niedziela, 14 lipca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

  Cyfrowa filatelistyka. Poczta Polska wprowadza nową kolekcję Kryptoznaczków

  Zobacz również

  W nieco ponad rok od prezentacji pierwszej kolekcji Kryptoznaczka „Polska w kosmosie”, Poczta Polska wprowadza do sprzedaży drugą emisję „W przestworzach”. Nowa emisja została wprowadzona do sprzedaży 27 marca br. Cyfrowe kolekcjonerstwo online, wykorzystujące technologię blockchain, jest już faktem.

  - Reklama -

  Emisja „W przestworzach” stanowi najnowszą główną kolekcję Polskiego Kryptoznaczka, oznaczoną numerem 2.0. Prezentuje ona surrealistyczne obrazy balonów autorstwa cenionego artysty Andrzeja Gosika, który jest zarówno malarzem, ilustratorem, jak i autorem akwareli. Kompozycje są pełne baśniowych odwołań, mają charakter zagadkowy, a dominuje w nich niezwykły język form. Istotnym elementem tego stylu jest właśnie niejednoznaczność, która pobudza do głębszej refleksji i własnych interpretacji. Całość zbioru dzieł sztuki Gosika zaprezentowano w 2022 roku na wystawie zorganizowanej w Zamku-Muzeum w Łańcucie, co stanowiło wyraz uznania dla Jana Potockiego – pierwszego Polaka, który odbył podróż balonem w 1790 roku.

  Inspirując się tymi dziełami sztuki, Roch Stefaniak stworzył cztery Kategorie Polskiego Kryptoznaczka 2.0, które zarazem stanowią doskonałą promocję polskiego malarstwa współczesnego. Te niezwykłe obrazy balonów zostały wykorzystane zarówno w projektach tradycyjnych znaczków pocztowych (wydanych 18 października 2023 roku), jak i w formie Kryptoznaczków.

  Motyw balonów został wykorzystany i pojawił się również w piątej kategorii Polskiego Kryptoznaczka (jedynie wersja cyfrowa), stworzonego przy użyciu sztucznej inteligencji i dostępnego w czterech różnorodnych wariantach graficznych. AI obecnie odgrywa ważną rolę w postępie wielu dziedzin życia, wpływając na optymalizację różnorodnych procesów. W obszarze sztuki, jak to ma miejsce w przypadku Polskiego Kryptoznaczka, sztuczna inteligencja może stanowić wsparcie dla artystów w kreowaniu wyjątkowych dzieł, co przyczynia się do wzbogacenia kultury oraz otwiera nowe możliwości wyrazu artystycznego.

  Wydając Kryptoznaczek, Poczta Polska łączy tradycyjną działalność Poczty z nowoczesnymi technologiami, przenosząc filatelistykę do wymiaru cyfrowego. Dzięki Kryptoznaczkowi tradycyjne zbieranie i wymiana znaczków stają się dostępne również online poprzez blockchain, przekształcając tokeny NFT w cyfrowe kolekcjonerskie eksponaty.

  Po zakupie klient otrzymuje zarówno wersję tradycyjną znaczka, jak również specjalne kody do pobrania jego wersji cyfrowej do swojego portfela. Dzięki temu kolekcjoner ma możliwość przechowywania tradycyjnej wersji Kryptoznaczka w klaserze, natomiast wersję cyfrową może umieścić w Kryptoklaserze.

  Tradycyjne foldery filatelistyczne z dodatkiem specjalnym NFT oraz koperty FDC towarzyszące emisji

  Elementem kolekcji Polski Kryptoznaczek 2.0 jest folder z tradycyjnym nieperforowanym znaczkiem tej emisji w nakładzie 2 tys. egz. Co więcej, każdy egzemplarz folderu zawiera token NFT z odniesieniem do dedykowanej animacji oraz cztery karty wydane na polichlorku winylu nawiązujące graficznie do znaczków tej emisji.

  Emisji towarzyszy również Kryptokoperta NFT opatrzona Kryptostemplem dostępna w 4 kategoriach cenowych w zależności od wybranego Kryptoznaczka.

  W Kolekcji Polskiego Kryptoznaczka znajdują się także cyfrowe Talary Filatelistyczne, stanowiące specjalny rodzaj tokenów.

  Dotychczasowe Kryptowalory Poczty Polskiej

  Oprócz wydań kolekcji głównych Poczta Polska wyemitowała w 2023 roku limitowane kolekcje specjalne, np. Kryptoznaczek „Odsiecz wiedeńska” oraz „Bitwa pod Chocimiem”, którym towarzyszą unikatowe Kryptokoperty FDC i Kryptofoldery. We współpracy z Polskim Radiem wprowadzono również na rynek unikalne Kryptopocztówki. Muzyczne kartki NFT. To pierwsze tego typu wydawnictwo na świecie dostępne w limitowanej liczbie 4 tysięcy egzemplarzy.

  O Kryptoznaczkach „W przestworzach”:

  KATEGORIA 1
  Papier: fluorescencyjny o gramaturze od 85 do 115 g/m2
  Format bloczka: 121 x 63 mm
  Format znaczka: 39,5 x 51 mm
  Kolorystyka: farby podstawowe (cmyk) + inkjet (personalizacja)
  Nakład: 7 000 szt.
  Nominał znaczka: 3,90 zł
  Cena Kryptoznaczka: 18,50 zł

  KATEGORIA 2
  Papier: fluorescencyjny o gramaturze od 85 do 115 g/m2
  Format bloczka: 121 x 63 mm
  Format znaczka: 39,5 x 51 mm
  Kolorystyka: farby podstawowe (cmyk) + farba metaliczna + inkjet (personalizacja)
  Nakład: 5 000 szt.
  Nominał znaczka: 3,90 zł
  Cena Kryptoznaczka: 30,80 zł

  KATEGORIA 3
  Papier: fluorescencyjny o gramaturze od 85 do 115 g/m2
  Format bloczka: 121 x 63 mm
  Format znaczka: 39,5 x 51 mm
  Kolorystyka: farby podstawowe (cmyk) + farba metaliczna + farba UV + InkJet (personalizacja)
  Nakład: 3 000 szt.
  Nominał znaczka: 3,90 zł
  Cena Kryptoznaczka: 61,50 zł

  KATEGORIA 4
  Papier: fluorescencyjny o gramaturze od 85 do 115 g/m2
  Format bloczka: 121 x 63 mm
  Format znaczka: 39,5 x 51 mm
  Kolorystyka: farby podstawowe (cmyk) + farba metaliczna + farba UV + mikrotekst w farbie widocznej + InkJet (personalizacja)
  Nakład: 2 000 szt.
  Nominał znaczka: 3,90 zł
  Cena Kryptoznaczka: 123,00 zł

  ŹródłoPoczta Polska

  4 KOMENTARZE

  guest
  4 komentarzy
  najnowszy
  najstarszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  SLOIK

  Polski Kryptozanczek działa, a inni sie dopiero przymierzają. Niech sie patrzą i uczą jak to sie robi. Brawo KZ.

  Pies3nski

  Kryptoznaczek idzie jak burza, świetny projekt📯🚀

  Robert

  Kryptoznaczek to bardzo ciekawy projekt Poczty Polskiej . Wiele walorów rozeszło się dosłownie w sekundy . Warto się zainteresować tematem.

  Jerryonpoint

  Ten projekt jest fantastyczny. Jesli kiedykolwiek zbierales znaczki to teraz mozesz wejsc w XXI wiek. Rewelacja.

  - Reklama -

  Najnowsze

  Galaxy Z Fold6 i Z Flip6 – otwórz się na wyższy poziom Galaxy AI

  Samsung podczas Galaxy Unpacked w Paryżu prezentuje nowe modele smartfonów Galaxy Z Fold6 i Galaxy Z Flip6, a także...