czwartek, 2 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    IGF 2021: technologie cyfrowe zmieniają świat

    Zobacz również

    Inteligentne miasta, sztuczna inteligencja, edukacja cyfrowa, internet rzeczy i cyberbezpieczeństwo ¬- to główne tematy pierwszego dnia Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 w Katowicach. Biorący w dyskusji eksperci zgodzili się, że miasta na całym stoją przed podobnymi wyzwaniami wynikającymi z globalnego procesu urbanizacji. Stale rosnąca liczba mieszkańców miast i ich przedmieść wymusza bowiem na samorządach przedefiniowanie dotychczasowej formuły funkcjonowania transportu, administracji czy służb porządkowych.

    - Reklama -

    – Władze lokalne coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie – takie jak sztuczna inteligencja, big data, analityka cyfrowa – do projektowania i wdrażania skutecznych programów samorządowych, w celu poprawy świadczenia usług i usprawnienia wewnętrznego zarządzania – powiedział minister Janusz Cieszyński w trakcie debaty poświęconej koncepcji „inteligentnych miast” (ang. smart cities), która zainaugurowała pierwszy dzień Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021.

    Inteligentne miasta

    – Dla samorządowców idea „smart city” to nie teoretyzowanie, ale praktyczne narzędzia przynoszące wymierne zyski, takie jak „smart budget” czy „smart administration” – mówił Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady. – Dzięki możliwości załatwienia niemal wszystkich spraw urzędowych w internecie skracają się kolejki do instytucji, pracownicy urzędów mogą zaangażować się w inne zadania, a ta optymalizacja – na końcu oznacza oszczędność dla budżetu miasta – tłumaczył.

    Z kolei podczas panelu poświęconego odbudowującej się po kryzysie światowej gospodarce minister Janusz Cieszyński zaznaczył, że technologia pokazuje nam, jak szybko zmienia się nasz świat.

    – Kiedy mowa o polityce publicznej, zazwyczaj horyzontem zmian są dekady albo lata. My udowadniamy, że można zmieniać świat naprawdę szybko i że te zmiany mogą wpływać na nasze życie na przestrzeni kilku tygodni czy miesięcy – ocenił.

    100 miliardów euro na internet

    Jak powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM – potrzebne są kolejne inwestycje, ale kiedy zostaną już poczynione, możemy korzystać z tych technologii w wielu potrzebnych sferach życia, wpływając na życie miliardów ludzi na całym świecie.

    Aby zapewnić dostęp do sieci trzem miliardom ludzi na świecie, którzy go obecnie nie mają, potrzeba 100 miliardów euro – powiedział pytany o możliwości przyspieszenia cyfryzacji w rejonach, w których nie ma obecnie dostępu do internetu. – To wykonalne. Gdy spojrzeć wstecz na finanse przeznaczone na walkę z pandemią to widać, że to środki osiągalne dla światowej gospodarki – podsumował.

    W panelu dyskusyjnym dotyczącym globalnego ożywienia gospodarczego poza Januszem Cieszyńskim udział wzięli m.in.: Liu Zhenmin, zastępca Sekretarza Generalnego ds. Ekonomicznych i Społecznych, a także ministrowie odpowiadający za obszar cyfryzacji z: Syrii, Rwandy oraz Słowenii.

    Gościem pierwszego na IGF 2021 briefingu prasowego była Lily Edinam Botsyoe – młoda aktywistka z Ghany, działająca w obszarze internetu. Botsyoe jest dyrektorem wykonawczym w Hacklab Foundation oraz studentką informatyki na University of Cincinnati. Koordynuje Ghana Youth Internet Governance Forum. Zajmuje się promowaniem za pomocą kolorowanek studiów STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics – nauka, technologia, inżynieria i matematyka) wśród dziewcząt w swoim kraju. Tą niekonwencjonalną metodą chce je zachęcić do zainteresowania się naukami ścisłymi i programowaniem.

    Spotkania dwustronne

    Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 w Katowicach to również okazja do prowadzenia dwustronnych rozmów. W poniedziałek minister Janusz Cieszyński spotkał się m.in. z Henri Verdierem, ambasadorem Francji do spraw cyfrowych. Tematem rozmowy było dalsze zacieśnianie współpracy pomiędzy Warszawą a Paryżem w kwestiach związanych m.in. z cyberbezpieczeństwem i wspieraniem projektów naukowych, realizowanych przez specjalistów z obu państw.

    – Rozwijanie innowacyjnych technologii i cyfryzacja rozumiana jako rozbudowa nowoczesnej infrastruktury przyjaznej obywatelowi stanowi kluczowy element polityki tak polskiego rządu, jak i prezydenta Macrona – podkreślił minister Janusz Cieszyński.

    Przedstawiciel Paryża z aprobatą przyjął postulat polskiego ministra dotyczący pogłębienia współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami i instytucjami z Polski i Francji.  Wskazał na — kluczowe dla obu państw — kwestie robotyzacji i zwiększania efektywności produkcji rolnej oraz zapewnienie stałego finansowania projektom wzmacniającym bezpieczeństwo cybernetyczne całej Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście napiętej sytuacji za jej wschodnimi granicami.

    Ochrona cyfrowa obywateli Wspólnoty będzie jednym z priorytetów zbliżającej się, francuskiej prezydencji w UE – zapewnił Verdier.

    Szczyt Młodych

    Po południu Młodzieżowy Szczyt IGF (Youth IGF) w Katowicach otworzyło wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.

    Należę do pokolenia, które pamięta czasy bez telefonów komórkowych i internetu, ale nawet mnie wydają się one nierealne. Rewolucja cyfrowa dokonała się niemal niepostrzeżenie. Jeszcze pod koniec XX wieku trudno było sobie wyobrazić, że internet zdominuje nasze życie – ocenił premier.

    Według niego tempo rozwoju technologii informatycznych z roku na rok staje się coraz szybsze. Ludzie urodzeni w latach 90-tych są pierwszym pokoleniem, dla którego internet stał się środowiskiem naturalnym. Dzieci uczą się obsługi smartfona szybciej niż czytania czy pisania. Nowe technologie kształtują też zupełnie nowy typ myślenia.

    – Dlatego wiem, że to młode pokolenia mają największe kompetencje, by kierować procesem rozwoju technologii cyfrowych. Polska śmiało wkracza w świat nowych technologii. Naszą ambicją jest, by usługi cyfrowe służyły zmniejszaniu dystansów społecznych i poprawiały komfort życia – dodał Mateusz Morawiecki.

    Pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 Krzysztof Szubert w swoim przemówieniu ocenił, że podczas kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19 „technologie cyfrowe i internet udowodniły, że są w stanie wpłynąć na nasze życie w stopniu, jakiego nie widzieliśmy wcześniej”.

    Podczas uroczystości Liu Zhenmin, zastępca Sekretarza Generalnego ds. Ekonomicznych i Społecznych, odczytał list Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa.

    Impuls dla rozwoju

    Podczas pierwszego dnia Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 ogłoszono również decyzję o powstaniu Śląskiego Centrum Inżynierii, Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych. Wśród sygnatariuszy porozumienia znaleźli się: prof. Celina Olszak – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Arkadiusz Mężyk – rektor Politechniki Śląskiej, prof. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Wojciech Pawlak – dyrektor NASK.

    – Gdy ćwierć wieku temu NASK w istotny sposób „podłączał Polskę do internetu”, wiele z dzisiaj oczywistych zagrożeń cyfrowych było niewyobrażalnych. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i olbrzymiemu wysiłkowi polskich naukowców, z których wielu realizuje swoje pasje właśnie na Śląsku, tworzymy dziś wyjątkową instytucję, która wzmocni bezpieczeństwo użytkowników nowych technologii na całym świecie – podkreślił Wojciech Pawlak

    Instytucja, która powstanie w wyniku ścisłej współpracy czołowych śląskich uczelni, będzie koncentrować się na prowadzeniu interdyscyplinarnych projektów związanych z szeroko pojętą cyfryzacją. Nowe centrum ma również stanowić kolejny impuls rozwojowy dla całego regionu.

    ŹródłoKPRM
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    GENESIS ponownie wybrany najlepszą polską marką gamingową przez czytelników ITHardware

    Z ogromną dumą i radością informujemy, że po raz drugi z rzędu wybraliście GENESIS jako najlepszą polską marką gamingową...