wtorek, 30 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Aparat Sony α9 II z dodatkowymi funkcjami łączności

    Zobacz również

    Nowy α9 II łączy niezrównaną szybkość modelu α9 z nowymi funkcjami oczekiwanymi przez zawodowych fotografów. Firma Sony ogłosiła kolejny aparat z renomowanej serii pełnoklatkowych korpusów α z wymiennymi obiektywami: α9 II (model ILCE-9M2). Zaprojektowano go specjalnie dla fotografów specjalizujących się w fotografii sportowej i reportażowej. Nowy α9 II jest następcą imponującego modelu α9 i tak jak on wyróżnia się nieosiągalną wcześniej szybkością: zdjęciami seryjnymi w

    - Reklama -

    tempie do 20 kl./s. bez znikającego obrazu i z automatyką śledzenia ostrości/ekspozycji — oraz wyliczaniem parametrów AF/AE 60 razy na sekundę. W najnowszym korpusie pojawiły się też rozwiązania i możliwości wprowadzone pod wpływem sugestii zawodowych fotografów. Znacząco ulepszono funkcje łączności, w tym przesyłania plików, dodano tryb zdjęć seryjnych z szybkością do 10 kl./s z użyciem migawki mechanicznej i zoptymalizowano algorytmy sterujące systemem AF. Przeprojektowano też konstrukcję, by zwiększyć trwałość i łatwość obsługi.

    Opinie klientów mają dla Sony pierwszorzędne znaczenie i z uwagą ich słuchamy — mówi Yann Salmon Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktu w dziale Digital Imaging Sony Europe. — α9 II jest owocem niezliczonych konsultacji, jakie od premiery korpusu α9 prowadziliśmy z fotoreporterami oraz fotografami agencyjnymi i sportowymi. Dodaliśmy funkcje łączności i współpracy z siecią, dzięki którym zawodowi fotografowie mogą pracować bez porównania sprawniej. Wprowadziliśmy też drobne zmiany w budowie, systemie obsługi i wydajności. Nowy korpus będzie więc bezkonkurencyjnym narzędziem dla fotoreportera, zwłaszcza w połączeniu z niezwykle uniwersalnym systemem obiektywów Sony z mocowaniem typu E, który obejmuje już 55 modeli, w tym teleobiektywy G Master 600 mm i 400 mm.


    Nowa jakość łączności w zastosowaniach profesjonalnych

    Korpus α9 II jest wyposażony w port sieci Ethernet 1000BASE-T do stabilnej transmisji danych z prędkością do 1 Gb/s. Obsługuje też szyfrowaną transmisję plików (FTPS) z użyciem protokołów SSL i TLS. Ulepszenia objęły też zdalne sterowanie aparatem (tethering) z programu komputerowego Remote Camera Tool: zmniejszono opóźnienie wyzwolenia migawki i podglądu obrazu na żywo. Nowy korpus pozwala na użycie stabilnego i szybkiego łącza sieci bezprzewodowej 5 GHz (IEEE 802.11ac). W przeciwieństwie do aparatu α9, obsługującego wyłącznie pasmo 2,4 GHz, nowy model jest zgodny ze standardami IEEE 802.11a/b/g/n/ac.

    Aby umożliwić szybszą pracę agencjom informacyjnym, wprowadzono nową funkcję notatek dźwiękowych (Voice Memo), pozwalającą dodawać do zdjęć komentarz głosowy i odtwarzać go przy przeglądaniu obrazów. Dane głosowe można również załączyć do przesyłanych zdjęć, by przekazać fotoedytorom ważne informacje ułatwiające edycję. Fotograf pracujący w terenie może także korzystać z dodatku „Transfer & Tagging add-on” do aplikacji „Imaging Edge”. Pozwala on przesłać notatki głosowe wraz ze zdjęciami do urządzenia mobilnego, a następnie automatycznie[vii] przeprowadzić konwersję nagranego głosu na tekst dodawany do obrazów JPEG w formie metadanych IPTC. W zależności od decyzji użytkownika, proces ten może przebiegać automatycznie albo ręcznie.

    Połączenie bezprzewodowej transmisji głosu/obrazu, automatycznej konwersji głosu na tekst i funkcji automatycznego przesyłania obrazów z załączonymi notatkami dźwiękowymi na serwer FTP oznacza, że podczas fotografowania i przesyłania materiału w ogóle nie trzeba się zajmować obsługą smartfona. Aby przyspieszyć pracę, ustawienia protokołu FTP do użycia w aplikacji można przesłać do aparatu przez łącze Bluetooth.

    Najwyższy standard wydajności systemu AF i szybkości działania

    Nowy korpus α9 II wyposażono w pełnoklatkowy, warstwowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS o rozdzielczości 24,2 megapiksela z własnym układem pamięci — taki sam jak w aparacie α9 — uzyskując identyczną, niezrównaną szybkość działania i znakomitą jakość obrazu. W trybie zdjęć seryjnych nowy model może fotografować z szybkością 20 kl./s, całkowicie bezgłośnie i bez zaniku obrazu w wizjerze. W buforze aparatu mieści się do 361 obrazów JPEG lub do 239 obrazów RAW z kompresją. Pozwala to nieprzerwanie śledzić obiekt i akcję przy fotografowaniu z użyciem wizjera. Jeśli natomiast wskazane lub konieczne jest użycie migawki mechanicznej, aparat α9 II wykonuje zdjęcia w tempie do 10 kl./s, a więc około dwóch razy szybciej niż α9.

    Aparat może stale wyznaczać parametry automatycznej ostrości i ekspozycji — nawet 60 razy na sekundę. Zoptymalizowane algorytmy AF znacząco zwiększają dokładność i efektywność automatycznego ustawiania ostrości. Umożliwia to dokładne uchwycenie bardzo chaotycznego ruchu, z jakim często mają do czynienia fotografowie sportu. Podczas imprez sportowych przyda się także nowo dodany tryb kompensacji migotania, w którym aparat automatycznie wykrywa obecność świetlówek lub innych źródeł sztucznego światła i odpowiednio koryguje parametry rejestracji, by zapewnić najlepszą jakość obrazu.

    Zaawansowany, niezwykle szybki i dokładny system ustawiania ostrości Fast Hybrid AF nowego aparatu α9 II jest oparty na 693 polach AF z wykrywaniem fazy, umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej i pokrywających około 93% kadru, oraz 425 polach AF z wykrywaniem kontrastu. Ich połączenie pozwala dokładnie uchwycić wszystkie szybko poruszające się obiekty. O potencjale tego systemu świadczy bogactwo zaawansowanych funkcji: ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko człowieka (Real-time Eye AF) z możliwością wyboru lewego/prawego oka, ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko zwierzęcia, ulepszone dzięki nowemu algorytmowi, ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko podczas filmowania, śledzenie w czasie rzeczywistym (Real-time Tracking), wybieranie koloru ramki ostrości czy dotykowe wybieranie pola ostrości przy korzystaniu z wizjera. Ciągłe śledzenie ostrości możliwe jest nawet podczas zdjęć seryjnych z przysłoną ustawioną na więcej niż F16. Zwiększa to dokładność zdjęć wykonywanych przy dłuższych czasach migawki.

    Dostępność
    Aparat α9 II trafi do sprzedaży w Europie w październiku 2019 r.

    ŹródłoSony
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Raport CERT Orange Polska za rok 2023: trzykrotnie więcej fałszywych stron wyłudzających dane

    Rekordową liczbę, bo ponad 360 tysięcy fałszywych stron internetowych, zablokował w ubiegłym roku CERT Orange Polska. To niemal trzykrotnie...