poniedziałek, 27 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

  Cyberprzestępcy znów wykorzystują QR kody. Uwaga m.in. na parkomaty

  Zobacz również

  Na niektórych krakowskich parkomatach pojawiły się naklejki zachęcające do płatności za parkowanie z wykorzystaniem kodów QR. Jest to oszustwo, które objęte zostało już policyjnym dochodzeniem. Pracownicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa usuną naklejki, po zabezpieczeniu śladów przez policję. Do tego czasu prosimy o ich pozostawienie na urządzeniach i zgłoszenie pod numerem: 12 616 71 77 lub 12 616 75 55. W parkomatach wyposażonych w klawiaturę numeryczną lub panel dotykowy wymagane jest wpisanie

  - Reklama -

  prawidłowego numeru rejestracyjnego zaparkowanego samochodu.

  Parkując w Obszarze Płatnego Parkowania należy uiścić opłatę, poprzez:

  • zakup biletu w parkomacie
  • przy użyciu monet o nominałach 1 zł, 2 zł i 5 zł (urządzenia nie wydają reszty)
  • kartami zbliżeniowymi typu PayPass, PayWave w następujących sektorach: A2, A4, A6, A13, A20, B5, B10, B12, B30, C15 – we wszystkich parkomatach, A3, C7, C8, C9, C16, C21, C22 – w wybranych urządzeniach.

  Za pomocą aplikacji na telefonie można zakupić bilet, umożliwiają to: skycash, anypark.pl, mobilet, mpay, electronicparking, cityparkapp, flowbird, mka.malopolska.

  Osoba posiadająca zagraniczny numer telefonu może uiścić opłatę za postój pojazdu w OPP korzystając z następujących aplikacji: mobilet, electronicparking, mpay, cityparkapp, anypark.

  Poniżej komentarz eksperta ESET na ten temat:

  To znaczące, że w okresie wakacyjnym oszuści po raz kolejny sięgają po sprawdzony sposób, jakim są fałszywe kody QR. Cyberprzestępcy są niestety wytrawnymi obserwatorami i doskonale wiedzą, że w miejscach turystycznych przewija się teraz wiele ludzi, którzy chcą szybko i sprawnie zaparkować. Część z nich to turyści np. z zagranicy, którzy nie mają świadomości, jak w nowym miejscu wygląda system parkingowy. Na tym m.in. żerują oszuści. Preparowane przez nich QR kody mogą wyglądać bardzo wiarygodnie, zawierać logotypy najpopularniejszych systemów płatności czy hasła zachęcające do szybkiego uiszczania opłat. Celem było wyłudzenie danych pozwalających na nadużycia finansowe.

  Pamiętajmy, aby każdorazowo sprawdzać w nowym miejscu informacje o sposobach uiszczania opłat parkingowych np. na oficjalnej stronie miasta. Korzystajmy z oficjalnych i znanych aplikacji do płatności za parkowanie. Zainstalowanie na telefonie oprogramowania zabezpieczającego, popularnie zwanego antywirusem, umożliwi zablokowanie stron phishingowych, które wyłudzają dane kart płatniczych w celu rzekomej opłaty za parkowanie. Dobrym sposobem ochrony jest też korzystanie z aplikacji skanujących kody, które umożliwiają podgląd całego adresu URL przed przejściem na stronę internetową. Jeśli adres wyda nam się podejrzany – w żadnym przypadku nie klikajmy w niego.

  Kod QR może wydawać się przyjaznym rozwiązaniem, ale powinien wzbudzić podejrzenia m.in. jeśli nie jest integralnym elementem urządzania takiego jak parkomat, ale pojawił się na nim w postaci naklejki, tzw. wlepki czy ulotki. Można sobie wyobrazić inne mutacje tego oszustwa i kody umieszczane np. na plakatach informujących o wydarzeniach kulturalnych, koncertach, ogłoszeniach np. o sprzedaży mieszkań, a nawet bilbordach reklamujących usługi i aplikacje bankowe. Tuż po agresji Rosji na Ukrainę w niektórych polskich miastach pojawiały się także plakaty z fałszywymi kodami QR i informacją o rzekomym zbieraniu danych o obywatelach Ukrainy zamieszkałych w Polsce. Każdorazowo należy bardzo uważnie przyglądać się takim komunikatom i nie działać mechanicznie. – komentuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET. 

  1 KOMENTARZ

  guest
  1
  najnowszy
  najstarszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  ~dari0

  złodziejeee
  do czego to doszło że można okraść ludzi naklejką 😀 no ale jak się nie wie, ze tak wprowadza się normalnie cudzy kod w swoje urządzenie to co zrobić… lepiej ściągnąć se apkę jak mpay i płacić tak, zawsze mniejsze ryzyko

  - Reklama -

  Najnowsze

  Jabra: Te słuchawki to idealny prezent na Dzień Matki

  Przypomnijmy sobie te dni z dzieciństwa, kiedy mama z dumą nosiła nasze naszyjniki z makaronu, jakby były diamentami, a...