wtorek, 7 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Cyfrowe bezpieczeństwo nie tylko w październiku

    Zobacz również

    Powoli dobiega końca kolejna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Z tej okazji przez cały październik szczególną wagę przykłada się do popularyzacji wiedzy, zwiększania świadomości i wymiany dobrych praktyk w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego wśród młodych użytkowników Internetu. Jednak o tych kwestiach warto pamiętać nie tylko przez 31 dni w roku. Dlatego na stronie Samsung cały czas są dostępne informacje oraz propozycje aktywności, które związane są z zachowaniem zdrowych nawyków cyfrowych.

    - Reklama -

    Z inicjatywy Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA (European Union Agency for Cybersecurity) każdego roku październik określany jest mianem bezpiecznego miesiąca. Tegoroczna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa skupia się na zagadnieniach związanych z inżynierią społeczną (socjotechniką), czyli szerokorozumianym wykorzystaniu przez przestępców różnych technik manipulacji stosowanych w kampaniach phishingowych, wymierzonych w użytkowników Internetu.

    Z tej okazji warto przypomnieć o szerokim wyborze materiałów edukacyjnych, które można znaleźć na stronie Samsung. Są to propozycje aktywności skierowane zarówno do rodziców, jak i nauczycieli, które podpowiadają jak dbać o cyfrowy dobrostan w szkole, w domu czy innych sferach życia codziennego. Bezpłatne poradniki powstały przy wsparciu ekspertów, takich jak pedagodzy czy psychologowie.

    Wśród nich można znaleźć m.in. propozycję scenariusza zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, pt. „Smartfon marzeń”. W ramach aktywności najmłodsi mogą zaprojektować swój własny smartfon, wybierając maksymalnie 10 aplikacji (spośród naklejek z symbolami dołączonych do scenariusza). Zadanie może być ćwiczeniem kreatywności w nadawaniu znaczeń symbolom, jak również zwiększeniem kompetencji argumentacyjnych. Stanowi też świetny pretekst do rozmowy na temat bezpieczeństwa wynikającego z korzystania z haseł dostępu do urządzenia mobilnego. Po stworzeniu smartfona dzieci mogą go położyć na karcie przedstawiającej jeden z czterech obszarów, charakteryzujących sposób korzystania z mobilnych technologii: komunikacja, bezpieczeństwo, informacja i rozrywka. Tym samym dzieci mogą podjąć decyzję, która z tych kwestii jest dla nich najważniejsza. To także może skłonić do dyskusji na temat ochrony urządzenia przed wirusami, czy ograniczeniem dostępu do nieodpowiednich zasobów.

    Z kolei wśród aktywności dla rodziców można znaleźć m.in. karty edukacyjne, które będą świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi. Każda karta poświęcona jest innemu obszarowi i zachęca do zadawania pytań – zarówno rodzicom, jak i najmłodszym. To zaproszenie m.in. do zastanowienia się, czy np. dziecko korzysta z naszego telefonu i czy ma w nim wydzielone miejsce na aplikacje przeznaczone tylko dla niego. Może to być dobry pretekst do rozmowy na temat zasad korzystania z urządzeń mobilnych. Nie zabrakło także kart poświęconych zachowaniu cyfrowej higieny. Usługi, takie jak media społecznościowe i gry są projektowane tak, aby użytkownicy spędzali w nich jak najwięcej czasu, dlatego ważne jest pokazanie i przypomnienie dzieciom o zachowaniu równowagi między światem online i offline. Jedna z kart dotyczy również umiejętności weryfikowania informacji oraz przygotowania dziecka do funkcjonowania w świecie reklam i fałszywych wiadomości.

    ŹródłoSamsung
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Grupa Polsat-Interia liderem Internetu w Polsce

    Grupa Polsat-Interia z zasięgiem 20,9 mln RU została – drugi raz w tym roku – nr 1 wśród wydawców...