sobota, 4 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Dziecko nie może żyć bez telefonu? Sprawdź czy to nomofobia

    Zobacz również

    Według badania „Nastolatki wobec Internetu” przeprowadzonego przez Pedagogium WSNS na zlecenie NASK i Rzecznika Praw Dziecka, 86 procent nastolatków korzysta z Internetu codziennie, w tym blisko połowa badanych jest bez przerwy online. Tak długie i częste korzystanie z Internetu wynika głównie z faktu łączenia się przez dzieci z siecią za pośrednictwem smartfonów i tabletów. Taki stały dostęp do smartfona czy tabletu może doprowadzić do sytuacji, w której dziecko zacznie cierpieć na tzw. nomofobię,

    - Reklama -

    czyli strach przed odcięciem od smartfona. Jak rozpoznać czy dziecko cierpi na nomofobię i jak temu zaradzić podpowiadają eksperci.

    Dzieci w Europie zaczynają korzystać z własnego smartfona już w wieku 9 lat – tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez firmę ESET. Łatwy dostęp do własnego urządzenia powoduje, że dziecko korzysta z aplikacji, gier i surfuje w sieci coraz wcześniej i coraz dłużej. Chęć przebywania w nieustającym kontakcie ze znajomymi czy regularne sprawdzanie powiadomień na serwisach społecznościowych mogą być objawami nomofobii.

    Nomofobia (skrót od no mobile phobia) to lęk przed brakiem smartfona, a co za tym idzie – kontaktu ze znajomymi czy możliwością skorzystania z telefonu. Cierpiący na nomofobię stawiają możliwość korzystania z urządzenia na pierwszym miejscu nawet przed możliwością zjedzenia posiłku czy spotkania ze znajomym. Po czym poznać czy dziecko cierpi na ten rodzaj fobii?

    Dla nomofobii, jak dla każdego innego uzależnienia, bardzo charakterystyczna jest dbałość o dostępność środka uzależniającego – w tym przypadku smartfona. Osoba uzależniona dba więc o to, by bateria telefonu była zawsze naładowana, a smartfon otacza szczególną troską (bardziej, niż jakikolwiek inny przedmiot). Ponadto wyjeżdżając dokądś uzależniony za priorytet uznaje dostęp do Internetu (bez względu na to czy będzie to lokalne Wi-Fi czy też wykupiony pakiet nieograniczonego dostępu do sieci). Trzeba bowiem pamiętać, że podłożem nomofobii nie jest lęk przed brakiem telefonu, jako urządzenia, ale lęk przed brakiem kontaktu z siecią. – mówi dr Aneta Stremska, doktor socjologii Uniwersytetu Śląskiego.

    Zbyt długi czas spędzany na korzystaniu z urządzenia mobilnego może sprzyjać uzależnieniu się dziecka od smartfonu. Rodzice zauważają ten problem – według badań aż 61 procent rodziców uważa, że ich dziecko spędza zbyt dużo czasu w sieci, jednak wiele z nich nie wie, jak go ograniczyć.

    Niepokojące dla rodziców powinny być nerwowe, czy wręcz histeryczne reakcje dziecka pozbawionego dostępu do sieci (np. w czasie awarii łącza), albo odseparowanego od telefonu (np. w wyniku zwyczajnego bałaganu). Nomofobię możemy więc poznać po, mówiąc najprościej, ustawieniu smartfona i dostępu do sieci, jako najwyższego priorytetu w życiu – mówi dr Aneta Stremska, doktor socjologii Uniwersytetu Śląskiego.

    Eksperci bezpieczeństwa z firmy ESET podpowiadają, aby zacząć od rozmowy z dzieckiem. Pomoże w tym bezpłatny e-book „Bezpieczne dziecko w sieci” dostępny na stronie www.twojedzieckowsieci.pl, który podaje wskazówki pozwalające przygotować się na rozmowę z pociechą, dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń mobilnych. Oprócz rozmowy i wyznaczenia zasad korzystania z urządzenia mobilnego, warto także wyposażyć smartfon lub tablet dziecka w aplikację kontroli rodzicielskiej. Pozwala ona ograniczyć czas korzystania z urządzenia i ustawić limity czasu spędzonego na określonej rozrywce. Rodzic może wprowadzić ograniczenie, np. dziecko może korzystać z aplikacji i grać w gry przez godzinę w dni powszednie i to po zakończeniu zajęć szkolnych. 

    ŹródłoEset
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    GENESIS ponownie wybrany najlepszą polską marką gamingową przez czytelników ITHardware

    Z ogromną dumą i radością informujemy, że po raz drugi z rzędu wybraliście GENESIS jako najlepszą polską marką gamingową...