poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    5 formalności związanych z autem, które załatwisz on-line

    Zobacz również

    Zadbaj o swoje auto on-line. Sprawdzamy, co możesz zrobić bez wychodzenia z domu! Nasze życie przeniosło się do świata on-line – i to dosłownie. Problemy dnia codziennego jednak nie znikają, a formalności związanych z posiadaniem auta wcale nie jest mniej. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, które z nich możecie załatwić on-line – bez wychodzenia z domu. Siedząc w ulubionym fotelu i mając dostęp do Internetu możesz m.in.:

    - Reklama -

    1. Ubezpieczyć samochód
    Niezależnie od tego, czy Twoja umowa OC właśnie się kończy i nie chcesz jej przedłużać u obecnego ubezpieczyciela, czy planujesz zakup nowego pakietu OC/AC w innym towarzystwie– wszystko możesz załatwić przez Internet. W przypadku wypowiedzenia umowy, zadbaj o to, by dokument był przez Ciebie podpisany (po dokładne informacje i wzór wypowiedzenia odsyłamy tutaj). Równie łatwe jak wypowiedzenie umowy, jest zakup OC. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń otrzymasz oferty wielu ubezpieczycieli z możliwością ich porównania i wybrania tej najbardziej korzystnej, bez konieczności wypełniania formularza w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych.

    A jeśli chcesz przy okazji uzyskać darmowy dostęp do nawigacji NaviExpert na okres obowiązywania polisy, to skorzystaj z LINK4 Kasa Wraca. Dodatkowo, za bezpieczną jazdę możesz dostać zwrot do 30% wartości składki.

    Pamiętaj – kary za brak OC nie zostają zawieszone na czas epidemii i kwarantanny. Nadzwyczajne okoliczności wymagają nadzwyczajnych rozwiązań, a zatem w przypadku gdy kierowca trafił do szpitala lub z innych powodów nie mógł zadbać o ciągłość ubezpieczenia, może odwoływać się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie warto jednak wykorzystywać obecnej sytuacji do opóźnienia zakupu polisy, zwłaszcza, jeśli poruszasz się autem!

    2. Załatwić naprawy, szkody i auto zastępcze

    Szkodę z OC lub AC bez problemu zgłosisz telefonicznie lub mailowo. Ponadto, wiele towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło uproszczoną likwidację szkody i umożliwiło kontakt z likwidatorem poprzez aplikację. To duża oszczędność czasu, nie tylko w sytuacji przymusowej społecznej izolacji.

    Zgłaszanie konieczności naprawy czy wydanie auta zastępczego nie jest już tak łatwe, ale mamy dobrą informację – zakłady naprawcze i ASO wciąż sprawnie działają! Co więcej, wiele spośród nich, w związku z pandemią, poszerzyło swoją ofertę o usługę door-to-door. Dzięki niej, naprawa auta jest możliwa bez wizyty w punkcie serwisowym. Jeśli więc auto odmówi Ci współpracy, serwis odbierze je spod wskazanego przez Ciebie adresu, naprawi i odstawi pod Twój dom.

    3. Złożyć wniosek dotyczący sprzedaży lub kupna auta

    Do wykonania tej czynności będziesz potrzebować profilu zaufanego oraz informacji o pojeździe.

    Najprostszym sposobem założenia profilu zaufanego jest skorzystanie z pomocy własnego internetowego konta bankowego. Jeśli tylko Twój bank posiada taką opcję, to po zalogowaniu się do niego zlokalizuj formularz służący do zakładania profilu zaufanego i wypełnij go wymaganą treścią.

    Przy składaniu wniosku do wypełnienia będą pola dotyczące marki, typu, modelu, numeru identyfikacyjnego pojazdu i dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Wymagane będą także dane osobowe zbywcy lub nabywcy pojazdu, dane urzędu – a konkretnie wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania oraz załączenie skanu lub zdjęcia umowy kupna – sprzedaży pojazdu. Fakt zgłoszenia kupna lub sprzedaży auta jest obowiązkowy i należy tego dokonać w ciągu 30 dni od daty podpisania takiej umowy przez obie strony. Kara za zaniechanie tej formalności może Cię kosztować nawet 1 000 zł. I na koniec dobra wiadomość – zarówno zgłoszenie kupna, jak i zbycia pojazdu jest bezpłatne. Aby rozpocząć procedurę udaj się tutaj.

    4. Sprawdzić liczbę punktów karnych i je redukować

    Aby sprawdzić liczbę punktów wystarczy, że zalogujesz się za pomocą profilu zaufanego na swoje konto.

    Okazało się, że masz punkty karne i chciałbyś zmniejszyć ich liczbę? To już nie problem. Od 3 kwietnia Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku ruszył ze szkoleniami on-line zmniejszającymi liczbę punktów o sześć. Aby tego dokonać wystarczy wejść na stronę internetową WORD w Białymstoku i udać się do zakładki Szkolenia > Punkty karne. Następnie zeskanować wymagane dokumenty, wypełnić krótką ankietę i odesłać na adres mailowy szkolenia@word.bialystok.pl, nie zapominając o danych kontaktowych. Całość nie powinna Ci zająć więcej niż kilka minut i możesz to zrobić bez względu na to czy mieszkasz w Białymstoku, czy nie.

    5. Zweryfikować dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu, polisy OC oraz karty pojazdu
    W tym przypadku będziesz potrzebować aplikacji mPojazd. Za jej pomocą sprawdzisz nie tylko dane znajdujące się w karcie pojazdu, dzięki czemu poznasz jego prawdziwą historię, ale także te z dowodu rejestracyjnego czy polisy OC. Dowiesz się też, kiedy przypada najbliższy termin badania technicznego czy dodasz do usługi właściciela lub współwłaściciela pojazdu.

    Okres pandemii to czas trudny dla nas wszystkich, ale wiele spraw życia codziennego – także tych związanych z posiadaniem auta – możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Ogranicz zatem kontakt z innymi ludźmi, wszelkie możliwe formalności załatwiaj on-line i przestrzegaj obowiązujących ograniczeń – dla wspólnego dobra.

    Więcej na naviexpert.pl/blog/

    ŹródłoNaviExpert
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Raport CERT Orange Polska za rok 2023: trzykrotnie więcej fałszywych stron wyłudzających dane

    Rekordową liczbę, bo ponad 360 tysięcy fałszywych stron internetowych, zablokował w ubiegłym roku CERT Orange Polska. To niemal trzykrotnie...