piątek, 3 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Eksperci z całej Europy o największych zagrożeniach dzieci i młodzieży online

    Zobacz również

    Cyberprzemoc, seksting i mowa nienawiści to główne tematy, które będą omawiane podczas tegorocznej VIII Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w Internecie”. 25 i 26 września w Warszawie już po raz ósmy polscy i zagraniczni specjaliści spotkają się, by dyskutować zarówno o największych zagrożeniach bezpieczeństwa w sieci, jak i najnowszych trendach oraz możliwościach wykorzystania nowych technologii przez dzieci i młodzież.

    - Reklama -

    Organizatorami wydarzenia są Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa i Fundacja Dzieci Niczyje, oraz niemieckie konsorcjum realizujące projekt klicksafe.

    Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w Internecie” to wydarzenie adresowane w głównej mierze do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, a także dostawców usług i treści internetowych. W programie tegorocznej edycji znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące zagrożeń, takich jak cyberprzemoc, seksting czy mowa nienawiści, szczególnie w kontekście rozwoju nowych aplikacji służących do rozpowszechniania niechcianych wiadomości, zdjęć lub filmów. Ponadto poruszane zostaną tematy ochrony najmłodszych użytkowników korzystających z internetu, prywatności w sieci oraz kwestia zastosowania nowych technologii w szkołach.

    Internet staje się nieodłączną częścią rzeczywistości dla coraz młodszych dzieci. Tymczasem rodzice i nauczyciele nie zawsze mają dostateczną wiedzą, aby skutecznie chronić najmłodszych przed zagrożeniami online, nie pozbawiając ich przy tym możliwości, które niesie ze sobą Internet. Dlatego tak ważna jest edukacja dorosłych w zakresie bezpieczeństwa w sieci – mówi Julia Gursztyn z instytutu badawczego NASK – Naszym celem jest między innymi przekazywanie wiedzy rodzicom i nauczycielom o niepokojących zjawiskach, jak również pokazanie im, jak kreatywnie wykorzystywać Internet w edukacji, pozwalając dzieciom zdobywać nowe umiejętności – dodaje Julia Gursztyn.

    Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną między innymi wyniki najnowszych badań poświęconych bezpieczeństwu online. Uczestnicy będą dyskutować o stanie wiedzy nastolatków na temat internetowych zagrożeń, a także roli rodzica i szkoły w obszarze komunikacji online. Odbędą się również warsztaty edukacyjne. Tematem jednego z nich będzie seksting i edukacja rodziców w zakresie zapobiegania temu zjawisku. Ponadto nauczyciele będą mogli poznać nowe możliwości tworzenia materiałów edukacyjnych online. Konferencję zakończy panel dyskusyjny, na którym omówione zostaną wyzwania w tworzeniu bezpiecznego Internetu.

    W trakcie tegorocznej konferencji chcemy zastanowić się nad najbardziej aktualnymi zagrożeniami, jak cyberprzemoc czy mowa nienawiści oraz przedstawić dobre praktyki zapobiegania tego typu zjawiskom. Bardzo ważna jest dla nas możliwość wymiany doświadczeń z ekspertami z różnych dziedzin i krajów, która pozwala nam szerzej spojrzeć na wiele problemów. Dzięki temu możemy nie tylko skuteczniej chronić najmłodszych użytkowników sieci, ale także lepiej edukować rodziców i nauczycieli, którzy pełnią kluczową rolę w przygotowaniu dziecka do bezpiecznego korzystania z Internetu – mówi Szymon Wójcik z Fundacji Dzieci Niczyje.

    Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Administracji i Cyfryzacji oraz Minister Edukacji Narodowej. Głównym partnerem konferencji jest Fundacja Orange. Partnerem strategicznym jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

    ŹródłoNASK
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    GENESIS ponownie wybrany najlepszą polską marką gamingową przez czytelników ITHardware

    Z ogromną dumą i radością informujemy, że po raz drugi z rzędu wybraliście GENESIS jako najlepszą polską marką gamingową...