sobota, 4 maja, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Bardziej zrównoważony łańcuch dostaw w Orange

    Zobacz również

    Tematyka ESG i sposoby na dekarbonizację cieszą się coraz większym zainteresowaniem biznesu. Korporacje takie jak Orange, muszą myśleć nad działaniami redukującymi emisje własne bezpośrednie, ale także te pośrednie – wynikające z łańcucha dostaw. Stąd potrzeba świadomego współdziałania z dostawcami.

    - Reklama -

    Musimy lepiej się zrozumieć

    Webinar dla dostawców był pierwszym krokiem do rozpoczęcia rozmów o konieczności raportowania przez dostawców i przekazywania istotnych informacji ESG. Zaprosiliśmy gości, którzy podzielili się wiedzą i doświadczeniem związanymi ze zrównoważonym rozwojem biznesu. Mam na myśli sposoby redukcji śladu węglowego, pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) czy możliwości skorzystania z unijnych pieniędzy.

    Od naszych gości usłyszeliśmy, że Orange wyznacza standardy i to jeszcze bardziej motywuje. Dla nas ważne jest, aby wspólnie z dostawcami rozwijać naszą działalność i szukać nowych, lepszych rozwiązań dla redukcji negatywnego wpływu na środowisko.

    Planujemy, by podobne spotkania stały się coroczną tradycją – chcemy zacieśniać współpracę z dostawcami, dzielić się wiedzą oraz dobrymi praktykami ESG, edukować i inspirować się nawzajem.

    Kompleksowa i wiarygodna ocena

    Wdrażanie praktyk zrównoważonego rozwoju na szeroką skalę stanowi wyzwanie. Dotyczy to zarówno dla firm stawiających wymagania w tym zakresie – nabywców produktów i usług, inwestorów, partnerów biznesowych, jak i dla firm ocenianych. Tym pierwszym może pomóc wprowadzenie kompleksowego i wiarygodnego systemu oceny zrównoważonego rozwoju. W Orange postawiliśmy na platformę EcoVadis.

    Stosowana przez EcoVadis metodologia przewiduje ocenę systemu zarządzania zrównoważonym rozwojem firmy poprzez analizę zobowiązań (zwanych również politykami), działań i wyników. Całość systematyki bazuje na kilku ważnych zasadach.

    • Samoocena dostawcy, czyli odpowiedzi na pytania zawarte kwestionariuszu, poparte dowodami takimi jak polityki, np. Kodeks Postępowania Dostawców, certyfikaty np. ISO14001 czy KPI.
    • Wykorzystywanie analiz realizowanych przez strony trzecie.
    • Ocena publicznie dostępnych informacji.

    EcoVadis wskazuje silne strony ocenianej firmy oraz te obszary, które wymagają poprawy. Istotne jest też to, że dostawcy mogą udostępniać innym firmom, np. kontrahentom, już przygotowaną ewaluację swojej firmy. Istotny zakres zagadnień

    Istotny zakres zagadnień

    Zagadnienia zrównoważonego rozwoju opierają się na międzynarodowych standardach, określonych przez duże, międzynarodowe organizacje: dziesięciu zasadach inicjatywy ONZ Global Compact, konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), normach Global Reporting Initiative (GRI), normie ISO 260004, kompleksowym planie działania CERES5 oraz wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka.

    Analiza środowiskowa obejmuje oddziaływanie produktów w całym ich cyklu życia – od procesów produkcyjnych, poprzez fazę użytkowania, do momentu utylizacji, a także wpływ całego łańcucha wartości. To oznacza monitorowanie nie tylko bezpośrednich dostawców, ale ich poddostawców. Takie podejście do koncepcji zrównoważonego rozwoju możemy odnaleźć w Dyrektywie CSRD oraz nowym standardzie ESRS.

    ŹródłoOrange
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    GENESIS ponownie wybrany najlepszą polską marką gamingową przez czytelników ITHardware

    Z ogromną dumą i radością informujemy, że po raz drugi z rzędu wybraliście GENESIS jako najlepszą polską marką gamingową...