piątek, 3 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Kobiety chcą programować swoją przyszłość

    Zobacz również

    Programowanie nie musi być domeną mężczyzn. Przekonały się o tym uczestniczki 6. Kongresu Kobiet, który odbył się w miniony weekend. Podczas dwudniowego festiwalu współpracy, inspiracji, energii i solidarności nie zabrakło refleksji na temat nowych technologii i kompetencji cyfrowych Polek. Uczestniczki Kongresu miały również okazję spróbować swoich sił programując na stoisku Mistrzów Kodowania.

    - Reklama -

    9 maja już po raz kolejny kilka tysięcy kobiet zjawiło się w Pałacu Nauki i Kultury w Warszawie, by podzielić się swoimi doświadczeniami oraz dyskutować o problemach dotykających kobiety w Polsce. Jednym z tematów tegorocznego Kongresu były nowe technologie i ich wpływ na życie kobiet. W ramach oswajania nowoczesnej techniki uczestniczki Kongresu miały możliwość wzięcia udziału w krótkim szkoleniu z programowania w języku Scratch na stoisku Mistrzów Kodowania. W trakcie dwóch dni trwania spotkań z tej możliwości skorzystało kilkadziesiąt pań, a zainteresowanie materiałami dotyczącymi programu było ogromne. Jedną z kobiet, które skorzystały z krótkiego kursu kodowania była Henryka Bochniarz, Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, która podczas kilkuminutowego kursu zdążyła stworzyć swoją pierwszą grę.

    – Odwiedzające nas Panie były bardzo zainteresowane tym, co może dać im nauka choćby podstaw programowania – mówiła Agnieszka Rudzik-Sawicka, nauczycielka z Nowego Stawu prowadząca warsztaty podczas Kongresu. – To nieprawda, że kobiety boją się nowych technologii! Udział w Kongresie udowodnił wszystkim, że wystarczy zwalczyć lęk przed nieznanym, a każde drzwi staną przed nami otworem. Programowanie nie musi być domeną mężczyzn.

    Podczas drugiego dnia Kongresu odbył się panel „Technologia szansą na lepsze życie każdej kobiety – czyli jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i stać się liderką rewolucji cyfrowej w swoim środowisku”, w którym udział wzięły niezwykłe kobiety m.in. dr Daria Gołębiowska-Tataj, wykładowca w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, Bogusława Matuszewska, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Rozwoju Polskiej Grupy Energetycznej S.A. oraz koordynatorka programu Mistrzowie Kodowania Iwona Brzózka-Złotnicka. Każda z nich na co dzień w swojej pracy posługuje się nowymi technologiami i przybliża je kobietom. Opowiedziały słuchaczkom zgromadzonym na sali o początkach swojej przygody z technologią i zapewniały, że Polska wcale nie jest krajem w którym kobiety są spychane na margines branży technologicznej. Ważnym przesłaniem panelu było to, że telefon, tablet czy zwyczajny domowy komputer mogą otworzyć kobietom drzwi do świata nowych możliwości, a tego co nowe nie można się obawiać. Nigdy nie jest za późno na naukę! Duże zainteresowanie wzbudził projekt Mistrzowie Kodowania. Dla wszystkich aktywistek, które zgłoszą się po Kongresie z zapotrzebowaniem na pogłębienie swojej wiedzy programistycznej organizatorzy przewidują cykl szkoleń, dzięki którym będą one mogły dalej propagować naukę kodowania
    w swoich regionach.

    ŹródłoSamsung
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    GENESIS ponownie wybrany najlepszą polską marką gamingową przez czytelników ITHardware

    Z ogromną dumą i radością informujemy, że po raz drugi z rzędu wybraliście GENESIS jako najlepszą polską marką gamingową...