czwartek, 17 lipca, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Napięcia geopolityczne i silne OZE. Nowy raport E.ON Polska podsumowuje czerwiec na rynku energii

    Zobacz również

    Relatywnie niskie ceny energii, wysoka produkcja energii z wiatru i słońca oraz wyjątkowo napięta sytuacja geopolityczna – tak w skrócie wyglądał czerwiec na europejskich rynkach energii według najnowszego raportu E.ON Polska.

    - Reklama -

    Ceny energii niższe, ale ryzyko wciąż wysokie

    Ubiegły miesiąc przyniósł znaczący spadek średnich cen energii elektrycznej na rynku dnia następnego, który wyniósł ponad 13% w stosunku miesiąc do miesiąca. Jednocześnie w Polsce aż 21,6% zapotrzebowania na energię elektryczną pokryła fotowoltaika, a generacja z wiatru wzrosła o ponad 38%. To pokazuje rosnącą rolę OZE w bilansie energetycznym – zwłaszcza w kontekście sezonowo rosnących temperatur i niskiego zapotrzebowania.

    Na rynku gazu odnotowano z kolei wyraźny spadek wolumenu obrotu – o ponad 30% – wraz ze wzrostem cen. Sytuację dodatkowo komplikowały wydarzenia geopolityczne, m.in. militarna eskalacja między Iranem a Izraelem, zagrożenie zamknięciem cieśniny Ormuz oraz uderzenia w infrastrukturę energetyczną na Bliskim Wschodzie. Ostateczne zawieszenie broni uspokoiło rynki, ale eksperci ostrzegają: czynnik geopolityczny nie znika, pozostaje „uśpiony”.


    Zmiany regulacyjne na horyzoncie

    Raport zwraca również uwagę na widoczny wpływ nadchodzących zmian regulacyjnych na sytuację rynkową. Szczególnie podkreśla rolę tzw. ustawy wiatrakowej, w której zapisano obowiązek tworzenia funduszy partycypacyjnych dla właścicieli nowych farm wiatrowych. Drugą wartą śledzenia nadchodzącą zmianą w przepisach są regulacje dotyczące instalacji ładowarek w budynkach wielorodzinnych. Zapowiedziane uproszczenia mogą być kolejnym krokiem w rozwoju elektromobilności w polskich miastach.

    Co dalej? Wpływ pogody, polityki i decyzji inwestorów

    Raport zawiera także analizę zmian cen certyfikatów, kierunków wymiany energii między Polską a sąsiadami, zapowiedzi najważniejszych wydarzeń gospodarczo-politycznych oraz komentarz tradera dotyczący sezonowych zagrożeń. Wskazuje on m.in. na możliwą powtórkę scenariusza z lata 2022, kiedy to fala upałów i susza wpłynęły na skok cen energii. Wysokie temperatury obserwowane w czerwcu na zachodzie Europy oraz niski poziom wód w rzekach mogą wpłynąć na rynek surowców, zwłaszcza na transport węgla oraz chłodzenie jednostek wytwórczych, pośrednio na krajowy rynek energii. Istnieje także obawa, że kolejna fala upałów oraz spadek generacji z OZE może doprowadzić do wzrostu cen surowców.

    Eksperci E.ON Polska zwracają także uwagę na prace Unii Europejskiej nad wprowadzeniem bardziej elastycznego mechanizmu zasilenia gazu do magazynów, co może wpłynąć na rynek tego surowca. Na rynku gazu bez większych zakłóceń zakończyły się planowe remonty norweskiej infrastruktury gazowej. Ceny uprawnień do emisji CO₂ będą wrażliwe na czynniki pogodowe i na zbliżający się koniec okresu umarzania uprawnień.

    ŹródłoE.ON
    0 Komentarze
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Nauczycielu, ten laptop jest za darmo*!  A dodatkowo odbierz 1200 zł w prezencie

    To nie żart – możesz otrzymać nowoczesnego, szybkiego i bezpiecznego laptopa Acer Chromebook całkowicie za darmo*, a do tego...