacji do szybko zmieniających się technologii, a to w naszej branży jest kluczowe. Rozwijany przez nas w Polsce Advanced Technology Hub to nie tylko strategiczna inwestycja dla naszej firmy, ale również istotny krok w kierunku wzmocnienia pozycji naszego kraju jako ważnego ośrodka innowacji technologicznych w Europie. W obliczu trwającej globalnej transformacji cyfrowej i rosnącego znaczenia sztucznej inteligencji, takie inicjatywy mogą odegrać kluczową rolę w kształtowaniu technologicznej przyszłości naszego regionu – podsumowuje Sebastian Drzewiecki z SoftServe.