GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Do świata 3W dołącza 11 nowych organizacji

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2023-08-21 13:11 - czytano: 266 razy - dodaj komentarz
Do świata 3W dołącza 11 nowych organizacjiDo inicjatywy 3W dołączyło 11 nowych organizacji. We współpracy z BGK będą upowszechniać Ideę 3W i wspólnie pracować na rzecz rozwoju technologii związanych z wodą, wodorem i węglem. Inicjatywa 3W powstała w 2021 roku. Jej celem jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski poprzez wzmacnianie i ułatwianie współpracy pomiędzy środowiskami naukowymi, biznesem i administracją. Opiera się ona na przekonaniu, że dla przyszłości całego świata kluczowe znaczenie mają technologie związane z trzema zasobami: wodą,
REKLAMA
wodorem oraz węglem pierwiastkowym.

W tworzenie i rozwój Idei 3W zaangażowany jest Bank Gospodarstwa Krajowego, trzydzieści jednostek naukowych i uczelni technicznych z całej Polski oraz ponad 100 organizacji z całego świata: od ambitnych startupów po międzynarodowe korporacje, takie jak Toyota, Orange i Veolia. 

– Szukamy takich połączeń i możliwości współpracy, które zaowocują nowymi, praktycznymi rozwiązaniami. W BGK wierzymy, że kluczem do sukcesu jest integracja: łączymy najlepszych specjalistów z różnych dziedzin, by tworzyć zarówno przyjazny klimat dla innowacji, jak i sprzyjające warunki prawne do ich realizacji w obszarze świata 3W – powiedział Maciej Przybyła, dyrektor zarządzający pionem strategii BGK.

Woda – cenny zasób, o który musimy dbać
W dobie wzrastającego zapotrzebowania na czystą wodę, ochrona jej zasobów należy do najpilniejszych elementów polityki klimatycznej. Wiedzą o tym doskonale cztery nowe organizacje w ekosystemie 3W, które działają w obszarze technologii wodnych. Organic Water, dzięki wsparciu NCBiR opracowała technologię zagospodarowania wody, która jest odpadem w procesie produkcji koncentratów soków owocowych.

Firma GWE POL-BUD skupia się na rozwijaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie zarządzania zasobami wodnymi, a Fundacja w Klimacie pracuje nad podnoszeniem świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego korzystania z wodnych zasobów. Z kolei Agencja Wspierania Ochrony Środowiska jest spółką ekspercką, która wspiera burmistrzów oraz wójtów w ich działaniach zmierzających do realnej poprawy środowiska naturalnego gmin.

Wodór – energia przyszłości
Wodór może być wykorzystywany jako surowiec, paliwo lub nośnik i magazyn energii. Jego wszechstronność, nisko- lub nawet zeroemisyjność, sprawiają, że może być jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej.

Do ekosystemu 3W dołączyły właśnie trzy kolejne firmy, które stawiają na wodór. Jedną z nich jest Simple H2 – może ona zrewolucjonizować świat, dzięki opatentowaniu elektrolizera, który wytwarza czysty wodór z wody. Produktem ubocznym jest tlen, który znajduje zastosowanie w różnych sektorach przemysłu oraz w medycynie. Polska firma Sante doceniła potencjał i właściwości antyoksydacyjne wodoru i otworzyła jedno z pierwszych wodorowych SPA w Europie. Profilaktyka zdrowia, terapia oraz działanie odmładzające, czyli antyaging to trzy główne powody, dla których wodór staje się coraz popularny w branży SPA. Spółka angażuje się również w najnowsze badania naukowe nad wodorem.

Biproraf specjalizuje się w projektowaniu, nadzorze i wykonawstwie instalacji i obiektów przemysłu naftowego, petrochemicznego, chemicznego oraz gazowego. Teraz swoją działalność rozszerzyła o prośrodowiskowe rozwiązania technologiczne związane m.in. z wodorem. Spółka Biproraf jest członkiem Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, którego zadaniem jest inicjowanie działań na rzecz zwiększenia znaczenia technologii wodorowych oraz czystych technologii energetycznych w Polsce.

Główny Urząd Miar działa na rzecz zagwarantowania zdolności pomiarowych niezbędnych dla zrównoważonego rozwoju gospodarki i zapewnienia odpowiedniego poziomu jakości życia społeczeństwa. Zajmuje się także działaniami na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, w tym aspekcie metrologii prawnej.

Nowoczesne technologie
Zdaniem wielu naukowców przyszłość gospodarki i technologiczna rewolucja należeć będzie do alotropowych odmian węgla. Nic więc dziwnego, że coraz więcej organizacji przygląda im się uważnie i prowadzi badania nad ich wykorzystaniem. Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN prowadzi badania z dziedziny chemii organicznej, chemii bioorganicznej oraz chemii i fizyki polimerów.

Szczególnie bliskie idei 3W są prace m. in. nad włókniną modyfikowaną nanorurkami węglowymi, jako magazynem wodoru w ogniwach paliwowych, paramagnetycznym nanografenem czy też membranami i adsorbentami polimerowymi do usuwania zanieczyszczeń z wody. Z kolei firma H2O-CHEMICAL Sp. z o.o. realizuje innowacyjny projekt przemysłowego prania wodnego o nazwie H2Ozone, który bazuje na technologii ozonowania z wykorzystaniem ciepła odpadowego, a jej efektem jest znaczące obniżenie zużycia energii, chemikaliów i wody. Do Idea 3W dołączyła także firma Phoenix Surowce, która specjalizuje się w projektowaniu i budowie zaawansowanych maszyn, technologii i robotyzacji. Firma rozwija własne procesy chemiczne do modyfikacji powierzchni materiałów i planuje inwestycję w produkcję nanomateriałów dla zaawansowanych izolacji cieplnych.

Biznesowy ekosystem 3W wciąż się rozszerza. Wszystkich łączy zaangażowanie w rozwój technologii wodnych, wodorowych oraz węglowych. To nie koniec wspólnych działań z biznesem – drzwi do świata 3W są otwarte dla kolejnych organizacji.
Źródło: Idea 3W
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: